Cumhuriyet nasıl kutlanır?


Ahmet ÇINAR

Ahmet ÇINAR

29 Ekim 2012, 16:27

Bayramını kutlayabileceğimiz bir cumhuriyetin kalmadığı, cumhuriyetin tüm temel kavram ve kurumlarının AKP eliyle dümdüz edildiği günümüzde, 29 Ekim'e ancak "yeni bir cumhuriyet" talebiyle anlam katabiliriz.
Bugün "kutlama" yapılacak değil, yeni, yeniden ve gerçek bir cumhuriyet talep edilecek gündür.
Dünkü soL gazetesinin manşeti hayli anlamlıydı: "Yeni bir cumhuriyet farz oldu."
Evet, laikliğin yerle bir edildiği, her konunun ulemaya sorulduğu, ilköğretim okullarının mahalle mektebine, üniversitelerin medreseye dönüştürüldüğü, yasama-yürütme-yargı erklerinin AKP iktidarının elinde tekleştiği, memleketi cemaatin yönettiği Türkiye'ye "cumhuriyet" denemez.
O nedenle yeni bir cumhuriyet farz olmuştur.

***

Dün İzmir'deki cumhuriyet yürüyüşündeydim.
Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde toplanan binlerce İzmirli, Kordon boyunca yürüyüp Cumhuriyet Meydanı'na ulaşırken, ben de bir dizi gözlemde bulundum.
Dikkatimi, kalabalığın heyecansızlığı ve politik anlamda tavırsızlığı çekti.
İyi niyetinden, duyarlılığından, cumhuriyete ve laikliğe sahip çıkma refleksinden asla kuşku duymadığım bir kitle vardı Gündoğdu'da, Kordon'da.
Ama zaman refleks gösterme zamanı değil, kararlı ve bilinçli bir örgütlülükle "karşı devrimci-gerici-Amerikancı AKP diktatörlüğüne" karşı mücadele etme zamanı.
Bu mücadele ise politik bir bilinçle ve örgütlülükle gerçekleşebilir.
"Türkiye laiktir, laik kalacak" sloganı, gerçek bir slogan değildir. Çünkü Türkiye'de laikliğin esamisi okunmamaktadır.
"Mustafa Kemal'in askerleriyiz" sloganı, gerçek bir slogan değildir. Çünkü Türkiye'de Mustafa Kemal'in gerçekleştirdiği 1923 ilerici burjuva demokratik devriminden eser kalmamıştır.
Türkiye, bugünkü haliyle asla bir cumhuriyet değildir.
Tarikatlara dayalı, gerici, piyasacı, Amerikancı, NATO güdümünde bir inşaat-ihale-rant cumhuriyetidir.
Bu gerçekleri fark etmeden ve bu gerçeklere dayalı politik bilince ulaşmadan kutlanacak her cumhuriyet bayramı, nostaljik bir anma olacaktır.

***

2007'nin mayıs ayında İzmir'in Gündoğdu'sundaki Cumhuriyet Mitingi, dünkü Cumhuriyet Bayramı kutlamalarından belki de yüz kat daha coşkulu, daha dinamik, daha politikti.
2007'den 2012'ye...
Demek ki karşı devrim beş yılda epeyce yol almış.
İnsanlar daha apolitikleşmiş, daha sessizleşmiş, daha sinmiş.
Ucubeye dönen cumhuriyeti daha da kanıksamış.
Tüm bunları karamsarlık yaymak, umutsuzluk salmak için yazmıyorum.
Tam tersine, laik cumhuriyet konusunda duyarlı yurtseverleri daha da bilemek, daha da uyanık olmaya çağırmak için yazıyorum.

***

Yürüyüşü izlemeye gitmeden önce uğradığım kitapçıda, iki arkadaşın diyaloğuna kulak misafiri oldum. "Cumhuriyeti kurtarmaya geldik, bakalım kurtarabilecek miyiz" diyordu biri. Diğeri ise "Zor ama, bakalım" diyordu umutsuzca.
O anda kendi kendime mırıldandım: "Cumhuriyeti kurtarmak değil; kurmak, yeniden kurmak gerekiyor."
Evet...
Cumhuriyetin tüm temel değerleri, laiklik düşüncesi, aydınlanma felsefesi, kamuculuk anlayışı yerle bir edilmişken, gerçek yurtseverlere düşen, o "ucubeye" dönüşmüş cumhuriyeti kutlamak değil, eşitlik ve özgürlük temelinde yeniden kurmaktır.
Yeni bir kurucu iradeyle, cumhuriyeti yeniden ilan etmektir.
Mücadele, mücadele, mücadele...
Örgütlü mücadele.
Yol budur.
Cumhuriyetçilere yakışan da bu olmalıdır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Malik YAVAŞ - 6 yıl önce
Sevgili Ahmet
Dün İzmir'deki yürüyüşte insanlarda gördüğün daha az coşku, daha az politik olma gibi tesbitlerine katılmıyorum. Aksine ben ,özellikle de iktidarın bayram kutlamalarındaki tavrı nedeniyle, halkı daha hırslı, duyarlı ve kararlı gördüm. Hem İzmirde hem de fener alayında Karşıyakada çok coşkulu ve kararlı bir kitle vardı. Selamlar