Doğalgaz, İzmir'deki hava kirliliğini önleyebilir

İzmir Doğalgaz Genel Müdürü Ahmet Yetik

İzmir Doğalgaz Genel Müdürü Ahmet Yetik20 Nisan 2018, 11:09

Ali Budak- İzmir'in doğalgaz kullanım oranının düşük olduğunu belirten İzmir Doğalgaz Genel Müdürü Ahmet Yetik, 'Doğalgaz kullanımının artmasıyla İzmir'in solunabilir hava kalitesinde önemli oranda artışlar olacağını düşünüyorum. İzmir'in doğalgaza alışma süreci ne kadar hızlı olursa hava kirliliği sorunu da o kadar çabuk çözülebilir' dedi.

 


İzmirlinin doğalgazı kullanmama nedenlerini araştırdıklarında maddiyatın ön plana çıktığını gördüklerini belirten İzmir Doğalgaz Genel Müdürü Ahmet Yetik, 'Bu noktada ciddi kampanyalarımız var. Kampanyalarımızla birlikte önemli bir artış bekliyoruz. Bununla birlikte doğalgaz kullanımının artmasıyla İzmir'in solunabilir hava kalitesinde de önemli oranda artışlar olacağını düşünüyorum. İzmir'in doğalgaza alışma süreci ne kadar hızlı olursa hava kirliliği sorunu da o kadar çabuk çözülebilir' dedi.
İzmir'de doğalgaz tüketim miktarının Türkiye ortalamasının altında olduğunu ancak abone sayısı hedeflerinin 2 milyon yüz bin abone olduğunu belirten İzmir Doğal Genel Müdürü Ahmet Yetik ile İzmirlinin doğalgaz kullanımını, doğalgaz kullanımını arttırmak için başlattıkları projeleri, doğalgaz kullanımın şehre sağladığı artıları konuştuk.

*İzmirlilerin doğalgaz kullanım oranları hakkında neler söyleyeceksiniz?


İzmir'de doğalgaza geçişin yavaş olmasının nedeni belirli alışkanlıklardan kaynaklanıyor olabilir. Ancak İzmirliler sıcağı seviyor. Kullanım ortalamalarımıza baktığımızda İzmir'in Ankara ile aynı olduğunu görüyoruz. Her iki şehirde de bin metreküpün üzerinde doğalgaz tüketimi var. İstanbul ise İzmir'den daha düşük 950 metreküplerde. Bilinenin aksine İzmir'de hane başına doğalgaz tüketimi yüksek.

Geçtiğimiz yıllarda çıkan yönetmelikle; sokağında doğalgaz varsa kömür ya da başka yakıt kullanımı yasaklanmıştı. Böyle yasal bir zorunluluğun getirilmesi doğalgaza geçişi de arttıracaktı. Ancak mahkeme kararıyla bu iptal edildi. Bu süreç sonrasında firma olarak doğalgaz kullanımını yaygınlaştırmak adına projelerinizi öğrenebilir miyiz?

Öncelikle 2018 yılında 110 bin abone almak istiyoruz. Resmi hedefimiz bu ama bu yılı rekor yılı olarak da geçirmek istiyoruz. Geçtiğimiz yıl abone sayımız 112 bindi, bunun üzerine çıkmayı hedefliyoruz. Doğalgazın kullanımını arttırmak için bir yönetmelik çıkmıştı. Ancak bir vatandaşımız konuyu mahkemeye taşıdı ve yönetmelik iptal oldu. Yönetmeliğe göre ise sokağında doğalgaz varsa kömür ya da başka yakıt kullanımı yasaktı. Böyle bir zorunluluk getirilmişti. O yönetmelik olsaydı yasal bir zorlama olacaktı. İzmir'de yaklaşık 350 bin abonenin evinin önünde doğalgaz kutusu var ama abone değiller. Yaklaşık 31 bin kutu ise tamamen boş duruyor yani doğalgaz kullanılmıyor. Bunları söküp, başka yerlere aktarıyoruz. Şu an bunun için çalışıyoruz. Türkiye genelinde doğalgaz kullanımı yüzde 78'lerde, İzmir'de ise yüzde 65 seviyelerinde. İzmir o anlamda Türkiye'nin gerisinde yer alıyor. 2018 yılında İzmir'de gerçekleştireceğimiz doğalgaz altyapı çalışmaları için 100 milyon lira gibi bir bütçe oluşturduk. Bunun yanı sıra yapacağımız kampanyalarla gaz kullanımını arttırmayı hedefliyoruz. Hemen al kampanyasıyla uzun vadeli tesisat maliyetleri için finans kaynağı yaratmaya çalışıyoruz. Soba konusunda da destek olacağız. Ocakta kullanımı teşvik ediyoruz. Şu anda bir tüp 100 lira iken aynı parayla 5 ay ocak kullanabilirsiniz. Bir tüp bir ay giderken bu 5 aya çıkacak. Başka çalışmalarımız ve kampanyalarımız da olacak. Çünkü bu rakamları en azından Türkiye'nin üzerine çıkarmak istiyoruz.

*İzmir'de gaz kullanımının Türkiye ortalamasının altında yer aldığını söylediniz. Bunun nedenleri neler olabilir?


İzmir'de doğalgazın kullanmama nedenlerini araştırdığımızda maddiyatın ön plana çıktığını görüyoruz. Bu nedenle çeşitli kampanyalar planlayarak, soba ve hemen al kampanyalarını devreye soktuk. Bu fikirler neler yapabiliriz çalışmasının sonucunda ortaya çıkmıştır. Soba kampanyasının ilanından hemen sonra 8 vatandaşımız kullanmaya başladı. Kullanmama nedenlerine baktığımızda birçok sebebin karşımıza çıktığını görüyoruz. Aile aynı binada yaşıyor. 4 kata da yaptırmak istediklerinde 4 katlık masraf çıkıyor. Bu da ekonomik olarak aileyi zorluyor. Kiracılar istiyor ama ev sahipleri çeşitli ekonomik nedenlerle istemiyor. Bu ve benzer sorunları yapacağımız kampanyalarla aşmak istiyoruz.

Karşıyaka'da gaz kullanımında yüzde 90'lara ulaştık

*İzmir'de şu anda kaç ilçede doğalgaz var? 30 ilçenin tamamına gaz taşımak için projelerinizi öğrenebilir miyiz?


İzmir'de şu an için 21 ilçede doğalgaz hizmeti veriyoruz. Bu yıl içerisinde Foça, Güzelbahçe, Urla ve Seferihisar'a da doğalgaz vereceğiz. Hedeflediğimiz 110 bin abonenin 60-70 bini merkez, 40-50 bini de ilçelerden geliyor. Karşıyaka gibi bazı ilçelerde yüzde 90'lara ulaştık. Bu yılın sonunda 25 ilçeye doğalgaz vermiş olacağız. Kalan 5 ilçe ise Çeşme, Kiraz, Dikili, Karaburun ve Beydağ lisans alanımızda değil. Bu ilçelere öncelikle BOTAŞ'ın gazı götürmesi gerekiyor. Sonra biz sürece dahil olacağız. Bu noktada da yatırım bütçemizi oluşturduk. Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK)'dan 2018 yılı için 100 milyon liralık yatırım onayı aldık.

*Bir vatandaş olarak evime doğalgaz almak istiyorum. Bu süreçte ne yapmam gerekiyor. Direkt başvuru yaptığımda gaz kullanımına başlayabiliyor muyum?


Maalesef, süreç öyle ilerlemiyor. Yatırım yaparken öncelikle doğalgaz olan bölgeye yakın olmasına önem veriyoruz. Örneğin, mahallenin girişinde varsa en sona götüremiyoruz. Adım adım ilerliyoruz. Bu da o mahalledeki diğer sakinlerin de doğalgazı istemesini beraberinde getiriyor. Öncelikle arkadaşlarımız planlanan bölgelerin etüdünü yaparak talepleri değerlendiriyor. Daha sonra da süreç içerisinde nasıl hızlı ilerleyeceğimizin çalışmasını yapıyoruz. Bu çalışmalarda sokak ve mahalle bazındaki talepleri göz önünde bulunduruyoruz. Ardından yatırım planlaması yapılıyor. Yapacağımız yatırım miktarı, kullanım oranıyla düz orantıda ilerliyor. Sonra da yatırıma başlıyoruz. Sokağa girdikten sonra da abonelik işlemleri başlıyor. İzmir'in 25 ilçesinde 35 ekibimiz çalışıyor. Sektör sektör gazlama yapıyoruz. Her sektör de yaklaşık bin aboneden oluşuyor. Bu şekilde altyapı yatırımlarımızı ilerletiyoruz. Belediye başkanları ve muhtarlarla konuştuğumuzda boş kutuların olduğu mahallelerde aboneleşme oranı arttığında, önceliğimizin o bölge olacağını söyledik. Örneğin Bornova Kazım Dirik Mahallesi'nde boş kutuların olduğu yerden talep gelirse oraya yatırım yapacağımızı belirttik. Bu da bir motivasyon oluyor. Zaten bu yönde talep oluşursa yüz milyon liralık yatırımın üzerine de çıkabiliyoruz. Bu sayede İzmir'in doğalgaza geçmesi de hızlanacak.

Konutta kullanılan gaza zam gelmeyecek

*Son günlerde ekonomide de Euro ve Dolar artışı nedeniyle sıkıntılar oluştu. Özellikle sanayilerin kullandığı doğalgazdan üretilen elektriğe zam geldi. Peki, konut bazında böyle bir zam beklentisi var mıdır?


BOTAŞ'ın 2018-2019 yılları arasında bir zam yapmayacağını düşünüyorum. Yani böyle bir zam beklentisi olmadığını öngörüyoruz. Zaten bizlerin kar marjını da EPDK belirliyor. O konuda da isteğimiz doğrultusunda bir zam yapamayız. O nedenle de şu an için bir zam olmayacak. Her ne kadar masraflar artsa da zam yapılmayacak. Zaten yapılan zamlar da elektrik üretimi yapan yerlerde oldu. Orada zam devam edebilir ama vatandaşın kullandığı gazda bir zam beklentisi yok. O konuda vatandaşlarımız rahat olabilir.

*İzmir önemli bir sanayi kenti. Sizin de satışlarınıza baktığımızda daha çok sanayinin ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Doğalgaz satışlarınızda hane-sanayi dağılımı hakkında neler söyleyeceksiniz?


Evet, İzmir sanayi ağırlıklı bir şehir. 2018'de satışını yapacağımız gaz tutarı 3,2 milyar metreküp olacak. Bunun konut kısmı ise 600 milyon metreküp olacak. 2018 yılı için bu rakamları baz aldık. Söz konusu rakamlar doğrultusunda özellikle sanayiden ciddi bir talebin olduğunu söyleyebiliriz. Star Rafineri'nden tam teşekküllü çalışmasıyla bu rakamlar daha da artacak. Sanayilere ve konutlara farklı belirlediğimiz 5 farklı fiyat tarifemiz var. Tüketim arttıkça fiyat azalıyor. Ama konutlarda 600 milyon metreküp hedefimiz var.

*Özellikle alanda çalışacak nitelikli işgücü ihtiyacınızın çok fazla olduğunu biliyoruz. Bu sorunun çözümü için projelerinizi öğrenebilir miyiz?


İzmir sanayi kenti ama özellikle sektörümüzde yetişmiş insan gücü ihtiyacı çok fazla. Buna çözüm olarak İŞKUR ile projelerimizi sürdürüyoruz. Bu çalışma da devamlı olacak. Bu ay personelimizi bir sınava tabi tuttuk. Ona göre de eğitim programlarımız olacak. Eğitmenlerimizle hem teorik hem de pratik eğitimlerimizi sürekli olarak veriyoruz. Mevcut kadromuz çok iyi. Buna ek olarak da kadromuzu güçlendireceğiz. Geçmiş yıllarda iyi personeller daha büyük firmalara kaybedilmiş. Öncelikle bunun önüne geçeceğiz. Personellerimize sahip çıkacağız. Şirketle aralarında bağı güçlendirmek için de çok çalışacağız. Bu süreç içinde sürekli eğitimlerimiz olacak. Buna çok önem veriyoruz. Hem mevzuat hem de işin kalitesinin artması için eğitimleri arttıracağız. Aslında bu süreç tedarikten başlıyor. Bir boruyu yüz yıl için toprağa yatırıyoruz. Bu anlamda en kaliteli malzemeleri tercih ediyoruz. Mühendislerimiz de bu malın üretimine kadar takip ediyor. Kaliteden emin olduktan sonra çalışıyoruz. Örneğin malzeme aldınız ve kaynak yapılıyor. O kaynak esnasında eğer bir delinme olursa bu size patlama olarak döner. Bunun için de çok iyi çalışıyoruz. Olası bütün tehlikelere karşı her türlü tedbiri düşünüyor ve ona göre önlem alarak çalışıyoruz. Aslında durum sadece personelle de bitmiyor. Alandaki her süreç çok önem taşıyor. Personellerimiz tüm kurallara uygun hareket ediyor. Mesleki Yeterlilik Kurumu belgesi olmayan tek bir personelimiz yok. Personel istihdamında da İŞKUR'la işbirliği yaparak sonrasında MYK belgelerini alıyoruz.

*İzmir'de gecekondu sayısı çok fazla. Bu durum ise beraberinde altyapı sorunlarının fazlalılığını getiriyor. Kentsel dönüşümün yavaş ilerlemesi sizi nasıl etkiliyor?


Öncelikle bir ilçeye ya da bölgeye doğalgaz götürme sürecinde kodlarla çalışıyoruz. Yani yol kod durumuna göre o alana yatırım yapabiliyoruz. Yol kodları oluşmayan yerler ise genelde kentsel dönüşüm olacağı alanlar oluyor. Yol kodlarının oluşmadığı yere girmemiz ise kesinlikle yasak. Yaptığımız projeksiyonda da İzmir'in 2 milyon yüz bin gibi bir doğalgaz abonesine ulaşacağını öngörüyoruz. Ona göre de altyapı çalışmalarımızı yapıyoruz. Aslında kentsel dönüşüm süreci hızlandığında bizim çalışmalarımız da artacak. Örneğin dönüşüm olmayacak yerler dönüşüm yapılacak yerlere yakınsa planımızı uzun ömürlü yapıyoruz. Kentsel dönüşüm nedeniyle giremediğimiz yerler var ve oradan gelen talepleri de bu nedenden dolayı yerine getiremiyoruz. Süreç bir bütün ve bu nedenle tek başına ilerlemiyor. İzmir'de potansiyel abonemiz bağımsız bölüm sayısına göre baktığımızda 1 milyon 250 bin haneye ulaşmış durumda. Ancak doğalgaz kullanan bağımsız bölüm sayısı 905 bin hane. Yaklaşık 350 bin hane önünde doğalgaz hizmeti olduğu halde gaz kullanmıyor.

*Geçtiğimiz günlerde dile getirdiğiniz kutu sorunu da bu sanırım. Bu konuyu daha detaylı açıklayabilir misiniz?


Evet, şu anda yaklaşık 350 bin hanenin kutusu olmasına rağmen gaz kullanmıyor. Biz de firma olarak bu kutuları alıp gaz kullanmak isteyen hanelere taşıma kararı aldık. Yani sizin mahallenizde ya da binanızda kutu vara ama bina da gaz kullanan yoksa o kutuyu kullanmak isteyenlere taşıyacağız. Çünkü ortada bir hizmet var ama yararlanan yok. Ticari olarak da bu bize zarar veriyor. O yatırımlarımızı gaz kullanmak isteyen ve başvuru yapan hanelere taşıyacağız. Bu noktada firma olarak böyle karar aldık. Çünkü bu bir süreç. Eğer süreç de böyle ilerlerse şehirdeki gaz kullanım oranı da artmış olacak. Aslında gaz kullanımının artmasıyla şehir temiz bir havaya da kavuşacak. Hala şehirde yoğun bir kömür kullanımı var. Bu da son yıllarda özellikle kış aylarında şehirde temiz hava sorunu doğuruyor. Kış aylarında kömür soluyoruz. Doğalgaz kullanımıyla da bunun da önüne geçebiliriz. Hatta kaymakamlarla da bu konuda görüştük. Kömür desteği yerine doğalgaz desteği verilmesini önerdik. Onlara da bu makul ve mantıklı bir yöntem geldi. Bu noktada bir ilde buna benzer bir uygulama yapılmış. Belediye, vatandaşa kömür yerine doğalgaz aboneliği ya da güvence bedeli ödemesi yapmış. Bu da kullanımı arttırıyor. Bu aslında kentin havasının iyileşmesi için de çok önem taşıyor.
Dünyaya baktığımızda süreç içerisinde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının arttığını görüyoruz. Türkiye'nin de son yıllarda bu alana ciddi yatırımlar yapıldığını söyleyebiliriz.

*Yenilenebilir enerji kaynaklarının ülkede kullanımı yaygınlaştıkça doğalgaz fiyatlarında bir düşüş yaşanır mı? Bu durumu nasıl etkiler?


Yenilenebilir enerjiyi önemsiyoruz. Öncelikle ülkemiz için de oldukça önem taşıyor. Çünkü ülke olarak enerji konusunda dışa bağımlıyız. Bu da ister istemez fiyatları arttırıyor. HES ve RES'lerde de ciddi bir enerji üretimi yapamadık. Nükleer enerjinin ön plana çıkma nedeni de bu oldu. Yüzde 7 büyümeye paralel olarak enerji ihtiyacımızı karşılayamıyoruz. Bu da elektrik fiyatlarını sürekli arttırıyor. Öncelikle ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını bitirmesi gerekiyor. Bu konuda da yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımları destekliyoruz. Ancak önümüzdeki 25-30 sene daha aktif olarak doğalgaz kullanımının devam edeceğini öngörüyoruz. Bu alanda da yatırımlarımıza devam edeceğiz. Tabii ilerde kullanım arttıkça bu doğalgaz fiyatlarını da düşürecek. Ancak bunun için de uzun bir sürecin olduğunu düşünüyorum.

Doğalgazın en büyük artısı hava kalitesini arttırması

*İzmir'de son 5 yıldır kirlilik oranları çok yükseldi. Dikey kentleşmenin bir zararı da bu oldu. Özellikle dikey kentleşme dolayısıyla denizden hava şehrin içine giremiyor. Bunun yanı sıra İzmir'de gecekondu oranının yüksekliği ve kömür kullanımı da kirli hava oranını artırıyor. Bu süreçte doğalgaz kullanımın kirli havayı azaltacağını söyleyebiliyor musunuz?


Doğalgaz kullanımının artmasıyla şehirdeki hava kalitesinde iyileşme olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan araştırmalar da bunu gösteriyor. İstanbul'da da aynı sorun vardı. Doğalgazla birlikte bu sorun azaldı. İzmir'de de aynı sorun var. Çeşitli dönemlerde üst düzeye çıkan hava kirliliği sorunun doğalgazın yaygınlaşmasıyla ortadan kalkacağına inanıyorum. İzmir'in doğalgaza olan alışma süreci ne kadar hızlı olursa hava kirliliği sorunu da o kadar çabuk çözülebilir. İzmir'de de doğalgaza çok ciddi talep var. Bu talepleri karşılamak için de gerekli planlamaları yapıyoruz.

Kent ekonomisine katkısı

*Doğalgaz kullanımındaki yaygınlaşmanın kent ekonomisine olan artıları hakkındaki değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?


Doğalgazın ekonomik olarak şehre katkısı çok fazla. İzmir'de iç tesisat hizmeti veren 250 adet sertifikalı firma var. Her birinde en az 10 kişi istihdam ediliyor. Bu bile ciddi bir ekonomi oluşturuyor. Bunun dışında tedarikçiler ve cihaz servisleri derken ciddi ekonomik artılar sağlıyor. Biz de İzmirlilerin bu ekonomik ve çevresel yakıtı tercih etmesini istiyoruz. Doğalgazın diğer enerji türlerine göre daha ucuz ve daha güvenli olması gibi üstün yanlarını unutmamalıyız. Doğalgaz bilinçli kullanıldığında en güvenli yakıttır. Bunu yaygınlaştırmak için de elimizden geleni yapıyoruz. İzmir halkının da bu konuda yardımına ihtiyacımız var. İzmir halkını doğalgaza geçirmek, iç tesisat dönüşüm maliyetlerini düşürmek için ciddi kampanyalar yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Zaten yaptığımız yatırımları da İzmirliler görüyor. Bu noktada İzmirlilerin taleplerini karşılamak için çok çalışıyoruz. Ancak sokağın tamamına yaptığımız yatırımın karşılığını alamıyoruz. Bu konuda İzmirlilerden destek bekliyoruz. Yaklaşık 430 personelimizle 7/24 saat İzmirlilerin hizmetindeyiz. Sahadaki 150 personelimizle 7/24 saat İzmir'in her noktasına vatandaştan gelen ihbarlara da en geç 15 dakikada müdahale ediyoruz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.