Eskişehir Barosu'nda tokalaşmama tartışması!

Eskişehir Baro Başkanı Rıza Öztekin, stajyerliğini tamamlayan Yaprak Çakmak'ın ruhsat töreninde elini sıkmayan avukat Pınar Çelik Arpacı'ya kürsüde konuşma izni vermedi. Başkan Öztekin ile Arpacı'nın tartışma anları kamera ile kaydedildi

02 Kasım 2017 Perşembe 14:21

Olay dün Eskişehir Barosu Ek Hizmet Binası'nda meydana geldi. Avukat Pınar Çelik Arpacı'nın yanında stajını tamamlayan Yaprak Çakmak için ruhsat ve cübbe giyme töreni düzenlendi. Törende sahneye ilk olarak stajını tamamlayan Yaprak Çakmak çağırıldı. Ardından avukat Pınar Çelik Arpacı sahneye davet edildi. Avukat Pınar Çelik Arpacı, Yaprak Çakmak'a cübbesini giydirdi. Bu sırada sahnede kurulu olan masada oturan Baro Başkanı Rıza Öztekin de yerinden kalkarak elinde ruhsatla Pınar Çelik Arpacı ve stajyerliğini tamamlayan avukatın yanına geldi. Öztekin, Çakmak'ın elini sıktıktan sonra yanında duran Avukat Pınar Arpacı ya da elini uzattı. Ancak Arpacı, Baro Başkanı Öztekin'in elini sıkmadı. Eli havada kalan Öztekin, Yaprak Çakmak'a avukatlık ruhsatını verdi. Üçlü birlikte fotoğraf çektirdikten sonra Pınar Çelik Arpacı konuşma yapmak için kürsüye yöneldi. Öztekin, Arpacı'ya, "Söz vermiyorum. Baro başkanının elini sıkmayan avukata söz yok. Bu kadar meslektaşımızın önünde yaptığın hareketten dolayı seni kınıyorum, ayıp. Bir baro başkanın elini sıkmıyorsunuz,. Çünkü sıkacak şeyiniz yok. Ben burada baroyu temsil ediyorum sen kimsin?" dedi.

Baro Başkanı Öztekin, masadaki yerine oturacağı sırada Arpacı da kürsüye yöneldi. Bu kez Öztekin yerinden kalkıp Arpacı'nın önünü yeniden kesti. Öztekin eliyle Arpacı'yı kürsüden uzaklaştırırken 'Hayır, hayır, kürsü yok. Kesinlikle izin vermiyorum" dedi. Görevlilere dönen Öztekin, "Müdahale edin" talimatını verdi ve Arpacı için 'Buraya rezalet çıkarmaya geldiğiniz belli zaten. Sana bu kürsüde izin vermem" dedi. Törene izleyen avukatlardan bazıları baro başkanına tepki gösterdi ve sahneden inen Pınar Çelik Arpacı'yı alkışladı.

AVUKAT ARPACI'NIN AÇIKLAMASI

Bu olay nedeniyle hukuki yollara başvuracağını söyleyen avukat Pınar Çelik Arpacı yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Kadına yönelik şiddet son bulsun' diye mücadele veren bir kadın, bir avukat olarak Eskişehir Barosu Başkanı Rıza Öztekin tarafından fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldığımı tüm hukuk camiasıyla paylaşmak istiyorum. Eskişehir Barosu Ek Hizmet Binasında yanımda avukatlık stajını tamamlayan meslektaşımın ruhsat töreni vardı. Tören esnasında Baro Başkanının elini sıkmak istemedim. Yanımda stajını tamamlayan meslektaşıma bundan sonraki meslek hayatında başarılar dilemek için konuşma yapmak istedim. Ancak, Baro Başkanı Rıza Öztekin tarafından 'Baro başkanının elini sıkmayan konuşma yapamaz' denilerek engellendim ve kürsüden uzaklaştırılmaya çalışıldım.  Bir ruhsat töreninde meslektaşına cübbe giydiren avukatın başarılar dilemek için konuşma yapması meslek mensupları içinde bilinen bir teamüldür. Buna rağmen konuşma yapma hakkımı hatırlattığımda iteklenmek ve çekiştirilmek suretiyle Rıza Öztekin tarafından fiziksel şiddete maruz kaldım. Hatta Baro Başkanı orada bulunan baro personeline isimleri ile hitap edip talimat vererek 'gereğini yapın' dedi. Birçok konuk ve meslektaşın önünde tarafıma türlü sözlerle psikolojik şiddet uygulandı. Bir baro başkanının; bir meslektaşına, bir kadına bu şekilde fiziksel ve psikolojik şiddet uygulaması hiç bir şart ve koşulda kabul edilemez. Son dönemde Eskişehir Barosu'nda yaşananlar nedeniyle baro başkanının elini sıkmamam kişisel tercihimdir. Bilindiği gibi Eskişehir Barosu Yönetim Kurulu tarafından İnsan Hakları Komisyonu'ndaki görevime bir daha aynı komisyonda görev almamak üzere son verilmişti. Bu olaya dair Eskişehir Barosuna karşı açmış olduğum davada vekilliğimi yürüten meslektaşıma baro tarafından disiplin soruşturması açılmıştır. Yaşanan ve baro gelenekleriyle uyuşmayan bu haksızlıklar karşısında Baro Başkanı Rıza Öztekin'in elini sıkmak istememem, hukuksuz uygulamaları temsil eden bir kimseye en hafifinden böylesi bir tepki göstermem anlaşılacaktır. Yaşanan bu olay sonrasında her türlü hukuki yola başvuracağımı hukuk camiasının bilgisine sunarım."


BARO BAŞKANI ÖZTEKİN: NEZAKETSİZLİK YAPTI

Eskişehir Baro Başkanı Rıza Öztekin, ruhsat töreninde elini sıkmayan avukat Pınar Çelik Arpacı'ya kürsüde konuşma izni vermemesiyle ilgili açıklama yaptı. Kendisinin avukat Arpacı'ya elini uzattığını; ancak Arpacı'nın elini sıkmadığını, bu olayın da kamaralara yansıdığını anlatan Öztekin, şunları söyledi:

"Her şey, aslında videoda belli. 'Teamül' demişler; ama cübbe giydiren avukatlarımızın kürsüde konuşması, diye bir teamülü kesinlikle yok. Diğer meslektaşlarımın elini sıkıp, Pınar Çelik Arpacı'nın elini sıkmamam, benim makam olarak görevime aykırı davranmam olacağı için ben meslektaşımızı yetiştirdiği için ve makamı temsil ettiğim için Eskişehir Barosu adına elimi uzattım; Rıza Öztekin adına değil. Kendisi, videoda gözüküyor. Benim elimi sıkmadı. Bana göre, tamamen bir nezaketsizlik yaptı. Orada yurttaşlarımız, aileler vardı. Ben bir nezaketsizlik olarak görüyorum. Bu nezaketsizliği, ısrarla kürsüde devam ettirmek istedi. Kürsüde de aşağı yukarı bir teşekkür konuşması yapmayacaktı, baronun iç işleyişi olan Kadın Hakları İnsan Hakları Komisyonları'ndan yönetim kurulu kararıyla üyeliklerine son verdik. Yargıya taşıdılar. Yürütmeyi durdurma talebi, reddedildi. Muhtemelen o konuyu konuşacaktı. Bunlar, bizim iç meselelerimiz. Yargıya intikal etmiş, orası onun yeri kesinlikle değil."

Bu davranışın makama yapıldığını ve olayı tasvip etmediğini belirten Baro Başkanı Öztekin, "Şahsi olarak yargılandığım, davam olan meslektaşlarıma bile resmi törenlerde, halkımızın huzurunda baro başkanı olarak makamı temsil etmem dolayısıyla elim uzattım. Yine uzatırım; ama Eskişehir Barosu'nun mensubu olan bir meslektaşımın da baro başkanın elini sıkması gerekir. Sıkmaması, baroya olan aidiyet duygusunun olmadığını ve makama karşı nezaketsiz, saygısız davrandığını göstermiş olur. Biz, büyük bir aileyiz. Makama karşı yapılan bu uygunsuz davranışa müdahale etmem gerektiği için yaptım. Asla orada bir psikolojik, fiziksel şiddetim yok. Zaten yapmam öyle bir şey. Keşke böyle uygunsuz bir davranış yapmasaydı" diye konuştu.


Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.