Kategoriler

Haber Ekspres

Kadroya girmek isteyen taşeron işçileri iki sınav bekliyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kamuda çalışan taşeron işçilerinin kadroya alınacağını söylemesi taşeron işçilerinde büyük sevince neden oldu. Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun yaptığı açıklamaya göre ancak sınavda başarılı olan işçiler kadrolu olmayı hak edecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada taşeron işçilerine müjde vermiş ve kadroya alınacaklarını söylemişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, konuyla ilgili ayrıntılı açıklamalar yaptı. Sarıeroğlu, yaptığı açıklamada kadrolu olmak isteyen taşeron işçinin yazılı ve sözlü sınavdan geçtikten sonra 10 üzerinde 6 alması şartı ile kadroya alınacağını duyurdu.

Sınav yapılmasının kamuda kadrolu işçilerin alımında bir prosedür olduğunu belirten Sarıeroğlu, sınavın da zor bir sınav olmayacağını, işle alakalı basit soruların olacağını iddia etti.

Kadroya alınacak personel ile ilgili güvenlik soruşturması yapılacağını da belirten Sarıeroğlu, 15 Temmuz sonrası KHK düzenlemesi ile böyle bir zorunluluk geldiğini bunun da rutin bir protedür olduğunu söyledi.

Kadroya alınan taşeron işçinin mevcut maaşı ile kadroya gireceğini açıklayan Bakan, aynı zamanda onlara 52 günlük bir ilave tediye ücreti olacağını da ifade etti.


Önce yazılı sonra sözlü sınav


Mevzuata göre kamuya alınacak işçiye sınav kurulunca yazılı bir sınav uygulanıyor. Sınavda Atatürk İlke ve İnkılapları, yurttaşlık bilgisi, tarih, coğrafya, türkçe, matematik gibi konulardan sorular soruluyor. Sınavda 10 üzerinde 6 alan ise sözlü sınava girmeye hak kazanıyor. Kamu işçisi olmak için sözlü sınavdan da en az 6 puan almak şart.
Yorumlar

Daha Fazla Haber
MAGAZİN
27 Kez Görüntülendi.
Mustafa Ceceli'nin vereceği konser iptal edildi
GÜNDEM
30 Kez Görüntülendi.
Boğulmak üzereyken kurtarılan polis hastanede yaşamını yitirdi
EKONOMİ
21 Kez Görüntülendi.
Bakan Albayrak'tan ekonomiye ilişkin önemli mesajlar
GÜNDEM
22 Kez Görüntülendi.
15 yıl sonra yeniden evlenmek istediler ama...
GÜNDEM
22 Kez Görüntülendi.
Atatürk'e hakaret eden Safiye İnci tutuklandı
GÜNDEM
25 Kez Görüntülendi.
Kayıp Evrim'in annesi, babası ve amcasının sorgusu devam ediyor
GÜNDEM
25 Kez Görüntülendi.
Aynı anda 68 ocakta muhlama yaparak rekor kırdılar
İZMİR
55 Kez Görüntülendi.
Balıkçı teknesi alabora oldu: 2 ölü
GÜNDEM
42 Kez Görüntülendi.
Dolapta kız arkadaşının babasına yakalandı
GÜNDEM
36 Kez Görüntülendi.
Yolda görenler 'yok artık' dedi!