Kategoriler

Haber Ekspres

Kadroya girmek isteyen taşeron işçileri iki sınav bekliyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kamuda çalışan taşeron işçilerinin kadroya alınacağını söylemesi taşeron işçilerinde büyük sevince neden oldu. Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun yaptığı açıklamaya göre ancak sınavda başarılı olan işçiler kadrolu olmayı hak edecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada taşeron işçilerine müjde vermiş ve kadroya alınacaklarını söylemişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, konuyla ilgili ayrıntılı açıklamalar yaptı. Sarıeroğlu, yaptığı açıklamada kadrolu olmak isteyen taşeron işçinin yazılı ve sözlü sınavdan geçtikten sonra 10 üzerinde 6 alması şartı ile kadroya alınacağını duyurdu.

Sınav yapılmasının kamuda kadrolu işçilerin alımında bir prosedür olduğunu belirten Sarıeroğlu, sınavın da zor bir sınav olmayacağını, işle alakalı basit soruların olacağını iddia etti.

Kadroya alınacak personel ile ilgili güvenlik soruşturması yapılacağını da belirten Sarıeroğlu, 15 Temmuz sonrası KHK düzenlemesi ile böyle bir zorunluluk geldiğini bunun da rutin bir protedür olduğunu söyledi.

Kadroya alınan taşeron işçinin mevcut maaşı ile kadroya gireceğini açıklayan Bakan, aynı zamanda onlara 52 günlük bir ilave tediye ücreti olacağını da ifade etti.


Önce yazılı sonra sözlü sınav


Mevzuata göre kamuya alınacak işçiye sınav kurulunca yazılı bir sınav uygulanıyor. Sınavda Atatürk İlke ve İnkılapları, yurttaşlık bilgisi, tarih, coğrafya, türkçe, matematik gibi konulardan sorular soruluyor. Sınavda 10 üzerinde 6 alan ise sözlü sınava girmeye hak kazanıyor. Kamu işçisi olmak için sözlü sınavdan da en az 6 puan almak şart.
Yorumlar

Daha Fazla Haber
KÜLTÜR SANAT
8 Kez Görüntülendi.
Özdemir’in ikinci şiir kitabı ‘Ortanca Mavi’ çıktı
İZMİR
8 Kez Görüntülendi.
Karşıyaka'da ESDEM vatandaşa ilaç oldu!
GÜNDEM
24 Kez Görüntülendi.
Baykal'ın döneceği tarih belli oldu
EGE
22 Kez Görüntülendi.
Zehirli kıyma, 6 köpeği öldürdü!
EKONOMİ
36 Kez Görüntülendi.
Ormandan toplayıp, kilosu 60 TL'den satıyorlar
EGE
12 Kez Görüntülendi.
Denizde facia: Çok sayıda ölü var
EKONOMİ
27 Kez Görüntülendi.
MARBLE bereketi, otellerde yer yok
İZMİR
15 Kez Görüntülendi.
Kocaoğlu'ndan Şengül'e tepki: Teessüfle karşılıyorum
POLİTİKA
16 Kez Görüntülendi.
Erdoğan'dan Afrin açıklaması: Girdik, giriyoruz
İZMİR
27 Kez Görüntülendi.
İzmir'de öğrencilerin eşyaları üniversiteden