EXPO 2020'ye şair aday

Uluslar Arası Aktivist Sanatçılar Birliği Kurucu Başkanı Şair Ümit Yaşar Işıkhan Expo Yürütme Kurulu Başkanlığına aday olduğunu açıkladı

EXPO 2020'ye şair aday
05 Temmuz 2012 Perşembe 14:41

Dünyanın okunabilir en küçük yapıtının yazarı, Türkiye'nin ilk uluslararası edebiyat dergisi "Homeros"un kurucusu ve Türk kültür-sanatını dünyaya tanıtmak ve dünya genelinde sanat özdekli lobiler oluşturmak gibi çalışmaları ile tanınan  Datça eski Liman Başkanı,Kültür ve Turizm Bakanlığı Uzmanı  Işıkhan, Expo 2020 Yürütme Kurulu Başkanlığı için Yönlendirme Kurulu Başkanı İzmir Valisi  Sayın M.Cahit Kıraç’a başvurduğunu açıkladı.

2010 yılında Birleşmiş Milletler tarafından  Dünya Sanatına ve Barışına katkılarından ötürü “Üstün Hizmet Nişanı” ile taltif edilen,  bilimsel çalışmaları nedeniyle de  Avrupa üniversitesi Hannover Doğa Bilimleri Akademisi’nden  onursal Doktorası olan   ve  1986 yılından beri ülkemizi yurt dışında  değişik festivallerde temsil eden Dr.Ümit Yaşar Işıkhan, yaptığı değerlendirmede;İzmir  EXPO-2020  adaylığının , İzmir kadar ülkemizin de imajı ve tanıtımı açısından çok önemli bir girişim olduğunu , her ülkenin kendi çapında arkeolojik veya jeotermal kaynaklarına sahip olduğunu, bütün meselenin; sunum ve alt yapıyı dolduracak olan özgün projeler kapsamında  sanatsal aktivitelerin uluslararası boyutuyla hazırlanması ve marka olarak , kentin değişiminde estetiksel öğelerin, sanatın değişik alanlarındaki aktivasyonlarıyla farklı, anlamlı ve işlevsel çalışmaların  , kentin    estetiğine katılımıyla  mümkün olabileceğini belirtti.

Ülkemizin ve batıya açılan  kapısı olan İzmir’imizin EXPO 2020 adaylığı ile ilgili hazırlanacak projelerin; uluslararası kabul görmenin, markaya dönüşmenin, özgün yapılanmasıyla dünya kültürüne mal olacak  girişim ve eylemin somutlaşmış hali olması gerektiğini bu nedenle  ,birey ve temsil ettiği sanatçı organizasyonlarının katılımı ile özgün projelerle  İzmir’in şansını arttırmayı hedeflediğini açıkladı.

İzmir’i aşıp, ülkemizin prestij savaşı haline gelen girişim ve kurulan dostane ilişkilerin EXPO 2020 yi İzmir’e, Türkiye’ye kazandırmak için yeterli olmadığını, öncelikle farklı ,anlamlı ve kalıcı projelerin hayata dönüştürülmesi ve bütün tasarımların sanatsal formasyon da sunulması gerektiği hususunu BIE yöneticilerinin de  mahcup bir ifade  ile dile getirdiklerini söyleyen Işıkhan, Bu nedenle ulusal ve uluslararası sanatçı kimliğimle,birlikte görev yaptığım sanatçı kişi ve kuruluşların da çabalarını –düşünsel –pratiksel birikimlerini de  katarak ,İzmir için,ülkem için ,bu onurlu kazanım için  seferber olmaya,başkanı olduğum  25 ülkede temsilciliği bulunan Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliğine bağlı  AR-GE  biriminin de  desteğini,72 ülkede temsilciliği bulunan “ World Art Games” Dünya Sanat Olimpiyatları  Türkiye Komitesi Genel Sekreteri olarak da  bütün sanatçılarımızın ve bu amaçla proje üreten bütün Demokratik Kitle Örgütlerinin,Sivil Örgütlerin de vizyonunu üstlenerek EXPO 2020 İzmir Yürütme  Komitesi Başkanlığına aday olduğunu,uygun görülmesi halinde memuriyet hayatını sonlandırıp bütün zamanını ve eforunu İzmir için harcayacağını  açıkladı.

IŞIKHAN KİMDİR

1957 yılında Mardin’de doğdu.1973 yılında Cumhuriyetin 50.yılı şiir yarışmalarında iki ödül alarak sanat yaşamına başladı. 1976 da ilk şiir yapıtını yayınladı. Başta “Hasan Tahsin şiir Ödülü” olmak üzere birçok edebiyat ödülü sahibi. Bugüne kadar 8 şiir 2 öykü yapıtı yayınlandı.1986 yılından beri yurt dışında katıldığı festivallerde  ülkemizi temsil  etmektedir.1984 yılında İzmir’de  başlayan denizcilik hayatını 2010 yılında  Datça liman başkanı iken  noktaladı.Şu anda  Kültür ve Turizm Bakanlığında Uzman olarak görev yapmaktadır.Birçok dilde ürünleri yayınladı.İzmir de “temmuz edebiyat dergisi”ni ve  8 dilde-68 ülkede şubesi ile Türkiye’nin ilk uluslar arası sanat dergisi “Homeros”u yayınladı.Okunabilir dünyanın en küçük şiir ve öykü  yapıtlarının sahibi. 2010 yılında  Birleşmiş Milletler den “Dünya Barışına katkılarından ötürü “Üstün Hizmet Nişanı” ve 2008 yılında Azerbaycan Vektör ilimler Akademisinden  “Dünya Edebiyatına Üstün hizmet Ödülü,  ”Deniz Süpürgesi” ve “Yağmur Makinesi” gibi bilimsel projelerinden dolayı Hannover  Doğa Bilimleri Akademisinden de “Fahri Doktora” unvanını  aldı.2008 yılında dostlarıyla  25 ülkede şubesi bulunan uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliğini kurdu.Aynı zamanda Hırvatistan merkezli ve 72 ülkede şubesi olan World Art Games-Dünya Sanat Olimpiyatları Türkiye temsilciliğinin genel sekreterliğini sürdürmektedir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Av.Prof.Dr.Hüseyin DURDU - 6 yıl önce
Sayın Dr.Ümit Yaşar IŞIKHAN'ın EXPO 2020, Yürütme Kurulu Başkanlığına aday oluşunu sevinçle karşılıyorum.
Sayın IŞIKHAN uluslararası tanınan bir Şair' dir. 25 ülkede faaliyet sürdüren Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliğinin Başkanlığını yürütmektedir.
Bilg, birikim ve vizyonu ile, aday olduğu görevi en iyi şekilde yürüteceğine ve uluslararası destek toplayacağına güvenim tamdır.
Kendisini kutluyro, ilgililerin dikkatini çekiyor ve başarılar diliyorum.