Kocaoğlu: Gücümüz adil davranmamızdan geliyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tüm beldeleri ve tüm ilçeleri öz evlat olarak gördüklerini belirterek “Hiç ayrım yapmadık, hiç insan ayırmadık. Bütün gücümüz adil davranmamızdan geliyor. Zaten bir belediye başkanının en büyük zırhı onun adaletidir.” dedi

Kocaoğlu: Gücümüz adil davranmamızdan geliyor
07 Temmuz 2012 Cumartesi 14:46

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Belevi Belde Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilecek Keçi Kalesi Alışveriş Merkezi’nin temeli İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Umut Oran, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Ali Engin, Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur, Belevi Belediye Başkanı Özcan Işık ve bölge halkının katıldığı törenle atıldı.

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Bylediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, turizm yönünden büyük bir gelişme potansiyeli taşıyan Belevi Beldesi’nin, yapımı planlanan Ankara-İzmir Otoyolu’nun geçiş güzergahı üzerindeki alış veriş merkeziyle birlikte ticaret açısından önemli ölçüde canlanacağını söyledi.  

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu törende yaptığı konuşmada Belevi Beldesi’nin projelerini desteklemek adına mevzuat elverdiği kadar çaba harcadığını belirterek, “Özcan başkan bundan tam 3 yıl 2 ay önce belediye başkanı olduğu günkü Belevi ile bugünkü Belevi arasındaki farkı kıyaslamanızı istiyorum. Yapılan işleri zaten hepiniz görüyorsunuz.” dedi.

Belde belediyelerinin kapatılarak Büyükşehir’e bağlanmasına yönelik yasal çalışmalara da değinen Başkan Kocaoğlu, “Bazı yerlerde çok sıkışık, birbirinin üstüne yerleşmiş belde belediyeleri var. Bunlar birleştirilebilir. Ama belde belediyeleri toptan kaldırılamamaz. Tek kriterle belediyeciliği kaldırmak, yahut kondurmak doğru bir şey değil. Türkiye’nin en eski belediyelerinden biri 1800’lü yıllarda kurulmuş Yeni Foça Belediyesi’ni kaldırırsanız bu doğru olmaz. Belevi de böyle bir yer. Ama yasa nasıl çıkacak bilemiyoruz. Umuyoruz hak eden beldelerimiz bu işten zarar görmez.” diye konuştu. Büyükşehir’e bağlanacak yeni yerleşimlerin sorunlarını çok kısa sürede çözebilecek imkana sahip olduklarını belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, şöyle devam etti:

“Bize bağlı olan her beldenin sorununu çözdük. Bundan sonra bağlanacak 9 ilçenin sorunlarını da çözmeye muktediriz. İşimiz vatandaşlarımızın daha sağlıklı bir ortamda yaşamasını sağlamak. Buna hem bütçemiz müsait, hem ekibimiz müsait.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geçtiğimiz aylarda asfalt ihalesinde yaşanan sıkıntıların aşıldığını, Kamu İhale Kurumu kararının ardından asfalt ihalesini kazanan belediyeye bağlı İZBETON şirketinin Pazartesi gününden itibaren hızlı bir şekilde çalışmalara başlayacağını söyledi. Başkan Kocaoğlu, “Bu sene bize bağlı olan yerlerde problemleri bitireceğiz. 2013 yazında yeni bağlanacak 9 ilçenin birçok problemini halledeceğiz. Bir sene içinde dökeceğimiz asfaltın bedeli 189 milyon liradır” diye konuştu.

 
Belevi’de kürek turizmi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yasal prosedürün tamamlanmasının ardından Belevi Gölü’nün yeni alınan makinelere temizlenerek 15-20 gün içinde pırıl pırıl yapılacağını belirterek, “Bu konuda iznin çıkması için uğraşıyoruz. İzmir’de kürek yarışlarının yapılabileceği durgun bir suyumuz yok. En uygun yer Belevi Gölü. Gerekli sosyal tesisleri de yaparız. Zaten bir çekim merkezi. Kürek yarışlarıyla apayrı bir fonksiyon yükleyerek, burada turizmi geliştiririz.” dedi. 

Bütün beldeleri ve bütün ilçeleri öz evlat olarak görüp çalıştıklarını vurgulayan Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti:

“Hiç ayrım yapmadık, hiç insan ayırmadık. Bütün gücümüz adil davranmamızdan geliyor. Zaten bir belediye başkanının en büyük zırhı onun adaletidir. Belediye Başkanı adil davrandığı sürece her türlü kazadan beladan kurtulur. Ama adil davranmazsa, birisine ayrı birisine ayrı davranırsa belediye başkanlığı gücünü kullanarak millete kötülük yaparsa o belediye başkanı ne kazadan ne beladan kurtulur.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu Büyükşehir Davası’ndan yaşanan tahliyelerle ilgili değerlendirmesinde ise şunları kaydetti:

“Biliyorsunuz 15 aydır bir operasyonla karşı karşıyayız. Bütün İzmirli hemşerilerime sonsuz teşekkür ediyorum.15 aydır hangi partiden, hangi görüşten olursa olsun, dağından taşından, köyünden şehrinden bir Allah’ın kulu kalkıp da, bir tek hemşehirimiz İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde yasal olmayan bir şey var demedi. Bir Allah’ın kulu kalkıp da burada bir üçkağıt var demedi. Devamlı sahip çıktı. Devamlı arkamızda durdu. Bunları atlattık. Bir tek arkadaşımız kaldı onu en kıza zaman özgürlüğüne kavuşturacağız. İzmir Büyükşehir Belediyesi şu anda Türkiye’nin en güçlü kurumlarından bir tanesi. Hazineye bir kuruş borcumuz kalmadı. Bugüne kadar eski parayla 1 katrilyon 600 trilyon lira borç ödedik. Yatırımlarınız da özkaynaklarımızla gerçekleştirdik. Mahkumlar sigortalı olsun, destek olsun diye oyuncak gruplarını açık cezaevlerindeki mahkumlara yaptırıyoruz yıllardır. Arkadaşlar tutuklanırken oradaki yetkili demiş ki: Biz İzmir Büyükşehir Belediyesi 1,5 milyon liralık iş yapıyoruz. Bu belediye başkanının eğer bir şeye niyeti olsaydı verirdi iki tane dostuna onlara para kazandırırdı, bizim mahkumlarla ne işi var bu adamın. Çok şükür biz düzgün durduk. İzmirli hemşehrilerimiz de bizim nasıl durduğumuzu anladı.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran ise  Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik davaya ilişkin görüşlerini dile getirirken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün değerlendirmelerine de yer verdi.

15 ay süren davanın bir zulme dönüştüğünü belirten Oran Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte katıldıkları bir toplantıda durumu aktardığını belirterek şöyle devam etti:

“Sayın Gül bana şunu söyledi. ‘Size katılıyorum. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Uygulamalarda büyük problemler var. Esasında parlamentoda çözülmesi gerekir. İzmir’de Sayın Kocaoğlu’nu tanıyorum. İzmir Belediyesi’nde böyle bir şey olacağına ihtimal vermiyorum. Büyük belediyelerde bir takım usulsüzlükler, yolsuzlar olur ama böyle bir çete, ekonomik çıkar amaçlı oluşum olması mümkün değil, bunun arkasından bir şey çıkmayacak’

Gördüğünüz gibi Sayın Başkan her partiden, her görüşten insandan destek aldığı gibi Sayın Cumhurbaşkanı da kendisini destekliyor.”
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.