Erdoğan'dan Suriye'ye gözdağı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adalet ve Kalkınma Partisi Dış İlişkiler Başkanlığı'nca parti genel merkezinde verilen, 5'inci Geleneksel Ankara'daki Yabancı Misyon Şefleri ve Büyükelçiler İftar Yemeği'ne katıldı

Erdoğan'dan Suriye'ye gözdağı
24 Temmuz 2012 Salı 09:17

Akdeniz'de düşürülen Türk uçağının Suriye tarafından hiçbir uyarı yapılmadan düşürüldüğünü belirten Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin bu durum karşısında angajman kurallarını değiştirdiğini ifade ederek, "Suriye rejiminin bu gelişmelerden ders almayıp, düşmanca tavırlarını sürdürmesi halinde, Türkiye misliyle karşılık vermekten çekinmeyecektir" diye konuştu.

HİÇBİR ÜLKENİN İÇİŞLERİNE KARIŞMADIK

Adalet ve Kalkınma Partisi Dış İlişkiler Başkanlığı'nca genel merkezde verilen 5'inci Geleneksel Ankaradaki Yabancı Misyon Şefleri ve Büyükelçiler İftar yemeğine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin hiçbir ülkenin içişlerine karışmak gibi bir durumunun olmadığını belirterek, ülkelerinden toprak bütünlüğüne saygı duyduklarını dile getirerek şöyle konuştu:

"Yakın coğrafyamızda yaşanan sıcak gelişmeler nedeniyle Türkiye'nin dış politikası gerek yurtiçinde, gerek yurtdışında bugünlerde değişik boyutlarıyla değerlendirme konusu yapılıyor. Öncelikle, bugün bir daha şu hususun altını kalın çizgilerle çizmek istiyorum; Türkiye olarak, ne içinde bulunduğumuz coğrafyada, ne uzak, ne yakın coğrafyalarda, hiçbir ülkenin içişlerine karışmadık ve karışmıyoruz. İletişim halinde olduğumuz her ülkenin, içişlerine, toprak bütünlüğüne, sınırlarına, özellikle de toplumsal hassasiyetlerine karşı biz de Türkiye olarak büyük bir hassasiyet gösteriyoruz. Biz, 9,5 yıllık iktidarımız sürecinde defaatle vurguladık; Türkiye, dostlarının kendisinden emin olduğu, emin olması gereken bir ülkedir. Barış, dostluk, dayanışma, yardımlaşma içermeyen hiçbir planın, hiçbir projenin içinde değiliz. Hiçbir ülke ve hiçbir halk için, o ülkenin ve halkının çıkarlarını tehlikeye sokacak bir girişimin içinde biz asla olmayız, olmadık. Çevremizdeki ülkelerin toplumsal yapıları, inançları, mezhepleri, ekonomik, sosyal, siyasal görüşleri, bizim dış politikada dikkate aldığımız kriterler değildir ve olamaz."

ERDOĞAN: SURİYE'DE İNSANLIK TOPYEKÜN KATLEDİLİYOR


Türkiye'nin dış politikasında çıkar gözetmeksizin bazı tepkiler ortaya koyduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan şöyle dedi:

"Eğer, Suriye'ye bakıp, 'Suriye'de diplomasi çarpışıyor, Suriye'de siyaset çarpışıyor, Suriye'de mezhepler çarpışıyor' diyerek yüreklerini serinletenler varsa, onlara diyorum ki, hayır, Suriye'de, insanlık topyekun katlediliyor. Mart 2011'den bugüne 20 bine yakın insan maalesef Suriye'de öldürüldü. Bugün Suriye'de ölenler insandır, candır. Bugün Arakan'da ölenler insandır, candır. Brüksel'de, Paris'te, Londra'da, Washington'da yaşayanlar ne kadar insansa, Şam'da, Halep'te, Dera'da, Hama'da, Humus'ta yaşayanlar; Arakan'da, Minbya köyünde yaşayanlar da onlar kadar insandır. Yaşanan tüm bu insanlık dramlarına karşı sesini yükseltmek, ortaya bir tepki koymak, her insanın, her ülkenin vicdani vazifesidir. Biz, Türkiye olarak, vicdanımızın sesine kulak veriyor, tarafsız, çıkar kaygısından uzak, tamamen insaniyet zaviyesinden bakarak tepkimizi ortaya koyuyoruz. Bizim tepkilerimizi hiç kimse yanlış anlamasın, hiç kimse de farklı yerlere çekmesin."

BM'NİN GEREKLİ ADIMLARI BİR AN ÖNCE ATMASI ARTIK BİR ZARURETTİR

Başbakan Erdoğan, Suriye'deki ülkedeki olaylarda binlerce kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekerek Birleşmiş Milletler'in gerekli adımları atması gerektiğini söyledi. Erdoğan şöyle devam etti:

"Mart 2011'den bu yana, Suriye'de 18 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Suriye'de artan şiddete paralel olarak, sadece ülkemizdeki Suriyeli sığınmacı sayısı 40 bini aştı. Son 48 saat içinde Suriye'de katledilenlerin sayısının 550 kişiyi geçtiği ifade ediliyor. Bunların yanında, Suriye rejiminin kimyasal silah kullandığına yönelik iddialar da dillendiriliyor. Gelinen aşamada, Türkiye dahil uluslararası toplumun iyi niyetle desteklediği Annan Planı, mevcut haliyle Esed rejiminin elinde bir istismar aracı gelmiştir. Yaşanan gelişmeler karşısında uluslararası toplumun daha fazla sorumluluk alması gerekiyor. Cenevre ve Paris'te yapılan son toplantılarda ortaya çıkan anlayış doğrultusunda, BM Güvenlik Konseyi'nin gerekli adımları bir an önce atması artık bir zarurettir."

TÜRKİYE ANGAJMAN KURALLARINI DEĞİŞTİRMİŞTİR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Akdeniz'de Türk uçağını düşüren Suriye'ye yüklendi. Türk uçağının uyarı yapılmadan düşmanca bir tavırla düşürüldüğünü dile getiren Erdoğan, "Silahsız olarak seyreden bir Türk uçağı, Suriye tarafından düşürüldü. Uçağımız hiçbir uyarı yapılmadan, uluslararası taammülere tamamen aykırı olarak, düşmanca bir tavırla hedef alındı. Her ülkenin hava sahası, başka ülkelerin uçakları tarafından zaman zaman, kısa süreli ihlal edilir. Bununla ilgili uyarılar yapılır, ihlaller bildirilir. Ancak bizim uçağımıza yönelik hiçbir uyarı yapılmamıştır. Kısa süreli bir ihlal olmasına rağmen, uçağımız hasmane bir tavırla düşürüldü. Türkiye uluslararası hukuk çerçevesinde, bu düşmanca tavır karşısında gereken tüm önlemleri almıştır. Benzeri bir hadisenin yaşanmasını engellemek amacıyla, Türkiye angajman kurallarını değiştirmiştir. Suriye rejiminin bu gelişmelerden ders almayıp, düşmanca tavırlarını sürdürmesi halinde, Türkiye misliyle karşılık vermekten çekinmeyecektir" diye konuştu.


Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.