Solcu katiller üzülmesin onları da kurtaracağım

Daha önce yasa teklifi olarak gündeme getirdiği ülkücülerle ilgili af düzenlemesinin, 3. yargı pa­ketine monte edilmesini sağlayarak ülkücülerin tahliyesini sağlayan Ak Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, sol görüşlüler için de bir çalışma yaptığını söyledi

Solcu katiller üzülmesin onları da kurtaracağım
15 Temmuz 2012 Pazar 19:37

Daha önce yasa teklifi olarak gündeme getirdiği ülkücülerle ilgili af düzenlemesinin, yürüttüğü yoğun kulis faaliyeti sayesinde 3. yargı pa­ketine Ak Parti önergesiyle monte edilmesini sağlayan Ak Partili vekil Sel­çuk Özdağ, cezaevindeki ülkücüler Ünal Osmanağaoğlu, Muhsin Kehya ve Bünyamin Adanalı'nın tahliyeleri­nin ardından kendisine yöneltilen eleştirilere "Bir adaletsizlik söz konu­suydu, ben görevimi yaptım. Bu bir af, imtiyaz, iltimas değildir" sözleriyle savunmuştu. Ceza adaletini sağla­mak için bu konuda yoğun çaba har­cadığını ifade eden Özdağ, sadece ül­kücüler için değil sol görüşlüler için de haksızlıkların giderilmesi gerekti­ğini söyledi. Özdağ, üze­rinde çalıştığı ve önümüzdeki yasa yılında gündeme gelebilecek çalışma­sıyla ilgili şu bilgileri verdi: "Şu anda sol görüşlülerle ilgili de bir haksızlık var. Bu İnfaz Kanunu'ndaki çarpık­lıktan kaynaklanıyor. Türkiye'de ce­zaevinde yatıp çıkıyorsunuz şartlı tahliyeyle. Çıktıktan sonra kamu haklarınızdan men olduğunuz için ticaret yapıyorsunuz. Eğer çekiniz karşılıksız çıkıyor ya da bir trafik suçu işliyorsunuz; 1 yıl hapis cezası alıyor­sunuz, infazınız yanıyor. 30 yıldır böyle yatan adamlar var Tahir Canan gibi. Onlarla ilgili de çalışmam var."

"İnfaz Yasası değişikliğine yöne­lik. Adam siyasi suç işlemiş, yine siya­si bir suç işlerse infazı yanabilir. Ama siyasi suç işlemiş çıkmış, adam tica­retle uğraşıyor, çeki karşılıksız çıkmış niye tekrar 16-17 yıl cezaevinde yat­sın? Bir de 1960,1971'in ve 1980'in Askeri Mahkeme kararlarını siyasi suçlular için yok hükmünde sayabilirsek, o zaman bunlar da çıkacak. Darbe dönemlerindeki yargılamalar­la hesaplaşılmalı. Bu dönemler yeni­den yargılanma talepleri oluşmalıdır. Bu yatanlarla ilgili borçlanarak emek­lilik hakları sağlanmalıdır. Darbelerle böyle hesaplaşılır. Darbelerle senin katilin benim katilim, senin adamın benim adamım diye hesaplaşılmaz."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.