TEV'e bağış iç huzuru verir

Türk Eğitim Vakfı İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Salih Özen

Türk Eğitim Vakfı İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Salih Özen13 Ocak 2017, 10:33

Aykut Polatlı-1967 yılında, Vehbi Koç önderliğinde, eğitime gönül vermiş 205 hayırsever Türk aydını tarafından, eğitim önceliğiyle yola çıkan 'Türk Eğitim Vakfı', her yıl binlerce gencin hayatına dokunarak, küçük desteklerle büyük mucizeler yaratmaya devam ediyor.

İhtiyaç sahibi öğrencilerle, kazancını, mal varlığını, 'gerçek' ihtiyaç sahiplerinin eğitimi için paylaşmak isteyen bağışçıların, tek bir çatı altında toplanması, burada her iki tarafın memnuniyetinin sağlanması ve bu birlikteliğin devamlılığı adına önemli çalışmalar yürütülmesi, son derece ciddi, büyük bir çaba gerektiriyor.

Küçük desteklerle öğrencilerin hayallerine ışık tutan, sağladığı sosyal imkanlarla, sunduğu fırsatlarla gelecek planlarını oluşturmalarına katkı sağlayarak, her adımda yanlarında olmayı hedefleyen Türk Eğitim Vakfı, bağışçılarının desteği ve bu desteği ulaştırdığı öğrencileri ile gün geçtikçe büyümeye devam ediyor.
Türk Eğitim Vakfı İzmir Şubesi'nde görevi devralan Salih Özen ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Kendisiyle Türk Eğitim Vakfı İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı olarak yapacakları projeleri, çalışmaları öğrenirken aynı zaman Türk Eğitim Vakfı'nın işleyişi yönünde değerli bilgilerde edindik.

Türk Eğitim Vakfı İzmir Şubesi başkanlığınız ve yönetim kadronuz ile göreve başladınız. İlk olarak bu konuda duygu ve düşüncelerinizi nelerdir?

Eğitim bir toplumun temel yapı taşı. Eğitimsiz toplum yok olmuş bir toplumdur. Bu sebeple, TEV olarak, günden güne büyüyen kitlemizle, çocuklarımızın daha iyi eğitim alması için çalışmalarımıza devam edeceğiz. TEV Yönetim Kurulu üç yılda bir değişir. Bugün de burada eski yönetim kurulumuza teşekkür ederek plaketlerini takdim ettik. Bundan sonraki üç yıl yeni yönetim kurulu ile yola devam edeceğiz. Bu bayrak yarışında bir sonraki temsilcimize TEV ailesini çok daha iyi bir şekilde teslim etmek için daha çok çalışacağız.Türk Eğitim Vakfı bu zamana kadar gerçekleştirdikleri ile Türkiye'de saygın bir kurum. Benim sizden öğrenmek istediğim Türk Eğitim Vakfı'nın sizin için ne anlam ifade ettiği?

Türk Eğitim Vakfı 1967 yılında Vehbi Koç ve ekibinin kurduğu bir kurum. 205 hayırseverin kurduğu bir kurum. Tabii kabul edersiniz ki tescilli bir kurum. Bu sene de bütünleşik pazarlamada TheOneawards'ın ödülünü kazandı. En iyi ulusal dernek statüsünde Türk Eğitim Vakfı en iyi dernek seçildi. Sizin sivil topluma yaptığınız destek sivil topluma hizmet, iş dünyasında yapmış olduğunuz birçok faaliyet iş hayatınıza hizmet. Türk Eğitim Vakfı ise iç dünyanıza hizmet ediyor. Burada okuyan çocuklarımız kendi geleceklerine verecekleri katkılar ve bu derneğe vereceğiniz desteğin maneviyatı ayrı bir noktada. Bunu görebileceğiniz en prestijli kurum, ruh halinizi icra edeceğiniz en prestijli kurum Türk Eğitim Vakfı. Bu anlamda bu yapıya hizmet etmek benim için bir şeref.

Türk Eğitim Vakfı İzmir Şubesi siz ve ekibiniz ile yeni bir döneme başlıyor. Bundan sonraki yol haritanızda ne gibi çalışmalar var ve Türk Eğitim Vakfı İzmir Şubesi olarak neler yapacaksınız?

Yönetim kurulu da bu görevi bize layık gördüler. Kolay bir görev değil. Yürütme kurulu var. İzmir yürütme kurulu kendi farkını gösterecek. Burada bir dizi etkinlik düzenlenecek. 625 kursiyerimiz var İzmir'de.

Tabii ki Türk Eğitim Vakfı İzmir Şubesi'nin yönetim kurulunun başında ve dostlarınız ile birlikte bu çalışmaları gerçekleştirmek sizin için ayrı bir kıvanç olacaktır?

Tabi. Bu tartışılmaz. Kolay bir görev değil. Her şeyden önce ülkemizin hassas değerlerinin olduğu bir dönemde böyle bir görev bizim için daha da önem kazanıyor. 15 Temmuz darbesi bunun en iyi göstergesi. Atatürkçü kimliğiyle Türk Eğitim Vakfı bu konuda gerekeni bugüne kadar ispat etmiştir. Bu da bizi daha da mutlu ediyor.

Mutlu öğrenciler barış dolu yarınlar demektir

Peki Türk Eğitim Vakfı İzmir Şubesi olarak sizin başkanlığınızda gerçekleştireceği projeler nelerdir?

Zaten TEV'in profesyonel bir kadrosu var. Bunlar işlerini çok güzel yapıyorlar. Bizim burada yapacağımız şey TEV olarak; iş dünyasının ve kamuoyunun dikkatini çekmek. Bu anlamda faaliyetler yürüteceğiz. İki amaç var; birincisi, bağışçı sayısını arttırmak. İkincisi ise kursiyerleri mutlu etmek. 'Mutlu öğrenciler barış dolu yarınlar demektir.' Siz mutlu yarınlar yarattığınız zaman barış ve huzurdan başka bir sonuç olamaz. Gelecekteki kişisel gelişimleri de çok önemli. Bunun için de değişik etkinlikler de bulunacağız. Bunu ileriki dönemlerde açıklayacağız.

Biraz da teknik konulara girersek Türk Eğitim Vakfı vereceği burs, kuracağı yurt ve yardım eli uzatacağı öğrenciler için kaynağı nereden buluyor?

Bağışçılarımızdan destek alıyoruz. Çok ciddi bir vasi bağışları var. Çünkü TEV'in tereddüt edilmeksizin doğru çalıştığına dair kamuoyunda oluşmuş bir yapı var. Kullanacağımız kaynağımız bu insanların gayri menkul bağışlarıyla çelenk kutlama kartları vesaireden geliyor. Şimdi bunun dışında yeni jenerasyon kanallar yaratarak bireysel küçük bağışları arttırmak üzere çalışmalar yürütüyoruz. Tüm ülkemizde en prestijli kurum TEV.

Bireysel bağışları arttırmak adına hangi çalışmalar yürütülüyor, yeni projeleriniz var mı?

Özellikle birkaç yılda kurumsallıkta oldukça hızlandık. Mutlu gün kart alternatiflerini çoğalttık, babalar günü, anneler günü, kadınlar günü, doğum günleri oluşumlarımız olduğu gibi büyük kurumsal projelere de çalışıyoruz. Sosyal medya kanallarımız genişledi. Aktif olarak kullanmaya devam ediyoruz.
'Bir Destek, Umut Dolu Bin Gelecek!' sloganıyla başlattığımız kampanyaya katkı sağlamak isteyenler için bağışçılarının ismine, hatıra ve hikayelerine özel burs fonu oluşturma imkanı sağlayarak, öğrenciler ve destekçilerini özel bir hikaye örgüsünde buluşturuyoruz. Bağışçılar, oluşturacakları bu özel fon ile diledikleri miktarda, kendilerinin belirlediği dönemlerde ve belirli sayıda öğrenciye destekte bulunabiliyor.

Peki bu toplanan kaynak nereye ne kadar harcanacağı nasıl karar veriliyor? Yani karar süreci nasıl işliyor?

Genelde bağışlar bağışçının şartlı bağışı üzerine gelişiyor. Bağışçı 'Ben bir yurt yaptırmak istiyorum, okul yaptırmak istiyorum' diye geliyor benim elimde şu kadar para var, ben bununla şunu yapmak istiyorum dediği zaman da misyon ve vizyonumuza uygun yatırımlar yapıyoruz. Birçok yerde kız öğrenci yurdumuz var mesela. Doğru kişiyi yine ihtiyacı olan doğru kişiye yönlendiriyoruz.

Kriter ihtiyaç

Türk Eğitim Vakfı'nın verdiği burslar ve yardımlar bunu alan öğrenciler için çok değerli olduğu biliniyor. Bu durum sadece maddi değil manevi bir anlamda taşıyor. Peki burs verilirken hangi kriterlere dikkat ediliyor?

Türkiye'de 11 şubemiz var. Çok iyi bir ağımız var. Bir de okumaya gelen Güneydoğulu, Karadenizli, Akdenizli öğrenci var. Şubelerimiz vasıtasıyla maddi durumu, sosyal hayatı, başarı ve performansına göre ihtiyaç sahiplerine burs veriyoruz. Üniversitelerde kabul komisyonları var. Bu komisyonlarda müzakereler yapılıyor. Onun tanıdığı, bunun tanıdığı, vay efendim şunu alalım yok. Kesinlikle ve kesinlikle burs kriterlerine uyan kişiler elemelerde geçirilip o şekilde alınıyor.
Yani TEV, yurt içinde Atatürk ilkelerine bağlı, başarılı fakat maddi desteğe ihtiyacı olan teknik, endüstri meslek lisesi, meslek yüksek okulu, yüksek okul, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burslar vermekte. Bursiyerler, kendi öğretim kurumlarının oluşturduğu, TEV'den de bir temsilcinin katıldığı burs komisyonları aracılığı ile seçiliyor.
Ana kriterimiz ihtiyaç. Azami gelir seviyesinin altında olmak çok önemli. Daha sonra elbette başarı kriteri de önemli, ama üstün başarı beklemiyoruz.
Sadece burs vererek eğitimlerine katkıda bulunmak için değil, ciddi kalıcı etkiler bırakacak şekilde uzun yıllar hayatlarında olmak istiyoruz.

Bursların devamlılığını başarı mı etkiliyor? Hangi durumlarda burs kesiliyor?

Her yıl öğretim kurumlarından alınan bilgilere göre, başarılı olduğu görülen öğrencilerin bursu, öğrenimi sonuna kadar devam ettirilir. Burada ara yıllar için 2.20, kabul edilmek için 2.5 ortalama aralığında makul bir başarı bekliyoruz. Başarısız olanlarla, başka bir kurumdan burs aldığı tespit edilenlerin ve TEV burs kriterlerine uygun olmadığı tespit edilenlerin bursu kesiliyor.
TEV, aynı zamanda başarıyı teşvik etmek amacıyla, öğrenimini Yurt İçi Burs ve Ödül Yönetmeliğinde belirtilen başarı seviyelerinde tamamlayan bursiyerlerine 'Başarı Ödülleri' de veriyor.

TEV bursiyerinin yükümlülükleri neler?

TEV'in yurt içi bursları karşılıksızdır ancak genel ilke olarak öğrenimini tamamlayan her burslu, iş hayatına atıldıktan sonra, imkanı olduğu takdirde TEV'e maddi katkıda bulunmayı, kendisi gibi en az bir Türk gencine TEV aracılığıyla burs vermeyi, ayrıca TEV'e manevi katkı yapmayı, bulunduğu ortamlarda TEV'in tanıtımını üstlenmeyi, gönüllü elçisi olmayı ve TEV cenaze ve mutlu gün bağış yöntemlerini tercih etmeyi vicdani bir yükümlülük olarak kabul eder. Bursludan vicdani yükümlülüğünü kabul ettiğine dair belge alınır.

Burs sayısını 120 arttıracağız

Bu yıl İzmir'de kaç öğrenciye burs verildi ve önümüzdeki dönem kaç öğrenciye burs vermeyi planlıyorsunuz?

Şimdi bu sayıyı çok ayıramıyorum. Bu sene İzmir'e hedefler verildi. 625 ve 695 arasında devam eden öğrenci sayımız var bu sene merkezden değil de şubelerden oluşacak. Bu yıl 620 öğrenciye 120 öğrenci eklendi. Ama şu ana kadar İzmir'de okumak için Antalya'daki şubemize başvuranda buradan sayılıyor.

Zeki Müren gibi birçok sanatçı mal varlıklarını Türkiye Eğitim Vakfı'na bağışladı, bağışlıyor...Bu yönde bağışta bulunan isimlerden biraz bahseder misiniz?

Elbette. Bu bahsetmiş olduğunuz insanlar sanat dünyasında çok önemli bir yere sahip. Bu tür bağışlar devam ediyor. Bu işin reklamı olmaz. Bağışçımız budur bu sene bu kadar bağış aldık alacağız demiyoruz. Gelen bağışların doğru kişilere ulaşmasını sağlamaya çalışıyoruz. TEV çok güçlü bir vakıf. Bağışları yönetirken de dikkatli olmalıyız ama doğru kişi doğru zaman ve doğru yönetebildiğiniz bir kadroyla götürebiliyorsunuz.

TEV Akademi

TEV Akademi'den de biraz bahsedebilir miyiz? Hangi amaçla kuruldu? Bursiyerlere hangi imkanları sunuyor?

Bursiyerlere fırsat eşitliği sağlamak ve TEV'le olan bağlılıklarını artırmak amacıyla; TEV internet sayfası üzerinden erişilen e-öğrenme platformu imkanları kullanılarak uzaktan eğitimler sunulan TEV Akademi ile bursiyerlerimize burs vermenin yanı sıra kişisel ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak amaçlanmakta.
TEV Akademi'de, kariyer hayatlarında kendilerine fayda sağlayacak eğitimler verilmekte. Örneğin; Motivasyon Yönetimi, Duygusal Zeka, Başarı ve Sonuç Odaklılık, Temel Ofis Programları gibi eğitimler sunulmaktadır Bu kapsamda ayrıca bursiyerlerimize rehberlik ve danışmanlık hizmeti vermek ve onları iş hayatına hazırlamak üzere konusunda uzman kişilerin konuşmacı olarak katıldığı, yaklaşık 3 hafta süren dizi toplantılar yapılmakta.

Staj imkanı var

Bursiyerlerinize iş hayatına daha rahat atılmaları ve deneyim kazanmaları için staj imkanı da sağlıyorsunuz. Bu sistem nasıl çalışıyor?

Bursiyerlerimize staj yeri bulmak amacıyla firmalarla temasa geçilmekte, kendilerinden bursiyerlerimiz için staj kontenjanı rica edilmektedir. Diğer taraftan bursiyerlerin talepleri toplanmaktadır.
Gelen kontenjanlarla talepler eşleştirilmeye ve bursiyerlere uygun staj yeri temini sağlanmaya çalışılmakta. Böylelikle birçok bursiyerimize staj yeri bulundu. Vakfımıza gelen ve uygun görülen tüm iş ilanları bursiyerlerimize e-posta yoluyla duyurulmakta, gelen başvurular ilgili kurumlara yönlendirilmektedir. Bu konuda da bursiyerlerimize destek verilmeye çalışılmakta.


Ortadoğu'nun problemi kadının yeri

Türk Eğitim Vakfı'nın daima kız öğrencilere yönelik bir hassasiyeti bulunmakta. Bu konuda Türk Eğitim Vakfı İzmir Şubesi olarak sizin tavrınız ne olacak?

Kesinlikle. Ortadoğu'nun en büyük problemlerinden biri, kadının yeri. Bunu hepimiz görüyoruz. TEV ihtiyacı olan kişinin yanında olmak zorundadır. Kadınlarımız, kız öğrencilerimiz bu konuda en büyük desteği vermek istediklerimizdir. Bunu hak ediyor. Ben de bu tavrı destekliyorum. Zaten misyonumuzda da var olan bir şey. Olması da gereken bir şey bence.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.