Bir taraf can, diğer taraf et derdinde. Altınordu küme düşmekten kurtulmak, Manisa Futbol Kulübü Play-Off hattı içine girip, buradan Süper Lig'e yükselmek istiyor. Hedefler farklı, amaç aynı: Kazanmak

***
İzmir'de bahar ayına göre oldukça sıcak bir hava vardı. Bundan mıdır anlamadım, aynı gün aynı saat ve aynı şehirde oynanan iki maç da çok durgun tempoda geçti.
Altınordu daha 5. dakikada öne geçti. Şerif sol tarafta topla buluştu. Oradan gol atabileceği aklımın uzundan bile geçmedi. İçeriye kaleye paralel hareketlenip, açısını biraz azalttı, uzak köşe direk dibine ayak içi fasollu vurdu, kaleci uzanmasına rağmen engelleyemedi. Bundan sonra tempo çok artar dedim, yanıldım. Manisa FK pas yaptı, ceza alanına top sokamadı. Sadece 2 net pozisyon bulabildi, ikisini de Erhan harcadı. 38'de Erdi'nin uzun düşen pasını alan Erhan defans arkasına sarktı, kaleciyle karşı karşıya yaptığı vuruşunda Serhat gole izin vermedi. 46. dakikada Erhan altı pas üzerinde önünde bulduğu topu, bırakın auta vurmayı, taca vurdu. Koskoca 90 dakika boyunca başka da pozisyonu yok.
Altınordu da kaleye gitmekte zorlandı ama az da olsa pozisyon buldu. Bazıları cılızdı, bir tanesi 2'ye 1. 89. dakikada Sami rahat bir vuruş yaptı, yüzde yüzlük fırsatı kötü şutla harcadı.
***
Kaleden uzak bir müsabaka oldu. 'Ters gelen takım' cümlesi çok kullanılır. Bu maç için de aynı yakıştırma bir nebze yapılabilir. Ev sahibi takım defansını gün geçtikçe daha da düzeltiyor ama defans arkasına atılan paslara bir türlü çözüm bulamıyor. Bu eksi yönü yüzünden çok goller yedi, çok puanlar kaybetti.
Konuk takım teknik oyunculardan kurulu. Sürekli topa sahip olur, paslarla gol atmak ister. Hücuma hızlı çıkma konusunda biraz yetersizdir. Böyle olunca kırmızı lacivertli takım her topu kaptırdığında hemen defansa döndü, topun arkasında kaldı. Rakibi çok pas yapınca daha da geriye çekildi, kaleye çok yaklaşınca, defans arkası dezavantajı ortadan kalkmış oldu. Bu da siyah beyazlı takımın aleyhine bir durumdu.
Müsabakanın sonucunu belirleyen diğer etken hatalı paslardı. Çok basit pas hataları yapıldı, 1. Lig kalitesinin uzağında kalındı.
***
1-0 sona eren karşılaşmada Altınordu kurtuluş yolunda son 6 maçında 5. galibiyetini alarak, 3 puanı hanesine yazdırdı, az da olsa rahat bir nefes aldı. Manisa FK, haftayı puansız kapatarak, Play-Off hattıyla olan puan farkının 4'ten 7'ye çıkmasına neden oldu.

Altay beraberlikle yetindi

Süper Lig'den matematiksel olmasa da mantıksal olarak düşmüş Altay ile Avrupa Kupaları için üst sıralarda yer almak isteyen Medipol Başakşehir karşı karşıya geldi. Temposu düşük müsabakada kazanan olmadı ve maç 1-1 beraberlikle sona erdi. Ancak 89. dakikada Ceyhun'un golünden sonra orta sahalar düştü. Çok çabuk hücuma gidildi, pozisyonlar oldu, heyecan üst düzeye çıktı, gol olmadı.
Müsabakada konuk takımın üstünlüğü vardı. Daha çok topa hükmetti, daha çok atak yaptı. Altay genellikle savunma yaptı, hızlı hücumu tercih etti.
İzmir'de sıcak bir hava vardı. Bunun tempoyu etkilememesi olmazdı. Soğuk havalarda sıcak havalara geçiş, insan bünyesini mutlaka etkiler.
***
Karşılaşmada paslaşmalar öne çıktı. Başakşehir çok rahat pas yaptı. Pozisyonlar buldu, sadece 1 tanesini değerlendirebildi.
Altay, rahat pas yapamadı. Çok sık hatalar yaptı. Bunda sebep, yardımlaşmanın yeterli olmaması, sahaya iyi yayılamamasıydı. Pas almaya zaman zaman giden olmadı, uzak kalındı. Bazen tek kişi gitti, marke edildi. Marke edilmediğinde pası alsa da aynı sorunla o oyuncu karşılaştı, topu atabilecek bir arkadaşını bulamadı, kaptırdı.
Bir takım ağ sisteminde hareket etmeli, top ayağında olandan pas almak için en az 2 kişi yaklaşmalı. Bu 2 kişinin de pas alabileceğini düşünüp, diğer oyuncuların onlara yaklaşması gerekir. Bu örgü sistemini iyi uygulayabilen takımlar mutlaka başarılı olurlar.
Siyah beyazlı hücum oyuncuları ayağa top aldı, en az 3 defans oyuncusu tarafından yapılan presle kaptırdı. Defans arkasına uzun oynamak pek düşünülmedi, düşünüldüğünde forvetler oraya hareketlenmedi. Defans yaparken adam adama oynamadı, rakibinin rahat paslaşmasına göz yumdu.
***
İki tarafta galibiyetle sahadan ayrılabilirdi. 28. dakikada Bamba kale içinde bomboş topu önünde buldu, çok rahat gol atabilecekken, kalecinin dibine vurarak yüzde yüzlük gol fırsatını harcadı. Maçın en önemli anı buydu.
***
Lis yine birçok gol pozisyonu önlemeyi başardı. Ancak 40. dakikada çekilen şutu rakibin önüne çeldi bu da gol yemesine neden oldu.
Poko yine çok savaştı, bu sayede de taraftarı tarafından tezahüratla onurlandırılan isim oldu.