Tanju Çelik 1972 yılında Bergama’nın Sarıdere Köyü’nde doğdu.

Eğitimi ve kariyeri

İlk öğrenimini Sarıdere ve Yenikent’te, orta ve lise eğitimini Bergama Lisesi’nde, üniversite eğitimini Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde aldı. Uzmanlığını çocuk hastalıkları üzerine yaptı. 1999 yılında İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastanesi’nde Araştırma Görevlisi oldu. Bu hastanede 2 yıl Başhekim Yardımcılığı yaptı. 2005 yılında Bergama’ya gelerek Bergama Devlet Hastanesi’nde 5 yıl çalıştı. 2009 yılında Hatay’da Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Ana Bilim Dalı’nda Yardımcı Doç.Dr. Ünvanıyla göreve başladı. Üniversite bünyesinde Senato Üyeliği ve Başhekim Yardımcılığı gibi idari görevlerde bulundu. 2012 yılında yeniden Dr.Behçet Uz Çocuk Hastanesi’nde uzman doktor olarak görev aldı.

2013 yılında başasistanlık sınavını kazanarak Başasistan oldu. Akademik çalışmalarına devam ederek 2016 yılında Doçent Doktor ünvanını aldı. 2017 yılında çalıştığı Dr.Behçet Uz Çocuk Hastanesi’nde Başhekim oldu. 2020 yılına kadar Başhekimlik görevini yürüttü. Bu sürede ulusal ve uluslararası çalışmalarda yer alarak kongreler düzenledi
ve bu kongrelerde Dr.Behçet Uz Çocuk Hastanesini ve İzmir’i temsil etti. Uluslararası niteliklere sahip Behçet Uz Çocuk Dergisi’nin editörlüğünü yaptı. Dr.Tanju Çelik Sağlık Bilimleri Üniversitesi öğretim üyesi olup 2023 yılında Profesör ünvanını aldı. Milli Pediatri Derneği, Türk Hematoloji Derneği, Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği gibi bilimsel derneklere üyedir ve bu dernek çatıları altında bilimsel çalışmalarda önemli görevler üstlenmiştir.

Siyasi kariyeri

İzmir Bakırçay bölgesinde tanınan, kişiliğine ve hekimliğine itibar edilen Dr.Tanju Çelik edindiği bilgi ve tecrübeleri memleketi için kullanmak istedi ve 31 Mart 2024 seçimlerinde CHP Belediye Başkan Adayı oldu ve kazandı.

Kişisel hayatı

Dr.Tanju Çelik evli ve ikisi de Tıp Fakültesi öğrencisi olan bir kız, bir erkek çocuk babasıdır.

KAYNAK: TANJU ÇELİK , BERGAMA BELEDİYESİ