İlkay Girgin Erdoğan, 1971 yılında İzmir’in Karaburun ilçesinde doğmuştur.

Eğitimi ve kariyeri

İlk ve orta öğrenimini Karaburun’da tamamladı. İzmir Kız Lisesi’ndeki lise eğitimi sonrasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1997 yılında mezun oldu.

İzmir Barosu’na kayıtlı olarak, 1997-2019 yılları arasında İzmir ve Karaburun’da serbest avukatlık yapan İlkay Girgin Erdoğan; imar hukuku, gayrimenkul hukuku ve miras hukuku dallarında uzmanlaştı.

Siyasi kariyeri

2004-2014 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi’nden Mordoğan Belediyesi Meclis Üyeliği, Belediye Meclis Başkan Vekilliği, Hukuk Komisyonu Başkanlığı, İmar Komisyonu Üyeliği, Bütçe Plan Komisyonu Üyeliği görevlerini sürdürdü.

Mordoğan Belediyesi ile Karaburun Belediyesi’nin birleşmesi sonrasında 2014-2019 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi’nden Karaburun Belediyesi Meclis Üyeliği, Belediye Meclis Başkan Vekilliği, İmar Komisyonu Başkanlığı ve Hukuk Komisyonu Başkanlığı görevlerini yürüttü.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel yönetim seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Karaburun Belediye Başkan Adayı gösterilen Erdoğan, yüzde 49,28 oy alarak, ilçenin 117 yıllık tarihinde bu göreve seçilen ilk kadın belediye başkanı oldu.

İzmir Barosu, Mordoğan Çok Amaçlı Üretim Pazarlama ve İşletme Kooperatifi, Atatürkçü Düşünce Derneği Mordoğan Şubesi üyesi olan Erdoğan, siyasi yaşamı boyunca Karaburun Yarımadası’nda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına destek verdi.

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimlerinde, CHP'den ilk önce aday açıklanmayan, ancak aday gösterilen partilisi dışarıdan bir başka isme CHP Karaburun İlçe Örgütü'nün tepkisi üzerine, yeniden Karaburun İttifakı Adayı olarak CHP Karaburun Belediye Başkan Adayı olarak CHP İzmir Aday Tanıtım Toplantısı'nda eli kaldırılan İlkay Girgin Erdoğan, kampanyaya geç başlamasına rağmen kazandı. Yüzde 49,28 oy oranı ve 3 bin 743 oy aldı. Halk arasında “Yarımadanın has kızı” olarak anılan İlkay Girgin Erdoğan; 2024 seçimlerinde en yakın rakibine 696 oy fark atarak, 4 bin 474 oyla ve yüzde 49,81 oy oranına sahipti. 

Kişisel hayatı

Meslektaşı Avukat Teoman Erdoğan ile evli olan İlkay Girgin Erdoğan; Doğa Erdoğan’ın annesi ve İngilizce biliyor.

KAYNAK: KARABURUN BELEDİYESİ