Galler Prensesi Catherine (evlilik öncesi adı: Catherine Elizabeth Middleton; 9 Ocak 1982'de doğmuştur, Birleşik kraliyet ailesinin bir üyesidir. Eşi Galler Prensi William, Birleşik Krallık taht sıralamasında ilk sırasında yer alıyor. Kocası tahta geçerse kendisi otomatik olarak konsort kraliçe olacaktır.

Reading'de doğan Middleton, Berkshire, Bucklebury'de büyüdü. St Andrew's School ve Marlborough College'da eğitim gördü. 2001'de William ile tanıştığı İskoçya'daki St Andrews Üniversitesi'nde Sanat Tarihi okudu. Perakende ve pazarlama işlerinde çalıştı. Kasım 2010'da Prens William ile nişanları açıklanmadan önce hayır işleri yaptı. 29 Nisan 2011'de Westminster Abbey'de evlendiler. Çiftin çocukları - Prens George, Prenses Charlotte ve Prens Louis - sırasıyla Birleşik Krallık taht sıralamasının ikinci, üçüncü ve dördüncü sırasındadır.

Evlendiğinden beri Düşes, Kraliçe II. Elizabeth’i desteklemek için çeşitli kraliyet görevleri üstlendi. Action for Children, SportsAid ve National Portrait Gallery dahil olmak üzere 20'den fazla yardım ve askeri kuruluşta görevi vardır. Küçük çocuklar, bağımlılık ve sanatla ilgili konulara odaklanan hayır çalışmaları ile Kraliyet Vakfı aracılığıyla projeler yürütmektedir. Düşes, insanları zihinsel sağlık sorunları hakkında açılmaya teşvik etmek için, Nisan 2016'da Dük ve Prens Harry ile başlatılan zihinsel sağlık bilinçlendirme kampanyası "Heads Together"ı tasarladı. Medya, Catherine'in İngiliz ve Amerikan modası üzerindeki etkisini "Kate Middleton etkisi" olarak adlandırdı. 2011, 2012 ve 2013 yıllarında Time dergisi onu Dünyanın En Etkili 100 Kişisinden biri olarak seçti. 9 Eylül 2022'de kocası, babası Kral III. Charles tarafından Galler Prensi ilan edilince Galler Prensesi oldu.

İlk yılları ve kariyer

Catherine Elizabeth Middleton, 9 Ocak 1982'de Reading'deki Royal Berkshire Hastanesinde üst orta sınıf bir aileye mensup olarak dünyaya geldi. 20 Haziran 1982'de yerel bir bölge kilisesi olan St Andrew's Bradfield'de vaftiz edildi. Michael Middleton (d. 1949) ve eşi Carole’ın (evlenmeden önceki soyadı Goldsmith; d. 1955), üç çocuğundan en büyüğüdür. Babası ve annesi sırasıyla eski bir uçuş memuru ve uçuş görevlisidir. Annesi 1987'de parti malzemeleri ve dekorasyonları satan özel bir posta siparişi şirketi olan Party Pieces’i (tahmini değeri 30 milyon £) kurdu. Babasının ailesinin İngiliz aristokrasisiyle kan bağları var ve 100 yılı aşkın bir süre önce kurdukları vakıf fonlarından finansal olarak yararlandı. Büyük büyükannesi Olive Middleton da dahil olmak üzere Middleton akrabaları, 1920'lerde ve 1930'larda İngiliz kraliyet ailesinin üyelerine ev sahipliği yaptı. Annesinin ailesi, kömür madencilerinden geliyor ve işçi sınıfı olarak tanımlanıyor. Küçük bir kız kardeşi Pippa ve bir erkek kardeşi James vardır. Middleton, İngiltere’nin Berkshire ilçesindeki Bucklebury köyünde büyüdü.

Ailesi Mayıs 1984'ten Eylül 1986'ya kadar babasının British Airways için çalıştığı Amman, Ürdün'de yaşadı. Middleton, İngilizce anaokuluna gitti. Ailesi 1986'da Berkshire'a döndüğünde, dört yaşında Berkshire'daki Pangbourne yakınlarındaki özel bir okul olan St Andrew's School'a kaydoldu. Daha sonraki yıllarda St Andrew's'ta bir süre yatılı kaldı. Downe House School'da okudu. Wiltshire'da ortak eğitim veren bağımsız bir yatılı okul olan Marlborough College'da yatılı öğrencisiydi; Middleton sporda yetenekli olduğunu gösterdi ve kadın çim hokeyi takımının kaptanıydı. Mezuniyetinden sonra bir sene boyunca çeşitli eğitim programlarına katıldı ve seyahat etti. (Gap year adı verilir.) İtalya’da Florence İngiliz Enstitüsü’nde eğitim gördü ve Şili'ye giderek Raleigh Uluslararası programına katıldı. Üniversiteden önceki yaz Southampton Limanı'nda güverte görevlisi olarak çalıştı. Middleton daha sonra İskoçya'nın Fife kentindeki St Andrews Üniversitesi'ne girdi ve sanat tarihi okudu. Sadece sanat tarihine odaklanmadan önce kısa bir süre psikoloji okudu. Eğitimi sırasında yarı zamanlı garson olarak çalıştı. Üniversiteye devam ederken, altın bir Edinburgh Dükü Ödülü kazandı. Middleton, her yıl bağış toplama ve topluluk projeleri düzenleyen The Lumsden Club'ın aktif bir üyesiydi. 2005 yılında Middleton, St Andrews Üniversitesi'nden sanat tarihi alanında yüksek lisans derecesi (2:1 Hons) ile mezun oldu.

Kasım 2006'da Middleton, Jigsaw giyim zincirinde aksesuar alıcısı olarak on iki aylık yarı zamanlı çalışmaya başladı. O sene UNICEF için para toplamak amacıyla Alistair Morrison'ın "Time to Reflect" kitabının lansmanını kutlamak için bir fotoğraf sergisinin küratörlüğünü yaptı. Middleton, 2007 ve 2008'de Naomi's House Hospice'e çeşitli geziler yaptı ve burada çocuklara hediyeler getirdi ve kitap okudu. 2008'de, okullarda ruh sağlığını iyileştiren bir kuruluş olan Place2Be için para toplayan 80'ler temalı bir tekerlekli disko bağış toplama etkinliği düzenledi. Middleton ayrıca Ocak 2011'e kadar aile şirketinde katalog tasarımı ve üretimi, pazarlama ve fotoğrafçılık alanlarında çalıştı. Şirkette çalışırken, şirketin küçük çocuklar için faaliyet gösteren markasını kurdu ve ölümcül hasta gençlere yardım eden ve hasta çocuklar için parti malzemeleri sağlayan Starlight Çocuk Vakfı ile çalışmaya başladı. Middleton ayrıca hayır kurumu için para toplayan Boodles Boks Balosunun koordinasyonuna da yardımcı oldu.

Evlenmeden önce Middleton, Londra'nın Chelsea kentinde ebeveynlerinin sahip olduğu bir dairede kız kardeşiyle birlikte yaşıyordu ve dairenin değerinin 1-1.4 milyon £ olduğu tahmin ediliyordu. 2011, 2012 ve 2013 yıllarında Time dergisinin Dünyanın En Etkili 100 Kişisi listesinde yer aldı. 2018'de Catherine'in finansal olarak toplam net değeri 5-7,3 £ olarak tahmin edildi. Büyük bölümü ailesinin şirketinden gelmektedir.

Özel hayatı

Prens William ile ilişkisi

2001 yılında, Middleton, St Andrews Üniversitesi'ndeki St Salvator's Hall'da öğrenciyken Prens William ile tanıştı. 2002'de üniversitede bir hayır amaçlı defilede transparan dantel bir elbiseyle sahneye çıktığında William'ın etkilendiği söylendi. Çiftin 2003 yılında çıkmaya başladığı bildirildi. İkinci yıllarında, Middleton, William ve diğer iki arkadaşıyla bir daire paylaştı. 2003'ten 2005'e kadar ikisi de iki oda arkadaşıyla Strathtyrum malikanesindeki Balgove House'da yaşıyorlardı.

Mezun olduktan sonra, Middleton ve ailesi, basının yoğun ilgisiyle karşı karşıya kaldı. Her gün paparaziler tarafından dairesinin dışında fotoğraflandı ve ilişkileri boyunca çalıştı. Bu, Saray ve Middleton'ın avukatlarından çok sayıda uyarıya neden oldu. 15 Aralık 2006'da Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi'nde William's Passing Out Geçit Törenine katıldı. Nisan 2007'de ilişkilerini sonlandırdılar. O ve ailesi katıldı Diana için Konseri Temmuz 2007'de, nerede o ve William iki sıra ayrı oturmuştur. Daha sonra çiftin barıştığı öğrenildi. 17 Mayıs 2008'de Middleton, William'ın kuzeni Peter Phillips'in William'ın yerine Autumn Kelly ile olan düğününe katıldı ve Kraliçe II. Elizabeth ile ilk kez bir araya geldi.

Middleton, Haziran 2008'de Prens William'ın Jartiyer Kraliyet Şövalyesi yapıldığı Windsor Kalesi'ndeki Jartiyer Nişanı alayına katıldı. 19 Temmuz 2008'de Lady Rose Windsor ve George Gilman'ın düğününe konuk oldu. Prens William, Karayipler'deki askeri operasyonlarda görev yapıyordu. Haziran 2010'da çift, Prens William'ın RAF arama-kurtarma eğitimi ve sonraki kariyeri boyunca ikamet ettiği Anglesey, Galler'deki Bodorgan Malikanesi'nde bir kulübeye taşındı.

Evlilik ve çocuklar

Middleton ve Prens William, Ekim 2010'da Kenya'da, William'ın RAF helikopter arama ve kurtarma kursunu geçmesini kutlamak için Lewa Yaban Hayatı Koruma Alanı'na 10 günlük bir gezi sırasında nişanlandılar. Clarence House, 16 Kasım 2010'da nişanlandığını duyurdu. Prens William, Middleton'a annesi Galler Prensesi Diana'ya ait olan nişan yüzüğünü verdi. Bir çocuk olarak vaftiz edilen Middleton düğünden önce İngiltere Kilisesi’ne kabul edildi. Onay hizmeti, 10 Mart'ta Londra Piskoposu tarafından St James Sarayı'nda ailesi ve William'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Çift, 29 Nisan 2011 tarihinde (St. Catherine Günü'nde) Westminster Abbey'de evlendi ve gün Birleşik Krallık'ta resmi tatil ilan etti. Düğün için küresel izleyici tahminleri 300 milyon kişi civarında değişiyordu. Sadece İngiltere’de 26 milyon kişi olayı canlı olarak izledi. Gelinliğini Alexander McQueen'de Sarah Burton tasarladı. Evlendikten sonra Catherine, "Kraliyet Majesteleri Cambridge Düşesi" unvanını aldı. Çifte, Kraliçe'den bir düğün hediyesi olarak Sandringham Malikanesi'ndeki Anmer Hall adlı kır evi verildi. Dük ve Düşes, Aralık 2011'den Kasım 2020'ye kadar İngiliz Cocker Spaniel cinsi bir köpek olan Lupo hediye edildi.

3 Aralık 2012'de St James Sarayı Düşes'in ilk çocuğuna hamile olduğunu duyurdu. Duyuru, hamilelikte normalden daha erken yapıldı, çünkü ağır bir sabah bulantısı olan hiperemezis gravidarum nedeniyle Kral VII. Edward'ın Hastanesine yatırıldı. Üç gün hastanede kaldı. Prens George, 22 Temmuz 2013'te Londra'daki St Mary's Hastanesi’nde doğdu. Şiddetli sabah bulantısı sonraki hamileliklerle geri döndü ve Catherine'i resmî görevlerini iptal etmeye zorladı. 2 Mayıs 2015'te Prenses Charlotte’ı ve 23 Nisan 2018'de Prens Louis’i doğurdu. Prens George, İngiliz tahtının ikinci sırasında yer alırken, Prenses Charlotte ve Prens Louis sırasıyla üçüncü ve dördüncü sıradadır. Aile resmi olarak Kensington Sarayı'nda ikamet etmektedir. 2022 yılında çiftin Windsor’daki Adelaide Cottage’a taşınacağı açıklandı.

Sağlık

Ocak 2024'te Catherine, açıklanmayan bir tıbbi durumdan dolayı karın ameliyatı geçirdi. Daha sonra The London Clinic'te hastaneye yatırıldı ve bu durum birkaç halka açık etkinliğinin ertelenmesine neden oldu. 22 Mart 2024'te Catherine, cerrahi müdahale sonrası yapılan testlerde bulunan kanserin erken aşamalarında olduğunu duyurdu ve şu anda kemoterapi tedavisi gördüğünü açıkladı.

Kraliyet görevleri

Middleton'ın nişanlardan sonra Prens William'la ilk kez kamuoyu önüne çıkması, Aralık 2010'da Teenage Cancer Trust’ın organize ettiği bir yardım etkinliği ile oldu. O, 24 Şubat 2011'de, çiftin Trearddur'da, Kuzey Galler Anglesey'deki evlerinin yakınında bir cankurtaran botu adlandırma törenine katıldığında, resmi olarak kamusal yaşamla tanıştırıldı. Bir gün sonra üniversitenin 600. yıl dönümü kutlamalarını başlatmak için St Andrews'de göründüler. Mart 2011'de çift Belfast'ı gezdi. Cambridge Düşesi'nin düğünden sonraki ilk resmi ziyareti, Mayıs ayında Dük ile ABD Başkanı Barack Obama ve First Lady Michelle Obama'yla Buckingham Sarayı'nda bir araya geldiğinde oldu. Dük ve Düşes'in Kanada'daki ilk kraliyet turu Temmuz 2011'de gerçekleşti. Çiftin faaliyetleri arasında Kanada Günü kutlamalarına katılmak da vardı. Tur, Kaliforniya'ya iki günlük bir geziyi içeriyordu. Bu, Catherine'in Amerika Birleşik Devletleri'ne ilk ziyaretiydi. 26 Ekim 2011'de Clarence House'da düzenlenen In Kind Direct resepsiyonunda Galler Prensi adına ilk solo katılımını gerçekleştirdi.

2 Kasım'da Catherine ve William, Danimarka'nın Kopenhag kentinde yetersiz beslenen çocuklar için UNICEF Tedarik Birimi'ni ziyaret etti. 2012'deki Aziz Patrick Günü'nde Düşes, İrlanda Muhafızlarına Aldershot üssünde geleneksel yonca ödülü verdi; bu onun ilk solo askeri angajmanıydı. 19 Mart'ta, himayesi olan East Anglia's Children's Hospices tarafından açılan bir çocuk bakımevinin açılışı için ilk halka açık konuşmasını yaptı. Dük ve Düşes, Londra'daki 2012 Yaz Olimpiyatları'nın elçileri olarak ilan edildi. Rolünün bir parçası olarak, Catherine oyunlar boyunca çok sayıda spor etkinliğine katıldı. Eylül 2012'de çift, İngiliz Milletler Topluluğu genelinde Kraliçe'nin Elmas Jübile'sini anmak için Singapur, Malezya, Tuvalu ve Solomon Adaları'na bir tura çıktı. Bu yurtdışı ziyareti sırasında, Malezya'da bir bakımevini ziyaret ederken yurtdışındaki ilk resmi konuşmasını yaptı ve East Anglia Çocuk Darülacezesinin patronu olarak deneyimlerinden yararlandı. Dük ve Düşes, Temmuz ayındaki Thames Elmas Jübile Yarışması da dahil olmak üzere yıl boyunca Jübile'nin diğer kutlamalarına katıldılar.

Prens George'un doğumundan sonra Catherine'in gerçekleştirdiği ilk ziyaret, 2013 yılının Ağustos ayının sonlarında, kocasına Anglesey'de bir ultra maraton için hazırlanan koşucularla tanışmak için eşlik ettiği zamandı. Mart 2014'ün başında, çifte oğullarının 16-25 Nisan tarihleri arasında Yeni Zelanda ve Avustralya'ya yapacakları bir turda eşlik edecekleri açıklandı. Tur alana Catherine'in ilk ziyaret ve Ekim 2013 yılında vaftiz beri Prens George'un ilk büyük kamuoyu önüne çıkmış oldu. Tur güzergahı, çocuklar için Plunket Derneği'ni ziyaret etmeyi ve Yeni Güney Galler'deki yangından zarar görmüş bölgeleri ziyaret etmeyi içeriyordu. Haziran 2014'te çift, Gold Beach'teki Normandiya çıkartmasının 70. yıldönümü anma törenine katılmak için Fransa'yı ziyaret etti. 21 Temmuz 2014'te Düşes'in ilk solo seyahatini, adanın 50. bağımsızlık yıldönümünü kutladığı 20-21 Eylül 2014 tarihlerinde Malta adasını ziyaret edeceği açıklandı. Eylül ayının başlarında ikinci hamileliğinin açıklanmasından sonra, Dük'ün yerini almasıyla gezisi iptal edildi. Aralık 2014'te çift Amerika Birleşik Devletleri'ni ziyaret etti ve Metropolitan Sanat Müzesi'nde bir yardım yemeğine katıldı.

Ekim 2015'te Düşes, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'i ağırlamak için düzenlenen Buckingham Sarayı'ndaki ilk devlet ziyafetine katıldı. Nisan 2016'da Catherine ve William, Hindistan ve Bhutan'a bir tur düzenlediler. Etkinlikler arasında Childline India gibi çocuklara yönelik hayır kurumlarının yanı sıra Lingkana Sarayı ziyareti yer aldı. O ayın ilerleyen saatlerinde çift, Kensington Sarayı'nda Obama'larla tekrar bir araya geldi. Dük ve Düşes, Eylül 2016'da tekrar Kanada'yı gezdi. 11 Ekim 2016'da Catherine, Hollanda'ya ilk solo yurtdışı gezisini yaptı. Çiftin 2017 yılında ziyaret ettiği ülkeler arasında Fransa, Polonya, Almanya ve Belçika yer alıyor. Düşes, çocuklarının resmi portrelerini çeker ve 2017'de Kraliyet Fotoğraf Topluluğu'na katılmıştır. Londra Antlaşması anma törenleri için Mayıs 2017'de Lüksemburg şehrini ziyaret etti. Ocak 2018'de çift İsveç ve Norveç'i ziyaret etti. Şubat 2019'da Dük ve Düşes, Belfast, Fermanagh ve Ballymena'yı ziyaret ederek iki günlük bir Kuzey İrlanda ziyareti gerçekleştirdi.

Haziran 2019'da Düşes, Beating Retreat askeri yarışmasında normalde Kraliçe tarafından alınan kraliyet ilk selamını aldı. Catherine, kraliyet ailesinin 13 yıl sonra ülkeye ilk ziyareti olan Ekim 2019'da Pakistan turunda kocasına eşlik etti. Çift, Düşes'in ilk yıllarında yaptığı çalışmalarla ilgili bir konuşma yaptığı SoS Çocuk Köyü'nü ziyaret ederken Lahor'da CNN için bir röportaj yaptı. Mart 2020'de çift, County Meath, Kildare ve Galway'i ziyaret ederek üç günlük bir İrlanda turu gerçekleştirdi. Ekim 2020'de Dük ve Düşes, COVID-19 salgınının başlamasından bu yana konutta düzenlenen ilk kraliyet ziyareti olan Buckingham Sarayı'nda Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ve First Lady Olena Zelenska ile bir araya geldi. Aralık ayında çift, 2020'de "ülke çapında bireylerin, kuruluşların ve girişimlerin ilham verici çalışmalarını takdir etmek için" İngiliz Kraliyet Treni aracılığıyla üç günlük bir İngiltere, İskoçya ve Galler Başbakan Boris Johnson girişimi desteklediğini ifade ederken, İskoçya Birinci Bakanı Nicola Sturgeon seyahat kısıtlamalarını gerekçe göstererek turu eleştirdi; Turu planlamadan önce İngiltere, İskoç ve Galler hükûmetlerine danışıldı. Mayıs 2021'de çift, kapsamlı bir Edinburgh, Fife ve Orkney turu için İskoçya'ya döndü. 11 Haziran 2021'de Cornwall'da William ve Catherine, G7 zirvesine ilk kez katıldılar. Düşes, First Lady Jill Biden ile birlikte ilkokul öğrencilerini ziyaret etti ve erken çocukluk eğitimine odaklanan bir yuvarlak masa tartışmasına katıldı.

Hayır işleri

İlgilendiği konular

Evliliğinin ardından Düşes, Kraliçe'yi desteklemek için bazı kraliyet görevlerini üstlendi. Mart 2011'de Dük ve Düşes, Prens William ve Prens Harry Vakfı tarafından kendilerine düğün hediyesi vermek isteyen iyi dilek sahiplerinin bunun yerine önemsedikleri hayır kurumlarına para bağışlamalarına izin vermek için bir hediye fonu kurdu. Hediye fonu, silahlı kuvvetler, çocuklar, yaşlılar, sanat, spor ve korumayı bir araya getiren çiftin seçtiği 26 hayır kurumunu destekledi. Haziran 2012'de, Prens William ve Prens Harry Vakfı, Catherine'in hayır kurumuna katkısını yansıtmak için Cambridge Dükü ve Düşesi ve Prens Harry Kraliyet Vakfı olarak yeniden adlandırıldı. Hayır kurumu şimdi Cambridge Dükü ve Düşesi Kraliyet Vakfı olarak geçmektedir.

Düşes'in hayır işleri, esas olarak küçük çocuklar, ruh sağlığı, spor, bağımlılık ve sanatı çevreleyen konulara odaklanmaktadır. Hayırsever bağışlar ve proje görünürlüğü üzerindeki etkisi "Kate etkisi" olarak adlandırıldı. Çocuklar için Action, All England Lawn Tennis and Croquet Club, Anna Freud Center, East Anglia's Children's Hospices (EACH), Evelina London Children's Hospital, Family Action, the National Portrait Gallery, Natural History Museum, NHS Charities Together, Place2Be, Royal College of Obstetricians and Gynecologists, SportsAid, The 1851 Trust, The Foundling Museum, The Lawn Tennis Association, the Royal Photographic Society ve Victoria and Albert Museum’ın patronlarındandır. Bir sanat tarihi mezunu olan Düşes, sanatla ilgileniyor ve kapanmadan önce dezavantajlı çocukların sanat terapisine erişimi ile ilgilenen bir projeyi ve Ulusal Portre Galerisi'ni çalışmak için seçti. The Lawn Tennis Association, the All England Lawn Tennis and Croquet Club, Action for Children ve Royal Photographic Society’de daha önce Kraliçe tarafından yönetilen görevleri himayesini aldı. Aralık 2015'te, 12-19 yaş arası gençler için Kraliyet Hava Kuvvetleri Hava Harbiyelilerinin bir kurumu olan RAF Kadetlerinin’nin hamisi oldu. 63 yıldır bu görevi sürdüren Edinburgh Dükü, Buckingham Sarayı'ndaki törenle görevi resmen teslim etti. Catherine ayrıca, Eylül 2020'de Kent Dükü ile birlikte eş başkan yapılmadan önce Kraliçe'nin patronu olduğu Kuzey Galler'deki İzci Derneği'nde yerel bir gönüllü liderdi.

Unvanlar

  • 9 Ocak 1982 - 29 Nisan 2011: Bayan Catherine Elizabeth Middleton
  • 29 Nisan 2011 - 8 Eylül 2022: Kraliyet Altesleri Cambridge Düşesi
    • İskoçya'da: 29 Nisan 2011 - 8 Eylül 2022: Kraliyet Altesleri Strathearn Kontesi
  • 8 Eylül 2022 – 9 Eylül 2022: Kraliyet Altesleri Cornwall ve Cambridge Düşesi
  • 9 Eylül 2022 - günümüz: Kraliyet Altesleri Galler Prensesi
    • İskoçya'da: 8 Eylül 2022 - günümüz: Kraliyet Altesleri Rothesay Düşesi

KAYNAK: VİKİPEDİ