Buraya kadar!


Gülseren E. YENİÇAY

Gülseren E. YENİÇAY

09 Aralık 2019, 09:25

'Meclis'e sözünü tutması için ikinci şans!'
Bu istek ve öneri TEMA Zonguldak İl Temsilciliğinden geldi. TEMA Zonguldak İl Temsilciliği tüm Türkiye gibi konunun üzerine gidiyor.
Kömürle çalışan 15 termik santralin bacasına filtre takılmasını 2,5 yıl erteleyen yasal düzenlemeye karşı hep birlikte verdiğimiz mücadele sonuç verdi. 21 Kasım'da yasalaşan 'Madde 50'; ilk defa Cumhurbaşkanı tarafından veto edilerek, tekrar görüşülmek üzere Meclis'e geri gönderildi. Bu, 'Temiz hava haktır!' diyerek sürdürülen mücadelenin başarı ile sonuçlanması sağlanmış oldu.
TEMA temsilcileri maillerinde, bu önemli karar, yani veto kararı ile ilgili olarak', 'Mücadelemizi destekleyen sizler sayesinde mümkün oldu. Bu çok güzel bir haber!' diyorlar. Ve bize şu hatırlatmayı yapıyorlar:
'6 Şubat 2019'dan bu yana bizimle birlik oldunuz ve sağladığınız destek sayesinde şimdilik isteğimize kavuştuk...'
Sanıyorum; alkışlamayı görev kabul eden tüm milletvekilleri, yani AKP'liler de 'Yeter artık!' diyerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 'veto' edilerek TBMM'ye geri gönderilen madde 50'yi iptal ederek, sırtımızdan trilyonlar kazananlara, 'Pamuk eller cebe!' diyecekler. Kamu yararına karar alacaklar.
Devletten büyük teşvikler alarak finansman ihtiyaçlarını rahatça karşılayan ama karşılığını veremeyenler de böylece akıllarını başlarına toplarlar ve güvendikleri dağlara kar yağdığını, yağabileceğini görmüşlerdir.
Herkese açık yüzde 100 bağımsız halk platformları toplumun sesi olmuş, hepimizin görmek istediği değişikliği yaratarak, tarihi bir kararın alınmasını sağlamış oldular. Tabii ki bu lezzet pınarında bizim de katkımız olduğunu TEMA gibi sizler de kabul etmişsinizdir.
Şimdi güncele ve sorunlara el atmaya devam edelim:

Bunu yapmalıyız

TEMA Vakfı Zonguldak il temsilciliği tarafından 'TBMM sözünde dur!' kampanyasında olduğu ve bizim de desteğimizi aldığı gibi, şimdi de Zülal Tannur isimli bir yurttaşımız bizden yardım ve destek istiyor.
'Ben görme engelliyim ve lise 3. sınıf öğrencisiyim. Bir yazınla, bir imzanla sen de çok şeyi değiştirebilmeme yardımcı olabiliyorsun' diyor.
5 Aralık 2019 günü gönderilen mektup özetle şöyle:
'Akıllı bastonla birlikte çevremdeki engelleri tek başıma fark edebildiğimi gördükçe benim cesaretim, ailemin de güveni arttı.  Bastonu ilk kez kullanacak olsam WeWALK Akıllı Baston ile başlamak isterdim.
Teknolojinin bu kadar geliştiği bir dönemde görme engellilerin kullandığı baston sıradan bir bastondan ibaret olmamalı. WeWALK, benim gibi görme engelli olan Kürşat Ceylan tarafından, görme engelliler için tasarlanmış akıllı bir baston.
Türkiye'den tüm dünyaya armağan bir icat. Dünya çapında ödüller alan bu baston, standart bastonların aksine üzerindeki sensörler sayesinde bel üzerindeki engelleri de dokunmadan algılayabiliyor ve titreşimle uyarıyor.

Engel ve tehlike içerisindeyiz!

Benim evimin etrafında çok fazla inşaat alanı, tabela, demir-beton çıkıntıları gibi düz bastonun algılayamayadığı, oldukça tehlikeli engeller var. Bu nedenle, annem ve babam tek başıma dışarı çıkmamı istemiyorlar, ben de açıkçası pek cesaret edemiyordum.
WeWALK akıllı baston, standart bastonların aksine üzerindeki sensörler sayesinde bel üzerindeki engelleri de dokunmadan algılayabiliyor ve titreşimle uyarıyor.
Görme engelli kişilerin gidecekleri adresi bulabilmesi için, gören kişilere göre navigasyon uygulamalarını daha sık kullanması gerekiyor.
Ama görmeden bir elinizde baston, bir elinizde akıllı telefonla navigasyon almaya çalışırken iki eliniz dolu yürüdüğünüzü hayal edin.  Bu da bizim için bir hayli riskli bir durum.
Akıllı baston ile telefonu cebimden çıkarmadan, bütün navigasyonu baston üzerinden alabiliyorum.
Akıllı bastona; istediğim otobüs durağını bulması ya da beklediğim otobüs geldiğinde ve inmem gerektiğinde haber vermesi gibi her gün yeni özellikler de ekleniyor.
Tüm bunlara ek olarak, böyle bir ürünün ülkemden çıkmasından ve TIME, Edison tarafından seçilen en iyi inovasyonlar arasında yer almasından ayrıca gurur duyuyorum.'

KURDELA

'Birlikte yürüyelim!'

Zülal Tannur'un mektubu, yardım çağrısı şöyle devam ediyor: 'Bu konuda, ilk olarak tüm belediyelerimize seslenmek istiyorum. Belediyelerin vereceği desteklerle, yeni yılda tüm görme engelli öğrencilerin bastonlarını akıllı bastonla değiştirebiliriz.
Eğer nasıl daha fazla destek olabilirim diye düşünüyorsanız zulal.tannut@terakki.k12.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.'

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.