Çin'deki elektrikli otobüsler


Kaan ALİŞAN

Kaan ALİŞAN

30 Ekim 2020, 08:56

Çin'in temiz enerji yolunda gösterdiği istek, ülkedeki otobüslerin yüzde 60 kadarının elektrikle işleyen otobüslerden oluşmasını sağladı.

Çin Ekoloji ve Çevre Bakanlığı, kısa süre önce elektrikli taşıt araçlarına ilişkin son istatistikleri açıkladı.

Buradaki sayılardan da, 13. Beş Yıllık Plan süresince (2016-2020) ülkenin, daha temiz bir çevre ilkesinden hareketle çevre dostu bir ulaşım ve trafik sistemi için çok çaba gösterdiği anlaşılıyor.

Gerçekten de bu sürede, temiz enerjiyle işleyen araçlara yönelindiği ve benzin tüketen araçlardan uzaklaşıldığı saptanıyor.

Geçtiğimiz ay, toplam binek otomobili satışları, bir önceki yıla kıyasla yüzde 8 artarak 2,09 milyon araç oldu. Buna karşılık, satılan 138 bin elektrikli araç ile geçen yıldan bu yana elektriklilerin satışı yüzde 67,7 artmış oldu. Çin, şu anda en yüksek elektrikli araç mevcuduna sahip olup dünya çapında elektrikli araç satışlarının yüzde 55'i bu ülkede gerçekleşiyor.

Biliyorsunuz; bizim yerli otomobilimizin aküleri de Türkiye'de bizim ortaklığımızla kurulacak Çinliler tarafından imal edilecek.

Sezona hızlı girdiler

Seferihisar'da kurulu Kardeşler narenciye işleme tesisini ziyaretçiler bitmiyor.

İzmir'in önemli narenciye işleme ve paketleme tesislerinden, Uçak Kardeşleri ziyaret edenlere, satsuma rekoltesi, hasadı, kalitesi, dış ve iç piyasada durumu değerlendiriliyor.

Ziyaretçiler, bahçeden gelen satsumanın; Kalibre edilip paketlenmesi ve ihracat için hazırlanması süreçlerini inceliyor.

Pandemi'nin ilk gününden itibaren insanların meyve sebze ve sağlıklı beslenmeye dönüşünü, dünyanın çok acı deneyimlerle yaşadığı bu günlerde narenciye'ye çok fazla talep olduğu ve bu sezon tüketimin geçen yıllara göre %50 lerin üzerinde artacağı yönetim tarafından ifade ediliyor.

Uçak Kardeşler Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, 'Sezon boyunca biz ihracatçılara her türlü desteği ve yardımı gösteren Seferihisarlı yöneticilere teşekkür ediyoruz. El birliği ile pandemiye rağmen, ilçe yöneticilerimizin destekleri ve çalışanlarımız, üreticilerimiz, ihracatçılarımız ile beraber çalışarak çok iyi bir sezon geçirmeyi diliyorum.' diyor.

Zeytinlikler arası yollara neşter

Tarihin, mimarinin, doğa ve lezzetin diyarı, zeytinin başkenti Ayvalık'ta üreticinin en çok kullandığı zeytinlikler arası yollar yenileniyor.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, zeytin üreticisinin hasat döneminde sıklıkla gelip gittiği 16 farklı bölgenin belirlendiğini söyledi.

Başkan Ergin, Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerinin iki grayder, bir kepçe ve altı kamyon ile gece gündüz çalışarak, zeytin üreticisinin hasat dönemini sıkıntısız atlatması için çalıştıklarını hatırlattı.

Özellikle kış sezonu geldiğinde, aşırı yağışların yaşandığı dönemlerde zeytin üreticisinin sıkıntılı günler geçirdiğini ifade eden Ergin, 'Zeytin toplamaya gelen işçileri taşıyan araçlar yolları kullanmakta zorlanıyor, toplayıcı işçiler, çaresiz çamur içinde yürümek zorunda kalıyordu. Ekiplerimiz kış aylarının ağır koşulları bastırmadan çalışmaları tamamlayacak. Zeytinlikler arası yollar elden geçirilecek yenilenecek, her türlü koşulda gönül rahatlığı ile kullanılması sağlanacak. Üreticiler topladıkları zeytinleri sıkıntı yaşamadan fabrikalara taşıyabilecek'  dedi.

Yine bir tehlike yaklaşıyor:

Geçtiğimiz hafta, gıdalarla ilgili haberlere sansür getirecek yasa, çok sayıda kurumun birlikte yürüttüğü kampanya sonrası geri çekildi.

Geçenlerde belirttiğim gibi; Şimdi 100'e yakın kurum bir arada, doğa tahribatı pahasına şirketlerin önünü açan torba yasaya karşı mücadele ediyor.

Bir anımsatma yapayım:

5 Ekim'de Meclise getirilen Torba Kanun teklifi geçerse, maden ve enerji şirketlerine yeni imtiyazlar tanınacak, doğayı tahrip etme pahasına faaliyetlerine devam edebilmeleri sağlanacak.

Elektrik Enerjisi Kanunu ve Bazı Diğer Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile ilgili alt komisyon ve komisyon görüşmeleri tamamlandı.

Tüm itirazlarımıza rağmen 'Torba Yasa Teklifi' hala geri çekilmedi.  Maddeler tek tek görüşüldü ve bazı düzenlemeler yapıldı.

Yanlıştan dönülmüştü

Ekoloji Birliği teklif ile ilgili eleştirilerini Komisyon'a yazılı olarak iletmişti.  Madencilik Kanunu'nda değişiklik öngören Madde-3 ve Madde-5'e olan eleştirileri, komisyon üyesi muhalefet parti vekillerince ısrarla dile getirilmiş ve komisyon bu eleştirileri dikkate almak zorunda kalmış  ve söz konusu maddeler revize edilerek büyük bir yanlıştan dönülmüştü.

Ancak kaşıkla verip kepçeyle almak misali, teklife yeni bir madde eklenerek (Madde 6), 'Ruhsat Sahası Dışında Geçici Tesis Kurulması' başlığı altında, özetle, 'Ruhsat alanının çeşitli nedenlerle uygun olmaması, özel mülkiyet izinlerinin alınamaması durumlarında Ruhsat sahası dışında geçici tesis kurulmasına izin verilebilecek. Bu madde oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilecek ve ruhsatsız alanlar madenciliğe açık hale getirilecektir.

Şirketler, işletme projelerini zamanında bilimsel ve rasyonel olarak hazırlamak ve buna uygun ÇED izinlerini almak zorundadır. Yükümlülüklerini yerine getirmeyen ve ruhsat alanlarını rasyonel kullanmayan şirketlerin eksik ve kusurlarının sonuçlarına müsamaha gösterilemez.

Bu teklifte, maden ve enerji şirketlerini denetleyen mekanizmalar 'bürokratik engel' olarak tanımlanıyor. Kamu yararına hizmet etmeyen, sermayeyi önceleyen, kamulaştırma işlemlerinin hızlı ve denetimden uzak gerçekleştirilmesini sağlayacak düzenlemeler yapılmak isteniyor.

DİP EKSPRES

Dahası da var...

Son haliyle teklif ile yapılmak istenen değişiklikler nelere yol açacak?

Ruhsatsız alanlar madencilik faaliyetlerine açılıyor.

Ülkenin yüzölçümünün büyük bir bölümü zaten madencilik alanları olarak ruhsatlandırılmışken bu alan denetimsiz bir şekilde daha da büyütülüyor ve ne olduğu tanımlanmamış geçici tesisler yapılabiliyor.

Havaya çok miktarda kimyasal ve zehirli gaz salan, araba lastiği, orman ürünleri ve çöp yakarak elde edilen enerji 'yenilenebilir' sayılıyor ve teşvik ediliyor.

Bu teşvik ile biyokütle santrallerinin önü daha da açılıyor.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destek Mekanizması (YEKDEM) kapsamı genişletilerek Karadeniz derelerinde ekolojik yıkımlara ve sel felaketlerine neden olan HES'lerin sayısının artmasın neden olunuyor.

 Cumhurbaşkanı izni ile T.C. Kanunlarından muaf enerji şirketleri kuruluyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.