Destek verilmeli


Gülseren E. YENİÇAY

Gülseren E. YENİÇAY

06 Haziran 2021, 08:06

Bir zamanlar Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi’nde önce Aile Birliği sonra da Koruma Derneği’nde ekip arkadaşlarımızla çalıştık.
‘Fakir fukara’ diye adlandırılan öğrenci ailelerinin okula katkı için nasıl canla başla destek verdiklerini, ‘çok önemli kişi’ diye adlandırılan bazı velilerin nasıl davrandıklarını ise üzülerek belirlediğimizi de söyleyebilirim.
Bu tatil günü hiç kimsenin keyfini kaçırmak istemiyorum.
Ama bu yazdıklarım basit birer örnek…
Çok zaman geçti ama iftiharla belirtmek istiyorum:
Zamanın Valisinin desteği ile özellikle ‘uyuşturucu’ ile mücadeleye katkı sağlamak için İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde görevli yetkili personel ve gerek üniversite ve devlet hastanelerinin hekimlerini okulumuza getirerek sunumlar gerçekleştirmiştik.
Uyuşturucu ile mücadele için ailelere de neler yapmaları gerektiğini anlatmış, broşürler dağıtmıştık.
Şimdi tüm Türkiye’de olduğu gibi İzmir’de de ‘En İyi Narkotik Polisi Anne Projesi’ uygulamaya geçiliyor.
Ben de bu projeye büyük önem verdiğim için, haberi paylaşmak istiyorum:

UMARIM CİDDİYE ALIRLAR

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ‘En İyi Narkotik Polisi Anne’ projesinin tanıtımı, Vali Yavuz Selim Köşger başkanlığında, ilgili vali yardımcısı, kaymakamlar ve kurum müdürlerinin de katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantıda yapıldı. 
Çocukların ve gençlerin uyuşturucu kullanmasının önüne geçmek için anne duyarlılığından faydalanmayı amaçlayan projenin, Türkiye genelinde olduğu gibi İzmir’de de kararlılıkla uygulanacağını kaydeden Vali Köşger, anneler ile sağlanacak iş birliği sayesinde mutlaka başarılı sonuçlar elde edileceğine inandığını söyledi.
Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü personelinin proje tanıtımına ilişkin sunumu öncesinde değerlendirmelerde bulunan Vali Köşger, dünyanın en önemli sorunları arasında yer alan uyuşturucu madde kullanımının, sadece bireyleri değil toplumları da tehdit eden ciddi bir sağlık ve güvenlik problemi olduğunu dile getirdi.

‘HEDEF KİTLE’

‘Anne’ figürüne, kültürümüzde ve inancımızda verilen kıymeti anımsatan Vali Köşger, ‘En İyi Narkotik Polisi; Anne’ projesinin bu düşünceden yola çıkılarak hayata geçirildiğini, uyuşturucuyla mücadelede farkındalık ve bilinçlendirme faaliyetlerini içeren projenin hedef kitlesinin de anneler ve anne adayı yetişkinler olduğunu vurguladı.
Vali Köşger, ‘İllerde biz valilerin genel koordinesinde, ilçelerimizde kaymakamlarımızın sevk ve idaresinde, ilgili kurum ve kuruluşlarımızdan da gereken desteği alacak ve hep birlikte bu uyuşturucu belası ile mücadele edeceğiz. Eğitim programlarının merkezde olduğu bir planlamayla, güçlü halkla ilişkiler, görünürlük ve farkındalık çalışmalarının geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu yolla projenin, bakanlığımızın bağımlılıkla mücadele çalışmalarına ve bağımlılıkla mücadele algısına olumlu katkı sağlaması beklenmektedir.’ dedi. 

TÜM İLÇELERDE SÜRDÜRÜLECEK

Projenin temel amacının; ‘uyuşturucu kullanımı, bağımlılığı, aile içi iletişim, çocuk/ergen iletişimi, bağımlılık sorununda çözüm yolları ve önerileri gibi konularda, anne ve anne adaylarının bilinçlendirilmesi ve farkındalıklarının artırılması’ olarak özetleyen Vali Köşger, ‘Annelerimiz aracılığıyla, uyuşturucu kullanımının erken tespiti ve bağımlılık sarmalına yakalanmadan çocuklarımıza müdahale edilmesi de kampanyanın hedeflerinden biridir. Proje içindeki diğer etkinlikler sayesinde, mümkün olan en geniş halk kitlesine ulaşılabilecektir. Projenin, ülke genelinde 81 ilimiz ve bağlı ilçelerinde sürdürülmesi hedeflenmektedir.’ ifadelerini kullandı. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.