Dikkate alınmalı


Gülseren E. YENİÇAY

Gülseren E. YENİÇAY

04 Haziran 2021, 08:22

İzmir Depreminin simge binası Rıza Bey Apartmanı ile ilgili haberleri ilk olarak Haber Ekspres Gazetesi olarak biz verdik. Köşe Yazarımız Yaşar Eyice apartman sakinlerinin sıkıntılarını birkaç kez gündeme getirdi.

Hatta araştırmacı gazeteci Gürol Tulunay yorum yapmış, ‘Canlarından, evlerinden, tüm birikimlerinden olan bu belli yaşın üzerindeki insanlarımıza bu reva mı?’ demişti, özetle…
Ben de tüm Bornovalılar gibi Rıza Bey apartmanını ve çevresini, Mustabey’in çiftliğinden bu yana bilenlerdenim…
Hatta bu çiftlikten taşınan verimli topraklar sayesinde Kordon’da deniz doldurularak herkesin hizmetine açılan çim sahaların Liman’dan Cumhuriyet Meydanı’na kadar olan kısmına taşınıp yararlanıldığını da biliyorum.
Benim söylemek yazmak istediklerimi, Mimarlar Odası, olay yerinde basın toplantısı yaparak açıkladı.
Daha fazla konuşmaktansa haberi paylaşayım…
Yorumu size bırakıyorum:

Proje önerisi

İzmir Depreminin simge binası haline gelen 10’u çocuk 37 kişinin hayatına kaybettiği Rıza Bey Apartmanı ve bulunduğu alanla ilgili Mimarlar Odası İzmir Şubesi alternatif proje hazırladı.
Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı İlker Kahraman, yıkılan binaların aynı metrekareleri korunarak Rıza Bey Apartmanının bulunduğu alanda rahatlıkla ‘deprem farkındalık alanı’ yapılabileceğini söyledi.
Rıza Bey apartmanın da içinde bulunduğu yeni K1 parselinde ‘Deprem Farkındalık Parkı’ olmasını isteyen 400'ü aşkın Sivil Toplum Kuruluşu ve TMMOB Meslek Odaları Rıza Bey'in de bulunduğu alanın proje sunumunu gerçekleştirdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 6 kat olarak planladığı yapı için Mimarlar Odası 8 kat, yeşil alan ve park olarak tasarlandı.

Neden 8 kat olmasın?

Sivil Toplum Kuruluşlarının isteği ile K1 parseline yeni bir proje hazırlayan Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı İlker Kahraman  ‘Bakanlık tarafından belirlenen yedi proje alanında zemin artı beş kat yapılaşmanın neden yapıldığını bilmiyoruz. Altı katlı yerleşim sadece proje alanlarında söz konusu, depremden zarar gören ve tekrar yapılması için projelendirilen diğer binalar sekiz katlı.
Yıkılan binaların aynı metrekareleri korunarak, emsal artışına izin vermeyerek sekiz kat yapılması durumunda Rıza Bey apartmanının bulunduğu alanda rahatlıkla deprem farkındalık alanı yapılabilir. Depremde yaşamını kaybeden 119 vatandaşımızı hatırlamak ve buna benzer olaylarda bu acıların tekrar yaşanmamasını sağlamak adına bu parka tüm İzmirliler sahip çıktı’ diye konuştu.
Kahraman Projede tüm kat maliklerinin haklarının korunduğunu hiçbir hak kaybına neden olunmadığını aynı zamanda da parkın yapılabildiğini söyledi.
Toplantıya katılan İnşaat Mühendisleri Oda Başkanı Eylem Ulutaş Ayatar ve Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ise her zeminde proje yapılabileceğini ancak önemli olan yeterli zemin iyileştirmelerinin yapılması gerektiğini, bu alanda diğer sekiz katlı binalar da yapıldığını, bu alanda da gerekli etütler ve iyileştirmeler sağlandığında sekiz katlı binaların, yakın çevresinde olduğu gibi, yapılabileceğini belirttiler.
Altı katlı binalar için de bir zemin iyileştirme yapıldığını bildiren temsilciler bu iyileştirmelerin gözden geçirilerek sekiz kata uygunluğunun sağlanabileceğini söylediler.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.