Diş hekimlerinden yararlanmalıyız


Gülseren E. YENİÇAY

Gülseren E. YENİÇAY

10 Nisan 2020, 08:53

Öneride bulunanları alınlarından öpmek lazım.
Bir okuyucum, ‘Bu sıkıntılı günlerde, diş hekimlerinden de yararlanılmalı!’ diyor.
Diş hekimlerinin evlerinde olduklarını belirten Hüseyin Bey, ‘Şimdi tam zamanı’ diyerek şu öneride bulunuyor.
‘Diş hekimlerine mahalle, cadde ve sokaklar teslim edilmeli. Nasıl yeniden bekçilik sistemi kurulup, kendilerine müdürlüklerce belirlenen cadde ve sokakların sorumluluğu verildiyse böyle olmalı!’
Peki, yıllarca kendilerine ‘hekim’ unvanı verilmesi için mücadele eden bu insanlarımız ne yapacak?
Bu soru ise şöyle yanıtlanıyor:
Sorumlu olduğu her konutu ziyaret ederek, yapmaları gerekenleri anlatacaklar. Şüpheli vakayı hemen 112’ye iletecekler. Evden çıkmaları yasak olan 60 yaş üzerindekilerin diş ve ağız şikayetlerini dinleyip, örneğin; protezlerini kontrol edecekler.
Çünkü Hüseyin Bey’in başına gelenler, olasılıkla birçok ileri yaştakilerin başına gelmiş olabilir.
Protezleri çıktıysa ya da çıkmak üzere ise birkaç dakika içinde sorunu çözer ve ‘sağlık ağızdan başlar’ sözünün yerine gelmesini sağlarlar.
Diş hekimlerimiz, korona ile savaşımızda ‘önce’ görevini başarı ile yerine getirirler.
Ya 5-6 ya da biraz daha büyük çocuklarımızın diş çürükleri, ya da diş çekimleri, ağlayıp sızlamalarının da önüne geçilmiş, bu konuda çaresiz kalan insanlarımızın, anne ve babalarının gönüllerine su serpmiş olacaklardır.
Bütün kentlerimizde ‘mobil’ denilen ‘gezici’ hastane görevini yüklenen araçlarımız var.
Bunlar sayesinde diş sağlığı hizmetleri durmamış olur.
Yani sağlık ordumuzdaki her birimden, her insanımızdan mutlaka ve mutlaka yararlanmalıyız.
Sadece plan ve programa yapacak yetkili yönetici insanlarımızın talimatı gerekli ve yeterli.
Sanıyorum;
Bu öneriye diş hekimleri de, oda yöneticileri de, valiler ve sağlık müdürleri ile pandemi kurulundakiler olumlu görüş açısı ile çözerler.
İlkler kenti İzmir’den bu sistemi ‘örnek’ olacak şekilde yaşama geçirebiliriz.
Evlerinde karantinada, yani kapalı ortamda bekleyen insanlarımız, ileri yaştaki insanlarımız ile geleceğimizin teminatı çocuklarımız da yani tüm aileler ‘Devletimiz yanımızda’ diyerek daha mutlu olacaklardır.
Diş hekimlerimiz de, ileride torunlarına ‘Biz de bu salgının önlenmesi sırasında önemli görevlerde bulunduk’ diyerek gurur duyacaklardır.
Her gün, belki de 100’e yakın hasta ile ilgilenen diş hekimlerimiz ‘takip sisteminin’ önemli bir unsuru, hatta birinci halka olacaklardır.
İleride hastanelerde, diş kliniklerinde uzun kuyrukların önü de böylece ele alınacaktır.
Serbest diş hekimleri de bu etkinlikte kullanılabilir ve bir noktada maddi kayıpları da, sağlık bakanlığının belirlediği bir ödeme ile maddi sıkıntıları önlenebilir.
Hatta ‘evde test’ diş hekimleri tarafından rahat ve kesinlikle yapılabilir. Çünkü bu test de ağız ve burundan yapılıyor.
Ağız ve çene yapımımızı bir görüşte en iyi bilenler de diş hekimlerimiz.
Bunu da unutmayalım.

Temmuzda azalacak

 ‘Çoban Ateşi Hareketi’nin Genel Başkanı, eski sağlık bakanlarımızdan Bergamalı Rifat Serdaroğlu da önceki akşam içinde önerilerin de bulunduğu bir açıklama yaptı.
Serdaroğlu, ‘Dünya, çok ciddi sonuçları olabilecek bir virüs salgını ile karşı karşıyadır. Ülkemizin de içinde bulunduğu bu durum, hepimizin el ele vermemizi gerektiren ulusal ve uluslararası bir sorundur.
Bu sorunun boyutlarının yakın gelecekte başımıza neler getireceği, ülkeyi ve dünyayı nelerin beklediği gerçekten çok belirsiz ve vahimdir.
Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu görünen şudur;
Virüsün etkileri Temmuz ayında azalacak, ancak Ekim ayında daha şiddetli olarak ortaya çıkacaktır. Aşı çalışmalarının sonuçlanması en iyimser şartlarda 18 ay civarında olacaktır.
Ölümlerin artması, insanları bekleyen açlık-kıtlık olasılığı ve yoksulluk, beraberinde yağma-talan- sokak eşkıyalığına yol açacak, can ve mal güvenliği tehlikeye girecektir.
Olayın bu boyutlara gelmesini önlemek için dünya, Birleşmiş Milletler düzeyinde, tüm dünyada uygulanacak genel önlemleri almalı ve takibini yapmalıdır.’ dedi.
‘Bizler, sorumlu bireyler olarak üzerimize düşeni, şikayet etmeden yapmalı, sağlık ve hijyen kurallarına tam olarak uymalıyız’ diyen Serdaroğlu, Çoban Ateşi Hareketi Gönüllüleri olarak önerdikleri, “Harcama Yönünden Sosyo-Ekonomik Tedbirler”ve “Gelir Arttırıcı Tedbirler” çalışmalarını sıraladılar.

 KURDELA

46 tane daha kuracak

Çin, Covid-19 pandemisine karşı dış ticareti artırmak amacıyla yeni adımlar atmaya hazırlanıyor.
Devlet İcra Konseyi’nin son toplantısında Covid -19 pandemisine karşı dış ticaretini ve yatırımı sağlamlaştırmak amacıyla sınırlar ötesi elektronik ticareti için yeni pilot bölgeler oluşturma ve bu alanı destekleyecek online Kanton Fuarı düzenleme kararı alındı.
Bu yatırımların dünya ticaretine katkı sağlamasının yanı sıra Çin’deki istihdamı artıracağını belirten yetkililer, daha önce oluşturulmuş 59 adet pilot sınırlar üstü elektronik ticaret bölgesine ek olarak 46 yeni bölge kurulacağını açıkladı.
Bu pilot bölgelerde ihraç edilecek perakende ürünler katma değer vergisinden ve tüketim vergisinden muaf tutulacak; ilgili girişimlere, yurt dışında ortak depolar kurma ve bunları paylaşma çağrısında bulunulacak.    


 


 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.