Aydın'daki yapılar da risk altında

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Aydın Şube Başkanı Kazım Zeyrek, Aydın'ın 1. sınıf deprem bölgesinde bulunduğunu belirterek, "Aydın'daki tüm yerleşim birimlerinde yapıların çoğu deprem riski taşıyor" dedi

Aydın'daki yapılar da risk altında
06 Aralık 2011 Salı 14:19

Dünyanın oluşumundan beri sismik yönden aktif bulunan bölgelerde depremlerin ardışıklı olarak oluştuğuna işaret eden Kazım Zeyrek, depremler sonucunda milyonlarca insanın ve barınakların yok olduğunu söyledi. Türkiye'nin dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmakta olduğuna işaret eden Zeyrek, "Geçmişte yurdumuzda birçok yıkıcı depremler olduğu gibi, gelecekte de sık sık oluşacak depremlerle büyük can ve mal kaybına uğrayabileceğimiz bir gerçektir. İlimiz Aydın 1. sınıf deprem bölgesinde bulunmaktadır. Aydın sınırları içinde kalan tüm yerleşim birimlerinde mevcut yapı stokları incelendiğinde, yapıların çoğunda özellikle Yapı Denetim Yasasından önceki yapılarda deprem riski olabilir. Bu yapıların Belediyeler ve ilgili birimlerce incelenerek, güçlendirilmesine karar verilen yapıların güçlendirme çalışmalarının biran önce yapılması gerekir. Aksi takdirde depremde çaresiz kalmaya devam ederiz. Yapı Denetim Yasası ilk çıktığında pilot illerden biri olan Aydın'da o günden bu yana yapı denetim şirketlerince denetimler yapılmaktadır. Denetim dışında kalan eski yapılar, ruhsatsız kaçak yapılar depremde can ve mal kaybı yönünden büyük risk taşımaktadırlar" diye konuştu.

Nüfusun yüzde 95'i risk altında


Deprem konusunda devletin ve yerel yönetimlerin acil önlem almalarının kaçınılmaz hale geldiğini savunan Zeyrek, şöyle konuştu: "Deprem Bölgeleri Haritası'na göre yurdumuzun yüzde 92'sinin deprem bölgeleri içerisinde olduğu, nüfusumuzun yüzde 95'inin deprem tehlikesi altında yaşadığı ve ayrıca büyük sanayi merkezlerinin yüzde 98'i ve barajlarımızın yüzde 93'ünün deprem bölgesinde bulunduğu bilinmektedir"


Kaynak: İHA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.