Çevreci köylülere tazminat şoku!

Çanakkale'nin Bayramiç İlçesi'ne bağlı Karaköy'de bir altın madeninin sondaj alanına girip, çalışmaları 80 saat engelleyerek toplam 7 bin 200 dolar (Yaklaşık 16 bin 416 lira) zarara neden oldukları iddiasıyla yargılanan orman işçisi 3 köylüye, bu parayı 2 yıllık yasal faizleriyle ödeme cezası verildi. Çevreci köylüler, kararı temyiz edeceklerini söyledi

Çevreci köylülere tazminat şoku!
01 Şubat 2014 Cumartesi 12:21

Kazdağları eteklerindeki Karaköy bölgesinde Kuzey Biga Madencilik Şirketi adına altın sondaj çalışması yapan taşeron Spektra Jeotek Sananayi ve Ticaret A.Ş.'nin Çan İlçesi sınırlarında kalan sondaj alanına 18 Ocak 2012 tarihinde giden orman işçileri 45 yaşındaki Mustafa Günenç, 25 yaşındaki Mehmet Akkaya ve 23 yaşındaki Muhammet Özer, buradaçalışanlara iddiaya göre "Sizleri topraklarımızda istemiyoruz, defolup gidin" diyerek, tepki gösterdi. Maden şirketi yetkililerinin şikayeti üzerine jandarma tarafından gözaltına alınan köylüler hakkında Çan Sulh Ceza Mahkemesi'nde, 'İş ve çalışma hürriyetinin ihlal' suçundan dava açıldı. 3 köylüye, bu davada 'adli kontrol tedbiri' uygulanırken, 3 ay sondaj alanına girmeme cezası verildi.

Şirket olayla ilgili Çan Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 17 Ocak 2013 tarihinde, çevreci 3 köylü hakkında tazminat davası açtı. Şirket yetkilileri, 3 köylünün engellemesi nedeniyle taşeron firmanın çalışmalarının 80 saat durduğunu, bu sürenin karşılığı olarak taşerona toplam 7 bin 200 dolar ödemek zorunda kaldıklarını belirterek, bunun çalışmaları engelleyen 3 köylüden tazminat olarak tahsil edilmesini istedi. Haklarında dava açılan 3 köylü ise çalışmaya kısa süreli bir müdahalede bulunduklarını belirtirken, 80 saat süreyle işin aksadığı iddialarını kabul etmedi.

Mahkeme, bilirkişi raporu doğrultusunda, gerekçesi daha sonra açıklanmak üzere 7 bin 200 dolarlık zararın dava tarihinden itibaren işletilecek yasal faiziyle birlikte 3 köylüden alınarak maden şirketine verilmesine karar verdi.

MAKİNE 80 SAAT ÇALIŞMAMIŞ


Mahkemenin bilirkişi atadığı mali müşavir Yrd. Doç. Dr. Fatih Kaplanhan, hazırladığı raporda sondaj makinelerinin 80 saat çalışmadığını belirtti. Serbest muhasebeci olarak çalışan  Yrd. Doç. Dr. Kaplanhan'ın hazırladığı bilirkişi raporunda şöyle denildi:

"Davacının dava dışı taşeron Spectra Jeotek Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye, Delta Sondaj D-150 2011 332 nolu makinanın çalıştığı 12 AD 614 ve 616 numaramı deliklerde olayın meydana geldiği 2012 ayı kasım ayı içerisinde 80 saat makinenin hazır beklediği halde çalışmadığı belirlenmiştir. Saatlik birim ücreti 90 USD ile 80 saat çarpılarak toplam 7 bin 200 dolar sondaj hizmetlerine ilaveten ödendiği tespit edilmiştir."

Tazminat ödemeye mahkum edilen işçiler Mustafa Günenç, Mehmet Akkaya ve Muhammet Özer ise iddia edildiği gibi 80 saat çalışmayı engellemediklerini, yarım saatlik açıklama yaptıktan sonra bölgeden ayrıldıklarını ileri sürdü.

ÇEVRECİ ÇİFTE HAPİS CEZASI VERİLMİŞTİ


Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi, Kazdağı eteklerindeki Karaköy'de, bir maden şirketinin  servis aracını 1 Aralık 2012 tarihinde durdurarak, "Bu maden zehir saçıyor. Bu madende neden çalışıyorsunuz?" diyerek, 3 dakikalık konuşma yapan çevreci çiftçi 43 yaşındaki Ömer Eren ve eşi, 38 yaşındaki Hanife Eren, haklarında 'İş ve çalışma hürriyetini ihlal' suçundan açılan davada 1.5 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme cezanın hükmünü 5 yıl ertelerken, olay anında çiftin yanlarında olan ve haklarında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilen çocukları 12 yaşındaki M.E. ve 13 yaşındaki B.E. için ise her ay evlerine sosyolog gönderilmesine karar vermişti.

Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.