Tartışma yaratan kamera zorunluluğu

Manisa Valiliği bir genelgeyle kentte bulunan tüm esnafa kamera takma zorunluluğu getirdi. Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP’li Özgür Özel, daha önce Kayseri Valiliği’nin aldığı benzer kararının mahkemeden döndüğünü hatırlattı...

Tartışma yaratan kamera zorunluluğu
19 Aralık 2014 Cuma 10:48

Milliyet Gazetesi'nden Meriç Tafolar'ın haberine göre Manisa Valiliği’nin yayımladığı genelge kapsamında Manisa’daki tüm esnafa güvenlik kamerası takma zorunluluğu getirildi. Valiliğin 25 Eylül 2014 tarihli 21 maddelik karar metninde “İl ve ilçelerde faaliyet gösteren halkın yoğun olarak bulunduğu banka ve bankamatik, benzin istasyonu, alışveriş merkezleri, kapalı otoparklar, otogar ve istasyonlar, sanayi siteleri, kuyumcular, döviz büroları, iş hanları, marketler, her türlü işyerleri, manifatura, oteller, pansiyonlar, yurtlar, kamu kurum binaları ve bağlı misafirhaneleri, sanayi siteleri, internet kafeler, kahvehane ve kıraathaneler, düğün salonları, hastaneler, dershaneler, ibadethaneler, okullar, tatil köyleri, kamp yerleri, çay bahçeleri, umuma açık eğlence ve iş yerleri, lunapark, semt pazarları, sebze meyve komisyoncularının bulunduğu siteler, haller, araç kiralama şirketleri, oto galericiler, toplu konut alanları, yerleşim siteleri, para ve değerli evrak dolaşımının olduğu kamu ve özel kurum ve kuruluşlar, özel halk otobüsü ve taksi durukları, eczaneler, hastaneler, özel sağlık kuruluşları, spor tesisleri, dinlenme tesisleri, içkili lokanta, birahane, meyhane ve benzer gerekli görülen diğer işyerlerine kamera konulması gerekmektedir” ifadesi yer aldı.

EN AZ 520 ÇÖZÜNÜRLÜK
Kararda, kameraların en az 520 çözünürlükte olması, gece görüşü ve kesintisiz kayıt yapabilme ve en az 15 gün depolama özelliğine gibi özelliklere sahip olması istendi. Kararda, işyerlerinin kararın kendilerine tebliğ edilmesini itibaren iki ay içinde ve masraflarını da kendileri karşılamak suretiyle kameraları kurmakla yükümlü oldukları, kameraları kurmamaları halinde, “Emre Aykırı Davranış” maddesinden cezalandırılacaklarına işaret edildi.
Kararı Milliyet’e değerlendiren Özel, “Karardan da görülebileceği gibi hemen hemen her alanda ve her mekanda güvenlik kamerası kurmak zorunlu hale gelmiş, esnafımız bir taraftan ciddi bir külfet altında bırakılırken, diğer taraftan da esnafa önemli bir sorumluluk yüklenmiştir. Güvenlik kameralarının kurulması, her ne kadar önleyici kolluk faaliyeti için son derece önemli olsa da valilik bu tür önlemleri alırken hukuka uygun davranmak zorundadır” ifadelerini kullandı.
Konuyu Meclis’e taşıyan Özel, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

YOK YOK
CHP’li Özgür Özel genelgeyle kamera zorunluluğu getirilen yerleri şöyle sıraladı: “Bu kararda güvenlik kamerası kurma zorunluluğu getirilen yerler arasında, ‘banka ve bankamatik, benzin istasyonu, alışveriş merkezleri, kapalı otoparklar, otogar ve istasyonlar,  kuyumcular, iş hanları, marketler, oteller, pansiyonlar, yurtlar, kamu kurum binaları, internet salonları, kafeler, kahvehane ve kıraathaneler, düğün salonları, hastaneler, dershaneler, ibadethaneler, okullar, tatil köyleri kamp yerleri, umuma açık eğlence ve iş yerleri, semt pazarları, araç kiralama şirketleri, toplu konut alanları, eczaneler, hastaneler, özel sağlık kuruluşları, spor tesisleri, dinlenme tesisleri, içkili lokanta, birahane, meyhane ve benzer gerekli görülen diğer işyeri’ sayılmıştır.”

‘TELAFİSİ GÜÇ ZARAR’
Yürütmeyi durdurma kararında, “Eczane sahibi olan davacının, kamu güvenliğini sağlama gerekçesiyle içerisinde eczanelerin de yer aldığı bazı teşebbüslere kamera sisteminin kurulmasının zorunlu tutulmasına yönelik valilik işleminin eczanelere ilişkin kısmında hukuka uyarlık görülmemiştir. Öte yandan dava konusu işlemin yürütülmeye devam etmesi halinde eczane sahipleri tarafından yüksek miktarlı harcamalar yapılarak güvenlik kamerası sistemi takılmasına yol açılacağı dolayısıyla da işyeri sahipleri açısından telafisi güç zararların ortaya çıkacağı sonucuna varılmıştır” denildi.

Etiketler; #manisa
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.