EBSO ambalaj atık konusunda bilgilendirdi

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) üyelerine ambalaj atıklarını toplama-ayırma lisansı/geçici faaliyet belgesine sahip işletmeleri tanıtmak amacıyla, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve söz konusu işletmelerin temsilcilerinin de katılımı ile bilgilendirme toplantısı düzenledi

EBSO ambalaj atık konusunda bilgilendirdi
19 Ocak 2012 Perşembe 16:10

M. Akif Çakmak- Sanayiciye birçok yükümlülük getiren Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği sanayicilere birçok yükümlülükler getirirken, sanayicilerin yönetmelik kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirebilmesinde toplama-ayırma lisansına sahip tesislerin yöneticileri EBSO Meclis Salonu'nda bir araya geldi. Lisans almış 8 firmanın katıldığı bilgilendirme toplantısında Çevre Mühendisleri, Üretim Müdürleri, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nden yetkililerin yanı sıra, EBSO Çevre Çalışma Grubu görevlileri de hazır bulundu. Şubat ayının sonuna kadar eksiklerin giderilmesi amacıyla toplantıların devam etmesi amaçlanırken, söz konusu toplama-ayırma firmalarıyla nasıl temasa geçileceği toplantıya katılanlara aktarıldı. Ayrıca İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nden yetkililerde sanayicileri yönetmelik hakkında bilgilendirirken, söz konusu yükümlülüklerin yerine getirilmesinde yetkilendirilmiş kuruluşların önemine dikkat çekildi.


Israrlı olarak bilgilendirme yapıyoruz


24 Ağustos 2011 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği'ne göre, 2012 yılının Şubat ayı sonuna kadar beyan zorunluluğunun getirildiğini hatırlatan EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Çevre Çalışma Grubu Başkanı Erdoğan Çiçekçi, "EBSO olarak sanayicilerimizi bu konuda ısrarlı olarak bilgilendiriyoruz, çünkü beyan zorunluluğu ile birlikte sanayicilerimiz çok ağır cezalarla karşı karşıya kalacaklar. Yönetmeliğin hazırlanmasından bugüne kadar  İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile sürekli temas halindeyiz. Genel müdürler seviyesinde önemli isimleri burada konuk ettik, üyelerimizi bilinçlendirdik. Ambalaj atık toplama lisansına ait kuruluşlar bizim için büyük önem arz ediyor, yasa ambalaj atıklarını bu kuruluşlara vermemizi emrediyor. Yönetmeliklerin hem ambalaj atıklarını satana hemde alanlara verdiği yükümlülükler var. Bu toplantıda lisans sahibi 12 firmadan 8'nin temsilcileri var, karşılıklı olarak eksikleri gidermeye çalışma amacındayız" dedi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.