Et fiyatlarındaki artış ham deri üretimini olumsuz etkiliyor

Uşak Deri Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Akif Küplemez, ham deri fiyatlarındaki artışın sektörü olumsuz etkilediğini ifade ederek Türkiye'nin deri üssü olabileceğini söyledi.

Et fiyatlarındaki artış ham deri üretimini olumsuz etkiliyor
03 Eylül 2011 Cumartesi 19:05

Türkiye'deki en önemli deri bölgelerinden birinin Uşak'ta yer aldığını ve birkaç yıl önce Uşaklı dericilerin radikal bir kararla Karma Organize Sanayi Bölgesi'ne taşındığını anlatan Akif Küplemez, taşınma işleminin kendilerini sektörde avantajlı duruma getirdiğini belirtti. Son yıllarda yaşanan küresel krizlerin tüm ülkeleri olumsuz etkilediğini bu durumdan deri sektörünün de etkilendiğini anlatan Akif Küplemez, "Sektörde çevreye duyarlı üretim yapan, kurumsal kimliğe önem veren ve yeni pazar arayışlarına giren işletmeler ayakta kalmayı başaracak. Kayıt dışı ve standartlara uygun olmayan üretim yapanların ise ayakta kalması mümkün değil" dedi.
Türkiye'de işlenen ham derinin yüzde 60'ının ithal edildiğini ancak tabaklanan derilerin ise yüzde 90'ının yurt dışına ihraç edildiğini belirten Akif Küplemez, " Türkiye'de et fiyatlarındaki artışlar son yıllarda deri üretimini azalttı. Başta Avrupa olmak üzere bir çok ülkede ise et fiyatları meyve sebze fiyatlarıyla eş değerde. Bu durum Türkiye'deki ham deri üretimini de olumsuz etkiliyor ve sektör ham derinin yüzde 60'ını Afrika ve Avrupa ülkelerinden ithal ediyor. Son bir yılda ekonomik çalkantıların da etkisiyle ham deri fiyatları 5 dolardan 15 dolara yükseldi. Bu artış sektörü olumsuz etkiledi. Ham deri fiyatlarındaki artışın devam etmesi sektörü zor duruma sokar. Ham deri sıkıntısının çözümlenebilmesi için ülkemizdeki et fiyatlarının düşmesi ve tüketimin artması gerekiyor. Aksi takdirde deri ithalatındaki oran her geçen yıl artacaktır" dedi.

Uşak yılda 10 milyon deri işliyor

Uşak Karma Organize Sanayi Bölgesi'nde 108 deri firmasının faaliyet gösterdiğini ve firmaların nihai ürüne yönelmek istediğini belirten Akif Küplemez, Uşaklı firmaların yılda 10 milyon işlediğini söyledi. Dünyadaki kriz söylentileri ve ham deri sıkıntıları nedeniyle üretimde yüzde 40 düşüş yaşandığını anlatan Deri Sanayicileri Derneği Başkanı Akif Küplemez, "Uşak olarak birkaç yıl önce radikal kararla şehir içindeki işletmelerimizi sanayi bölgesine taşıdık. Taşınma işlemi sancılı oldu ve bir takım sıkıntılar yaşadık. Bu sıkıntıların en başında arıtma tesisinin enerji maliyeti idi. Arıtma tesisimiz deşarj izin belgesi aldı ve şimdi yüzde 50'ye varan enerji desteği alabileceğiz. Uşak olarak şimdi bu durumu avantaja çevirmeliyiz. Çünkü taşınma işlemi ile bir anlamda Karma Organize Sanayi Bölgesi'nde kümelenme meydana geldi. Uşaklı dericiler olarak bundan sonra sektördeki gelişmeleri iyi takip edip kurumsal kimliğimizi geliştirerek yeni pazarlar keşfetmeliyiz. 108 firmamız yıllık 50 milyon deri işleyebilecek kapasiteye sahip. Biz şuanda yıllık 10 milyon deri işliyoruz. Kapasitemizi arttırmalıyız. İlimizde yaklaşık 2 bin kişiyi istihdam ediyoruz ve ayakkabılık, giysilik ve kürklük deri işliyoruz. İstihdamı ve üretim kapasitemizi arttırabilirsek ülke ve il ekonomisine daha fazla katma değer katacağımıza inanıyoruz" dedi.

Çin pazarına önem vermeliyiz

Deri sektörünün Türkiye için önemli olduğunu ve ihracatın son yıllarda artmaya başladığını da sözlerine ekleyen Akif Küplemez, " Biz ülke olarak bugüne kadar daha çok Türk Cumhuriyetleri, Avrupa ve Rusya pazarına mal satıyorduk. Ancak bu ülkelerdeki pazar azalmaya başladı. Buna karşılık son birkaç yıldır Çin, Güney Kore ve Singapur gibi Uzakdoğu ülkelerinden ciddi bir talep var. Bu talebi karşılamamız ve o bölgeye yönelmemiz gerekiyor. Sadece Çin'de deri ürünleri satın alabilecek, ekonomik durumu iyi 250 milyonluk bir nüfus var. Önümüzdeki dönemde bu pazarı mutlaka değerlendirmek zorundayız. Özellikle Çin deri sektörü için çok önemli bir pazar. Sektördeki bu gelişmeleri takip edip Uzakdoğu ülkelerinin talep ettiği ürünleri ihraç etmeliyiz. O bölgenin ihtiyaç ve taleplerini dikkate alarak pazardan payımızı almak zorundayız" dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.