Kadınlarda ‘uzaktan çalışma’ yaygınlaştırılmalı

BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akgerman, Türkiye’de kadınları istihdama katılım oranlarının artırılması için uzaktan çalışmanın yaygınlaştırılması gerektiğini vurgu yaptı

Kadınlarda ‘uzaktan çalışma’ yaygınlaştırılmalı
16 Kasım 2017 Perşembe 20:43

Ali Budak- Batı Anadolu Sanayici İş Adamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED), ARGE Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı ve Argüden Yönetişim Akademisi Kurucusu Dr. Yılmaz Argüden’in katılımlarıyla Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan ‘Kadınların Güçlendirilmesi Prensipleri (WEPs)’e ilişkin tanıtım toplantısı EGİAD Merkezi’nde gerçekleştirdi. Kadının ekonomide ve toplumda hak ettiği yeri alması, iş yaşamında cinsiyet eşitliğinin en iyi düzeye gelmesi ve kadınların çok yönlü güçlendirilmesini sağlamak amacıyla yapılması gerekenler toplantıda konuşuldu.


Kadınların işgücüne katılım oranı düşük


Kadınların hak ettikleri yerlere gelmesi çeşitli toplumsal baskılarla engellendiğini belirten Akgerman, ‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, ülkemizde 2015 yılında 303, 2016 yılında 328, 2017 yılının ilk 9 ayında ise 298 kadın cinayete kurban gitti. Ekonomik şiddet konusunda TÜİK verilerine göre ülke nüfusumuzun yüzde 49,8’ini oluşturan kadınlarımızın işgücüne katılım oranı yalnızca yüzde 31,5 seviyesinde. Ülkemizde pek çok konuda olduğu gibi kadınların yaşadığı sıkıntıların da büyük bölümü eğitim sistemimizden ve eğitimin yetersizliğinden kaynaklanıyor. Kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 16,1, lisealtı eğitimli kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 26,6, lise mezunu kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 32,7, mesleki veya teknik lise mezunu kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 40,8 iken yükseköğretim mezunu kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 71,6 olarak göze çarpıyor. Eğitim düzeyi yükseldikçe artan işgücüne katılım oranı da artıyor’ dedi.
 

Uzaktan çalışma vurgusu


Türkiye’de kadınları istihdama katılım oranlarının artırılması için uzaktan çalışmanın yaygınlaştırılması gerektiğine vurgu yapan Akgerman, sözlerini şöyle sürdürdü: Özellikle doğum izinlerinin yetersizliği, yeni anne olmuş kadınlarımızı çoğu zaman iş ve aile arasında bir seçim yapmaya zorlanıyor. Uzaktan çalışmaya uygun işlerde, annelere doğum öncesi makul bir zamanda başlayarak emzirme süresinin sonuna kadar bu imkânın sağlanması, kadınlarımızın istihdama katılım oranını artıracaktır. İş kanunu uyarınca 150 ve üzeri kadın çalışanı bulunan işletmelerin, 0-6 yaş arası çocukların bakımı için kreş açması bir zorunluluktur. 150 olarak belirlenen kotanın düşürülmesi olmak üzere yeni düzenlemelere ve modellere ihtiyaç duyulmaktadır. Hem medeni kanun, hem ceza kanununu hem de iş kanunları başta olmak üzere tüm ilgili alanlarda kadınları koruyucu yasalar çıkarılması ve bu yasaların bir an önce uygulamaya koyulması da kadınların işgücüne katılması anlamında büyük önem arz ediyor.
 

Kadınların güçlendirilmesi önem taşıyor


Kadınların güçlendirilmesi konusunun Türkiye ve dünya için önemli olduğuna vurgu yapan ARGE Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı ve Argüden Yönetişim Akademisi Kurucusu Dr. Yılmaz Argüden, ‘Ülkemizde ve dünyanın birçok yerinden toplumsal açıdan kadınların işgücüne katılımı düşük. Türkiye’de kadınlarımızın Yüzde 30 iş gücünde. Yüzde 70’inden mahrumuz. Bu gücü kullanmamanın maliyeti sadece ekonomik olarak değil birçok açıdan olumsuz etkiliyor. Ekonomik gücü olmayan kadınlarımızın hayata bakış açısı değişiyor. Oysa dengeli bir hayat yaşamak için her bireyin ekonomik hayata katılması gerekir. Toplum olarak da gelişemiyoruz ve aynı zaman da ilişkiler zedeleniyor. Dünyada da kadınların işgücüne katılamaması önemli bir sorun. Sadece işgücüne katılımlıkla değil hangi ortamda çalıştığı ve yükselme olanaklarına baktığımızda düşük olduğunu görüyoruz. Yönetim anlamında Avrupa’da kadınların oranı yüzde 12. Eğitimi olan, çalışabilen çocuk sebebiyle kariyerine devam edemeyen kadınlara Türkiye’de çok büyük ayrımcılık yapılıyor. Ayrıca kadın ve erkeklerin maaş seviyeleri de ön plana çıkıyor’ diye konuştu.


Meslek farkları ortadan kaldırılmalı


Kadın ve erkeklerin meslekleri arsasında farkı ortadan kaldırılması gerektiğini belirten Ergüden Türkiye’de en büyük engelin kadınların işgücüne katılımı olduğunun altını çizerek şöyle konuştu: Türkiye’de kadın erkek iş ayrımı çok fazla değil. En büyük engel iş gücüne katılımda. Kadınların işgücüne katılımda sosyal, kültürel ve hatta fiziki engeller var. Çocukların bakımı önemli olduğu kadar işe gidiş gelişinde çok önemli. Sadece işe gidiş geliş düzenlendiğinde kadınların iş gücüne katılım oranı artırıyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.