'TARİŞ, bizi karalamaya çalışıyor'

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, TARİŞ yöneticilerinin kendilerini karaladıklarını ifade ederek, dava açmaya hazırlandıklarını söyledi. TARİŞ'in açmış olduğu davanında 20 Mart'ta yapılacak arazi satışını engellemeyeceğini belirtti

'TARİŞ, bizi karalamaya çalışıyor'
11 Mart 2012 Pazar 18:54

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, bir süre önce Tariş Pamuk Birliği'nden satın aldıkları araziyle ilgili birliğin kendilerine yönelttiği "haksız rant elde edildiği" iddialarının çok üzücü olduğunu, Tariş yöneticilerinin arazinin nasıl değerlendirileceğini alım satım işleminin başından bu yana bildiğini iddia etti. Ayrıca Uğurtaş, açılan davaların sanayi parseli satışı için 20 Mart'ta yapılacak açık artırma ve alışveriş merkezi projesini engellemeyeceğini; TARİŞ'in kendilerini karaladıklarını ifade ederek,  konuyla ilgili dava açmaya hazırlandıklarını söyledi

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, bir süre önce Tariş Pamuk Birliği'nden satın aldıkları araziyle ilgili birliğin kendilerine yönelttiği "haksız rant elde edildiği" iddialarının çok üzücü olduğunu, arazinin nasıl değerlendirileceği konusunda Pamuk Birliği'nin haberdar olduğunu söyledi. Açıklama yapan Uğurtaş, Tariş Pamuk Birliği Başkanı Beliğ Azbazdar'ın Çiğli İplik Fabrikasının 400 dönümlük arazisinin İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'ne satılması sonrası arazinin sanayi parseli ve ticaret alanı olarak planlanarak yeniden satışa sunulmasına itiraz ettiğini hatırlatarak, TARİŞ yöneticilerinin arazinin nasıl değerlendirileceğini alım satım işleminin başından bu yana bildiğini iddia etti.
Arazinin alınması için kendilerine teklif getirildiğini söyleyen Uğurtaş, şöyle konuştu: "TARİŞ Pamuk Birliği, OSB sınırları içinde kalan 400 bin metrekarelik arazinin parsellenmesi için OSB yönetimine başvuruda bulundu. Ancak yasaya göre arazi sahiplerinin parselleme yapılmasına izin verilmiyor. Biz de parselleme işleminin sadece OSB yönetimlerine ait arazilerde yapılabildiğini aktardık. Pamuk Birliği o dönemdeki borçları nedeniyle araziyi satışa çıkardı. AOSB'den başka alıcı çıkmadı. Arazinin alımı konusunda yetki almak için düzenlediğimiz olağanüstü genel kurulda da 400 bin dönümlük alanı ticaret alanı ve sanayi parseli olarak değerlendireceğimizi açık açık belirttik. Bunların kayıtları var. Birlik yöneticileri de bize o gün teşekkür etti. Alım satım işlemi bittikten sonra hazırladığımız imar planı 1 ay askıda kaldı. Bu plana ne TARİŞ ne başka bir kurum itiraz etti. İmar planına göre 200 bin metrekarelik bölümde alışveriş merkezi projesi gündeme gelince birden TARİŞ Pamuk Birliği'nin itirazları gelmeye başladı. Arazinin nasıl değerlendirileceğini baştan bu yana biliyorlardı, süreç içinde de hiçbir itirazda bulunmadılar. Ne zaman son aşamaya gelindi şimdi haksız rant yaratıldığı iddialarını ortaya atarak bizi karalamaya çalışıyorlar."
Projeleri engellemeyecek
Tariş Pamuk Birliği'nin konuyla ilgili iki mahkemeye talep ettiği yürütmeyi durdurma talebiyle suç duyurusunda bulunduğunu, ancak reddedildiğini, son olarak Asliye Ticaret Mahkemesi'ne gabin hakkı davası açtığını söyleyen Uğurtaş, bu davaların sanayi parseli satışı için 20 Mart'ta yapılacak açık artırma ve alışveriş merkezi projesini engellemeyeceğini ifade etti. Uğurtaş, "TARİŞ Pamuk Birliği'nin iddiaları çok üzücü. Bizi kamuoyuna fırsatçı, spekülatör, kötü niyetli gibi lanse etmeye çalıştılar. Yalan ifadelerle bizi karalamaya çalışıyorlar. Konuyla ilgili dava açmaya hazırlanıyoruz" diye konuştu.
Tariş Pamuk Birliği'nin yaşadığı mali darboğaz nedeniyle Mart 2010'da kapanan Çiğli İplik Fabrikası, 73 milyon 250 bin lira bedelle İzmir AOSB yönetimine satılmış, AOSB de araziyi ikiye bölerek 38 sanayi parseli ve 200 bin dönümlük alışveriş merkezi arazisi şeklinde imar düzenlemesine gitmişti. Sanayi parsellerinin metrekaresi 400 lira muhammen bedelle 20 Mart'ta açık artırmaya sunulacağı, alışveriş merkezi projesi için ise yıllık kira getirisi 15 milyon dolar üzerinden bir grupla görüşmelerin devam ettiği açıklanmıştı.

HABERTÜRK

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.