Yerli üretim teşviki önemli

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar Ağustos ayı enflasyonunu artıran en önemli sebeplerin başında döviz kurlarındaki artış ile Ramazan nedeniyle gıda fiyatlarındaki artışın geldiğini hatırlatarak, "Kurlarda yaşanan artışların enflasyonist etkilerinin minimize edilmesi açısından dış girdi bağımlılığının azaltılması ve yerli üretimin teşvikinin ne kadar önemli hale geldiği de bir kez daha net olarak anlaşılmaktadır" diye konuştu

Yerli üretim teşviki önemli
07 Eylül 2011 Çarşamba 14:58

Yıllık bazdaki enflasyon verileri açısından en dikkat çeken durumun ÜFE ile TÜFE arasında ÜFE lehine ortaya çıkan büyük farklılık olduğuna dikkat çeken Yorgancılar, bu farkın perakende fiyatlardaki artışın baskılandığı anlamına geldiğini ifade etti. ÜFE'deki artışın TÜFE'ye oranla çok daha yüksek oranda gerçekleşmesinin bir taraftan maliyet enflasyonunun daha belirgin olmasına diğer taraftan da kurlardaki artışın enflasyondaki rolüne işaret ettiğini hatırlatan Yorgancılar, bir başka deyişle üretim maliyetlerinde ortaya çıkan artışların henüz perakende fiyatlara birebir yansıtılamadığını söyledi.

Eylül ayı ve sonrasında enflasyonda yaşanacak gelişmelerde döviz kurları ile enflasyon arasındaki çift yönlü kümülatif nedensellik ilişkisinin belirleyici olacağının söylenebileceğini kaydeden Yorgancılar, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Kurlardaki artışların enerji fiyatlarına yansıtılması ölçüsünde ÜFE enflasyonu artacak, yeni bir küresel resesyon durumunda hammadde fiyatlarında yaşanabilecek düşüşler ise ÜFE enflasyonunu azaltacaktır. Eylül ayı enflasyonunda; döviz kurlarındaki değişim ile birlikte mevsimsel etkiler kendini göstererek artış trendinin sürmesini beklemekteyiz. Enflasyon verilerindeki gelişmeler döviz kurlarının, farklı yönde de olsa, sadece cari denge kadar enflasyon açısından da son derece önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Mevsimsel etkiler, kur artışları ve zam beklentisi ile birlikte değerlendirildiğinde, Türkiye ekonomisinin enflasyon açısından oldukça sıkıntılı bir döneme gireceği söylenebilir."
 
Enerji fiyatlarında beklenen olası yüksek artışlarla birlikte; kurlarda yaşanan artışın yerli reel kesimin gerek iç, gerekse dış piyasalarda sınırlı da olsa elde ettiği rekabet avantajının kaybedilmesi anlamına geleceğini söyleyen Yorgancılar, "Reel kesim olarak bizleri, kurların düzeyi kadar kurlardaki istikrar da yakından ilgilendirmektedir. Bu nedenle atılacak adımları dikkatle izlemekteyiz" dedi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.