Zeytinyağı tüketiminde yeni hedef kişi başı 5 kg.

Türkiye’de son 10-15 yıllık süreçte yapılan dikimlerde zeytin ağacı varlığını 90 milyondan 170 milyona çıkaran zeytincilik sektörü, 2023 yılında 650 bin ton zeytinyağı üretimiyle dünyada ikinci sırayı, 1 milyon 200 bin ton sofralık zeytin üretimi ile ise dünya birinciliğini hedefliyor

Zeytinyağı tüketiminde yeni hedef kişi başı 5 kg.
28 Kasım 2013 Perşembe 13:35

2023 yılında 3,8 milyar dolar ihracat hedefleyen sektör, iç piyasada ise 1-2 kg. arasında olan kişibaşı zeytinyağı tüketimini 5 kg.’a çıkarmak istiyor. Bu çerçevede tanıtım faaliyetlerine hız veren sektör, çalışmalarında Ekonomi Bakanlığı ile Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği işbirliğinde 2007 yılında kurulan Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK), zeytin ve zeytinyağının sağlıklı ürün özelliğini öne çıkarıyor.

İstanbul Ticaret Borsası, “Zeytin ve Zeytinyağının Ülkemizde ve Dünyada Önemi” isimli bir panel düzenldi. Moderatörlüğünü, ZZTK Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ölken üstlendi. Zeytin ve zeytinyağı sektörünün gelecek vizyonu bu panelde tartışılacak. Kadir Has Üniversitesi Haliç Yerleşkesi Kongre Merkezi’nde 3 Aralık 2013 Salı günü yapılacak panelde İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ç.Ali Kopuz ile Zeytin ve Zeytinyağı Meslek Komitesi Başkanı Atilla Adalı açılış konuşmalarını yapacak. Zeytin ve zeytinyağının ekolojik sisteme katkıları, sağlığa katkıları ve ekonomiye katkıları başlıklı oturumlarda ise konularında otorite isimler görüşlerini paylaşacak.

Türkiye’de zeytinyağı tüketiminin kişi başı 1-2 kg. arasında kaldığına dikkat çeken ZZTK Başkanı Ölken, halkı zeytinyağı konusunda bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak için panel ve benzeri etkinlikler düzenlediklerini kaydetti. Zeytin ve zeytinyağı tanıtımında çeşitli kurumların makro düşünerek ortak hareket etmelerinin çok anlamlı ve önemli olduğunu vurgulayan Ölken, “Ülkemizde kişi başı tüketim yılda 1-2 kilo arasında iken bu rakam diğer üretici ülkelerde en az 10 kilodur. Bizim mutlak surette sağlıklı bir nesil için ve de ülke ekonomisine katkı için iç tüketimi arttıracak çalışmalara ihtiyacımız var. İstanbul Ticaret Borsası’na böyle bir zemini hazırladığı için çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Panelinin ilk oturumunda, Zeytin ve Zeytinyağının Ekolojik Sisteme Katkıları'nı, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. İhsan Kara, Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat ve Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Ünal Kaya ele alacak. Zeytin ve Zeytinyağının Sağlığımıza Katkıları ise ikinci oturumda konuşulacak. Düzen Labarotuvarlar Grubu Kurucusu Prof. Dr. Yahya Laleli, “Sağlık İçin, Niçin, Neden, Nasıl Zeytinyağı?” başlıklı sunumunu yaparken İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nden Dr. Yavuz Dizdar “Zeytinyağı Sağlığı Nasıl Korur?” isimli bilgilendirmede bulunacak. Zeytin ve Zeytinyağının Ekonomiye Katkıları başlığı ise üçüncü oturumda tartışılacak. Bu bölümde Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nedim Güreli, Türkiye-ABD İş Konseyi Üyesi Hakan Özdolgun ve İstanbul Ticaret Borsası Meclis Üyesi Osman Berberoğlu, Zeytin ve Zeytinyağının Ekonomiye Katkıları'nı anlatacak.

Kaynak: Cihan
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.