Muhalefet partileri her ne kadar Genel ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde ülkedeki onca ekonomik zorluk ve deprem felaketine rağmen seçimlerde hüsrana uğramış olsalar da, özellikle CHP deki yenilenme hareketi yeniden bir umut oldu gibi.

Bu değişim iki hatta üç başlı bir yönetime yol açsa da umutlar hala var ki her ilçede olağanın çok üzerinde aday adayı var.
Geçen yazımızda bu aday bolluğunun nedeni her ne kadar partili çevrelerde demokrasiye bağlansa da kanımca her adayının beklentisinin farklı gruplardan, onların partide koyabileceğini düşündükleri ağırlıktan, biraz da duygusal nedenlerden ileri geliyor.
Doğal olarak her grubun adayı var,  sonuçta kim öne çıkacak bekleyip göreceğiz.
Bana öyle geliyor ki önümüzdeki yerel seçimler için en önemli ya da kritik nokta CHP eski Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nun geçmişte altı partiyi bir araya getirerek kurduğu ittifak yapısının CHP’nin yeni yöneticilerince diri olarak tutulamayıp parçalanması. 
Malumunuz önce Meral Hanım bu çatıdan koptu sonra Sayın Babacan, diğerlerinin de bu çatı altında devam edemeyeceği malum.  Eğer farklı bir durum olur da CHP den bu küçük partilere yine birkaç koltuk verilirse sanırım en büyük tepki tabandan gelir ve parti ne duruma düşer tahmin dahi edemiyorum.

Veli Ağbaba demiştik.
Tabii ki Sayın Ağbaba’nın CHP’nin çiçeği burnunda Genel Başkanı Sayın Özgür Özel’in çok yakını olduğunu da unutmuyoruz. Doğal olarak Beşli komisyon üyesi de olması ona çok kapılar açıyor ama hakkında o kadar çok dedikodu var ki nereden başlasak bilemiyorum.
Ama şu gerçek var ki ismi üzerinde bunca spekülasyon yapılan birinin Genel Merkezce dikkate alınması gerekir fakat bu konuda adım atılmadığı gibi Belediye Başkan adayları ile ilgili tasarrufları gerçekten belirgin hale geldi. Gerek Güzelbahçe gerek Narlıdere ve Urla’da ismi geçen kişilerin Sayın Ağbaba ile ilişkileri herkes tarafından biliniyor. Sonuçlar Sayın Ağbaba’nın istediği gibi olursa adı geçen ilçelerde büyük kargaşalar olması da doğal.
Veli Ağbaba ile ilgili en önemli iddia da Bayraklı İlçe Yönetim Kurulu toplantısında sarfedildiği ileri sürülen bir cümlecik.
“Veli Ağbaba’yı bağladık, artık Serdar Sandal’ın adaylığı ile ilgili bir sorun yok“
Buradaki ‘bağladık’ kelimeciği nedir? Yukarıda sözünü ettiğimiz duygusal nedenlerden mi kaynaklanıyor acaba diye merak etmiyor değilim!
Ne diyelim iyi bağlamalar ama bağlamak yetecek mi, yoksa daha da güçlü adaylar çıkabilir mi mesela Erdal Aksünger, Cindi Canpolat veya Songül Gök gibi.
Herkesin birilerini bağlayıp adaylığı kaptığı bir ortam nice demokratik olur değil mi?

Bu arada bana ilginç gelen ama sessiz sedasız geçirilen başka bir olay daha var ki bence çok daha fazla önem verilmesini hak ediyor.
Malumunuz Sayın Özel geçen gün olağan seçim işbirliği ziyaretleri çerçevesinde DEM Partisini ziyaret etti. Burada yapılan konuşmalarda DEM Eş Başkanı Sayın Tülay Hatimoğulları konuşmasının başlangıcında; “Bugün CHP nin ‘EŞ Başkanı diyesim geldi’ Sayın Özgür beyin heyetiyle birlikte ziyareti gerçekleşti ” deyiverdi. 
Doğal olarak aklımıza çok şey geliyor.
Gariptir; dil sürçmesi diyemeyeceğimiz bu konuşmada ‘Eş Başkan’ sözü niye düzeltilmeyip, gülüşerek geçiştirildi?
Acaba burada CHP deki ikili yapıya mı dikkat çekilmek istendi?
Seninle iş bitmiyor mu denilmek istendi?
Sanırım CHP’ye gönül veren herkesin oturup düşünmesi gereken bir durum bu.

Bu arada içlerinde yine İzmir’in olmadığı İstanbul, Ankara, Bursa, Balıkesir, Bolu gibi beş şehir de CHP adayları ( On oldu)  belirlendi. Bu öteleme Sayın Soyer’i ne denli incitiyor bilemiyoruz ama sonucun onun açısından pek hayırlı olmayacağı belli.
Cumhur İttifakı cenahında ise Milletvekillerinden Belediye Başkan adayı gösterilmeyeceği kesinleşirken 30 ilçeden beşi MHP, 25 i AK Parti adaylarına bırakıldı.
Büyükşehir için AK Partide sessiz sedasız karınca misali çalışan Sadık Doğruer ismi öne çıkar mı dersiniz? Ya da ABD de yaşayıp İzmir Büyükşehir için ‘AK Partiden aday adayıyım’ diyen Mustafa Kavruklar!
Olmaz olmaz demeyin siyaset bu.

YSK da Seçim Takvimini açıkladı. Başlangıç 1 Ocak. Şimdiden ülkemiz için hayırlısı ne ise o olsun diyelim.