Ali İsmail Korkmaz davası gergin başladı

Eskişehir’de geçtiğimiz 2 Haziran'da Gezi Parkı protestoları sırasında saldırıya uğrayıp 38 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü birinci sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz'ın ölümüyle ilgili olarak 5'i tutuklu 8 sanık güvenlik gerekçesiyle Kayseri'de yargılanmaya başladı

Ali İsmail Korkmaz davası gergin başladı
03 Şubat 2014 Pazartesi 09:17

Davayla ilgili olarak Kayseri’ye çeşitli illerden 40’a yakın otobüs, midibüs, minibüs ve özel araçlarla 5 bine yakın kişi geldi. Eski adliye binasındaki duruşmaya girmek isteyen 300’e yakın avukatla güvenlik görevlileri arasında zaman zaman tartışma yaşandı. Duruşma öncesi avukatlar yaptıkları ortak açıklamada, "Ali’yi aramızdan aldılar. Adaleti hangi deliğe girerse girsin oradan çıkaracağız’’ dedi. Bu arada tutuklu 5 sanık, jandarma tarafından adliye binasına mahkum girişinden alındı. Kayseri’nin Ankara ve Adana girişindeki Pastırmacılar Parkı arama noktasında durdurulan, davayı izlemeye gelenler kimlik ve GBT sorguları yapıldıktan sonra kente alındı. Duruşmayı izlemek için gelen milletvekilleri, avukatlar ve sivil toplum örgütü yöneticileri duruşmaya gireceklerin onaylanmış listesine bakılarak tek tek eski adliye binasına alındı. Bu sırada listede ismi olmayan avukat ve sivil toplum örgütü yöneticileriyle, adliye kapısında görevli polisler arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı. Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap, annesi Emel, ağabeyi Gürkan Korkmaz ile kız kardeşleri Melika Çakırkaya ve Aylin Taktuk da adliye binasına kimliklerini göstererek girdi.

YÜZLERİNİ GİZLEDİLER

Kayseri Kapalı Cezaevi'ne önceki gün duruşmayla ilgili nakledilen tutuklu polis memuru Mevlüt Saldoğan, fırın sahibi İsmail Koyuncu ve akrabaları Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatanseven, Ebubekir Harlar cezaevi aracıyla eski adliye binasının mahkum girişine kadar getirildi. Jandarmanın adeta etten duvar ördüğü kapıdan 5 tutuklu, yüzlerini ellerindeki dosyalarla, atkılarla kapatarak duruşma salonuna götürüldü. Tutuksuz yargılanan polis memurları Şaban G. Hüseyin E., Yalçın A. da adliyeye, polis kontrolündeki yan kapıdan girdi. Eskişehir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, 20 Kasım 2013 tarihinde yapılacak ilk duruşma öncesinde Valiliğe ve Cumhuriyet Başsavcılığına birer yazı göndererek duruşmanın Eskişehir'de yapılmasının güvenlik açısından herhangi bir sakıncasının olup olmadığını sordu. Cumhuriyet Başsavcılığı ile Valilik duruşmanın güvenlik açısından başka ilde yapılması yönünde görüş bildirdi.Bunun üzerine Kayseri 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesine karar verilen davanın ilk duruşması bu sabah Kayseri’de , yeni adliye binasındaki salonların küçük olması nedeniyle, Valiliğin hemen yanı başındaki eski adliye binasında başladı.

300 AVUKAT ADINA AÇIKLAMA

Etrafı demir barikatlarla çevrilen ve arama noktalarından girilen adliye binası önünde, Eskişehir Barosu başta olmak üzere 300 avukat adına bir basın açıklaması yapıldı. Avukat Ali Özgür tarafından okunan bildiride şöyle denildi: "Eskişehir’de 2 Haziran Gezi parkı protestoları sırasında uradığı saldırı sonucunda ağır yaralanan ve 38 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren üniversite örgencisi Ali İsmail Korkmaz’ın davası, Eskişehir’den kaçırılarak, Kayseri’ye getirildi. Ali İsmail, dosyasının güvenlik nedeniyle Eskişehir’den Kayseri’ye taşıyan Yargıtay 5'inci Hukuk Dairesi, 1993 yılında da Lice’de katledilen Tuggeneral Bahtiyar Aydın dosyasını güvenlik gerekçesiyle Eskişehir’e nakletmişti. Ali İsmail Korkmaz davasının güvenli bir şehir olduğu yıllardır bu tür davalarda uygulanan nakil kararları ile tescil edilmiş olan Eskişehir’den güvenlik gerekçesiyle kaçırılmış olması ve doysa Kayseri’ye nakledilmişken, 24 tanığın Eskişehir’de yapılacak duruşmada dinlenmesine karar verilmiş olması, naklin aslında hukuki bir sebebe dayanmadığının en açık göstergesidir. Güvensiz denilen Eskişehir’de 6 Ocak tarihinde yapılan ve hiçbir güvenlik sorunu yaşamayan talimat duruşmasına 100’dan fazla avukatla katılan bizler, Kayseri duruşmasına bu kez 300 avukatla katılıyoruz. Yolları kesseniz de Ali İsmail’in ailesi, milletvekilleri, uluslararası heyetler, sendika, parti ve demokratik kitle örgütü temsilcileriyle Kayseri’deyiz. Siz haksızlığı büyüttükçe, biz bu davanın daha kalabalık takipçisi olacağız. Ali’yi aramızdan aldılar ama adaleti hangi delikte saklanırsa saklansın çıkaracağız.’’

'NASIL KIYDINIZ OĞLUMA'

Anne Emel Korkmaz ve yengesi Süheyla Korkmaz, duruşma salonuna Ali İsmail Korkmaz’ın fotograflarıyla geldi, avukatlar anne ve yengeyi ayakta alkışladı. Anne Emel, duruşma öncesi, oğlunun fotografını salondakilere göstererek, ’’Ali’yi getirdim size’’ diyerek konuşmaya başladı. Daha sonra sanıklara kendileri arasında adeta etten duvar ören polis ve jandarmalara "Koruyun arkadaşlarınızı. Bizi görmesinler, yüzümüze bakmasınlar’’ diye seslendi. Anne Emel Korkmaz daha sonra, "Nasıl kıydınız o çocuğa? Ne yaptı size ? Çocuklarımızı niye dövdünüz ? Çıkarın bunları buradan. Bunlar annelerinin yüzlerine nasıl bakıyorlar?’’ dedi. Bu arada, duruşma salonunda milletvekilleri başta olmak üzere bir çok kişi ayakta kaldı. Mahkeme heyeti , bunun üzerine duruşma salouna ek sandalye getirilmesini istedi Öte yandan, davayı izlemek üzere CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, İlhan Cihaner, Şevki Kulkuloğlu, Süheyl Batum, Nurettin Demir M. Ali Edipoğlu, Melda Onur, Mahmut Tanal, Musa Çam, M. Ali Edipoğlu, Refik Eryılmaz, HDP milletvekili Levent Tüzel, MHP milletvekili Mümin İnan, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan da Kayseri eski adliye binasına geldi. Adliye binası çevresinde 2 TOMA, 1 polis helikopteri ve çeşitli illerden gelen bin 900 polis devriye görevi yaptı. Bu arada çevredeki gençler, "Ali İsmail ölümsüzdür. Katiller hesap verecek’’ sloganları attı.

SİLAHLI KİŞİ İHBARI ÜZERİNE DURUŞMAYA ARA VERİLDİ

Ali İsmail Korkmaz'ın ölümüyle ilgili 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde saat 09.20'da başlayan duruşmaya, 2 kadın avukatın salonda silahlı bir kişinin bulunduğu ihbarı üzerine saat 10.20'de ara verildi. Sivil kıyafetli ve tutuklu polis memuru Mevlüt Saldoğan'ın teyzesinin oğlu olduğu bildirilen Uzman Çavus İ.K. polisler tarafından salondan çıkarılarak başka bir odaya alındı. 2 avukat ve CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu'nun şahitliğinde polisler tarafından yapılan aramada, Burdur 58'inci Piyade Alayı'nda görevli Uzman Çavuş İ.K.'ın üzerinden herhangi bir silah çıkmadı.

İ.K., hakimin isteği üzerine duruşma salonuna getirdi. İ.K. mahkeme heyetine, "Benim üzerimde silah yok. Salona da silahla girmedim. Boyum kısa olduğu için ayaklarımın üzerinde yükselmeye çalışınca, buradaki avukatlar bunda silah var diye şüphelenmişler. Üzerime yürüdüler" dedi.

Emniyet Müdürü Mustafa Aydın da İ.K.'da silah olmadığını ve bu durumun tutanakla tesbit edildiğini belirtti. Aramanın ardından CHP'li Kulkuloğlu da, koridorda bekleyen avukatlara, aramada silah bulunmadığını söyledi.

Duruşma saat 11.00'de yeniden başladı.


OTOBÜSLERDE ARAMA

Birçok kentten duruşmayı izlemek için otobüslerle Kayseri'ye doğru  yola çıkan vatandaşlar, kentin girişinde durdurularak aranıyor.

Sosyal medyada ise Ali İsmail Korkmaz davası için Kayseri'ye gelen otobüslerde güvenlik güçlerinin arama ve kimlik kontrolü yaptığı anlara dair kareler paylaşılıyor.


ARAMAYI ÖNLEMEK İÇİN

Bir otobüsün üzerine durdurulmasın diye ''İHH ve MİT'e aittir'' diye yazıldığı da görüldü.


FEYZİOĞLU: ADALETE GÜVENİYORUM

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Ali İsmail Korkmaz’ın duruşmasının görüldüğü eski adliye binasının önünde yaptığı açıklamada, "Halkın yargıya güveni sağlanmalı. Bu hukuki güven için de çok önemli. Eskişehir Valisi'nin 'arkadaşları öldürmüştür' sözü soruşturmayı gölgeleyen beyanları olmuştur. Buraya Eskişehir Barosu'nun ve genç avukatların büyük mücadeleleri sonucunda gelinmiştir. Adeta iğne ile kuyu kazılmıştır. Silinmiş hard diskler gözden geçirilmiş, yeni belgeler didik didik elden geçirilmiştir. Bu durum avukatlığın, baronun hukuk için ne kadar önemli olduklarını ve katkı sağladıklarını ortaya çıkarmıştır. Katledilen delikanlının faili meçhul olarak kalmasına neden olacaktı. Eskişehir Valisi'nin 'arkadaşları öldürmüştür' sözüne inananlar çıkacaktı. Bu dava Eskişehir'de sürdürülmeliydi. Çünkü orada ancak sağlıklı keşif yapılabilirdi. Kayseri’de de adaletin tecelli edeceğinden umutluyuz. Burada hemşehricilik yapacağım. Kayseri'nin ekmeğini yemiş birisi olarak. Hakimler ve savcıların adaletin tecelli etmesi için şevkle çalışacaklarını umut ediyorum. Türkiye’de binlerce namuslu hakim savcı var. Adalete güveniyorum. Yanlışlık çıkarsa da hukuk içerisinde gereği yapılacaktır’’ dedi.

Feyzioğlu, duruşma salonunda da Korkmaz ailesinin avukatı olduğunu belirterek, dışarıda söylediği sözleri yineledi.

UZMAN ÇAVUŞUN SİLAHI BURDUR’DAKİ EVİNDE BULUNDU

Ali İsmail Korkmaz davasının görüldüğü duruşmada, tabancası ile duruşma salonuna girdiği iddia edilen ancak arşiv odasında polis müdürleri, Korkmaz'ın hakkını savunan iki avukat, CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu gözetiminde yapılan üst aramasında üzerinden tabanca çıkmayan uzman çavuş İ.K. ile ilgili Milletvekili Kulkuloğlu açıklama yaptı. Kulkuloğlu İ.K.'nin Burdur'da görevli, Afyon Çay nüfusuna kayıtlı olduğunu ve sağlık izninde bulunduğunu belirterek, tutuklu sanık polislerden Mevlüt Saldoğan'ın yakını olduğunu aktardı. İ.K.'nin duruşmaya da bu nedenle geldiğini kaydeden Kulkuloğlu, "Polisler tarafından duruşma solunundan çıkarılan İ.K., arşiv odasına alındı. Arşiv odasının aranmasını istedik. Odada bir sürü dosya var. Silah oraya saklanmış olabilir. Bu konuda tanık olmak istediğimi hakime söyledim’’ dedi. Ancak, mahkemede ifadesini alınan uzman çavuş İ.K’nın beylik tabancasının Burdur’daki evinde olduğu burada yapılan arama sonucu belirlendi. İ.K. bu kez de polise verdiği ifadenini ardından adliyeden uzaklaştırıldı.

ANNE EMEL KORKMAZ: ADALET İSTİYORUM


Anne Emel Korkmaz, ses düzeninin daha güçlü hale getirilerek, salondaki herkes tarafından duyulması için duruşmaya verilen arada, "Buradaki insanlar şahit Ali İsmail'in ne kadar dürüst bir delikanlı olduğuna. Onu vuranlar utansın. Ona bunu yapanlar zaten insan değil. Onlar yaratık. Elindeki resmi tutarak böyle gelmişti. Ali İsmail Eskişehir’e ‘Sizin gibi katil olmasın diye Eskişehir’e gönderdim. Ben buralara Kayserilere bunun için mi gelecektim? Buralara hakkımızı aramaya geldik" diye gözyaşı döktü. Emel Korkmaz duruşma sırasında da zanlıların önünde duran polislere, "Ben, Ali'mi bu temiz ellerle büyüttüm. Bu temiz ellerle onlara asla dokunmam,vurmam o kanlı ellere’’ diye seslendi. Bu arada Ali İsmail Korkmaz’ın ağabeyi Gürkan Korkmaz, sanık polisleri savunan hukuk fakültesindeki aynı sınıftan mezun olan avukat arkadaşına "Yazık, ayıp. Savunma bunları’’ dedi. Duruşma sırasında , izleyiciler arasından sanıklar’ ’Bunlar köpek kanı taşıyor’’ diye bağırılınca, duruşma hakimi salondakileri uyardı.

ADLİYEYE YÜRÜMEK İSTEYENLERİ POLİS DURDURDU


Öte yandan adliye binası önünde toplanan yaklaşık 3 bin kişi, polisin çektiği demir bariyerlere yüklenerek yıkmak istedi. Ancak, çevik kuvvet polisi bariyerlerin önünde ve arkasında kalkanlarıyla önlem alarak, kalabalığın adliye binasına gitmesini önledi. Kalabalık ellerindeki pankart ve sopaları, su şişelerini polise fırlattı. Kayseri Emniyet Müdürü Mustafa Aydın adliye önünde yaşanan arbede de 2 polis memurunun yaralandığını, 2 polis memurunun da adliyenin içerisindeki olayda yaralandığını ve tedavileri için hastaneye kaldırıldıklarını söyledi. Aydın, sadece 25 otobüsün bu duruşma için Kayseri’ye geldiğini ifade etti.

Duruşmaya verilen arada ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu yaptığı açıklamada, "Dava katilleri korumak, mağdurları yıldırmak için Kayseri’ye alındı. Olayın olduğu yerde yargılama yapılmıyorsa oraya hukuk devleti denmez’’ dedi.


AİLE DIŞINDAKİ MÜDAHİLLİK İSTEKLERİ KABUL EDİLMEDİ


Kayseri 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Ali İsmail Korkmaz davasının ilk duruşmasında Korkmaz ailesi dışındaki tüm müdahillik taleplerini reddetti. Mahkeme heyeti, Gezi olaylarında öldürülen Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa’nın, Abdullah Cömert’in ağabeyi Zafer’in, Mehmet Ayvalıtaş’ın ağabeyi Muharrem Ayvalıtaş’ın, Ali İsmail Korkmaz’ın amcasının oğlu Dönmez Korkmaz’ın, Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Hüseyin Aslan, Özgürlükçü Hukukçular Derneği Başkanı Fırat Hepözdemir’in müdahil olma isteklerini, ’’Olaydan sadece direkt zarar görenler müdahil olabilir’’ diyerek, geri çevirdi. Ali İsmail Korkmaz’ı savunan avukatların 8 sanığın birbirinden etkilenmemesi için polislerin ayrı, sivillerin ayrı mahkeme heyetinin karşısına çıkarılması isteği kabul edilmedi.


'ALİ İSMAİL DİYE TABİR EDİLEN ŞAHSI HİÇ GÖRMEDİM'

Kayseri 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Ali İsmail Korkmaz davasının ilk duruşmasında  tutuksuz yargılanan sanıklardan Başpolis Şaban Gökpınar’ın ifadesine başvurdu. Gökpınar,’’Olay günü mesai çıkışı eve gittim. Beni telefonla aradılar ve sözlü talimatla Yunus Emre Caddesi'ne Ak parti önüne geldim. Burada kalabalık vardı. Gözaltına alınanları merkeze götürecektik. Ali İsmail diye tabir edilen şahsı hiç görmedim’’ dedi.

Başpolis Gökpınar'ın Ali İsmail Korkmaz için kullandığı "Tabir edilen" sözlerine  avukatlar ve Korkmaz’ın yakınları tepki gösterdi. Başpolis Gökpınar, mahkeme heyetinin elinde sopa olanların polis olup olmadıkları yolundaki soruya, "Ben, Şırnak’tan geldim. Buradaki polisleri tanımıyorum. Herhangi bir kimseyi darp etmedim. Olay yerinde de yoktum. Bu görüntülerde de mevcuttur. Diğer kişiler polis mi, vatandaş mı bilemiyorum. Polisler olaylara copla müdahale ediyordu. Sopalı polis görmedim’’ diye yanıtı verdi. Bunun üzerine anne Emel Korkmaz, "Ali İsmail’in fotoğrafını gösterin. Belki hatırlar. Her soruya  hatırlamıyorum, üzerinden zaman geçti diye söylüyor’’ dedi.

Tutuksuz yargılanan bir diğer polis memuru Hüseyin Engin de "Gezi olaylarında şifahi emirle  görev aldım. Başpolis Şaban Gökpınar’la birlikte olaylarla ilgili sarkmalara ve gözaltınara müdahale ettik" dedi.

RAPOR ALAN UZMAN ÇAVUŞ ŞİKAYETÇİ OLDU


Adliye binasındaki duruşma salonunda üzerinde silah olduğu ihbar yapılan ancak aramada tabancasının olmadığı ve bir sanık yakının akrabası olduğu belirlenen Uzman çavuş İ.K.’nın doktor raporu alıp, kendisini adliye koridorunda dövenlerden şikayetçi olduğu öğrenildi.


"BENİM MÜDAHALE ETTİĞİM KİŞİ ALİ İSMAİL KORKMAZ DEĞİLDİ"

Ali İsmail Korkmaz davasında tutuklu olarak yargılanan polis memuru Mevlüt Saldoğan Kayseri 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, şunları anlattı:

’’Önce TEM’de çalıştım. Ne olursa olsun Ali İsmail gibi bir kardeşimizi kaybettiğimiz için çok üzgünüm. Ailesine başsağlığı ve sabır diliyorum. 31 Mayıs akşamı mesaim bitti ama 'basın açıklaması var devam edin' dediler. 3 Haziran’a kadar aralıksız 72 saat çalıştım ve görevde kaldım. Olay günü aksam saatlerinde Ak Parti'nin önünde görev aldık. Çevik kuvvetin arkasına sarkma olursa gözaltına almamız söylendi. TOMA ve Çevik kuvvet arkasına bekledik. Bu arada amirlerimiz megafonla adeta yalvarırcasına grubu dağılmaları konusunda uyardı. Ancak, gruptan barikatın arkasına taş, sopa, çubuk ve demirle saldırılar oldu. Çevik kuvvetle birlikte grubu dağıtmak üzere harekete geçtik. 8-10 aydır Eskişehir’deyim. Ordaki polislerin çoğunu tanımıyorum. Ama telsizden bir amir, bizi grubu gözaltı yapmadan dağıtmamızı istedi. Sokağa bu amaçla girdik. Sokakta kovaladığımız kişi kesinlikle Ali İsmail Korkmaz değildi. Benim kovaladığım kişi uzun boyluydu. Ali İsmail Korkmaz kısa boyluymuş. Görüntüler iyi incelensin. Şahsı yerden kaldırmak için ayağımın ucuyla hafifçe dürttüm. Kendisi yere oturup kalkmadığında oradan ayrıldım. Şahıs bu sırada ben ayrılırken arkadamdan, 'Hepiniz o... çocuğusunuz, Ak Parti'nin p.........’’ diye küfür etti. Sesimi bile yükseltmeden 'Lütfen yapma, ayıp. Erkek adama küfür yakışmaz diye karşılık verdim. Şahsın etraftakileri daha fazla tahrik etmemesi için ayağımın ucuyla dürterek, oradan uzaklaştırdım. Bedenen zor kullandım. Öldürmek veya yaralamak gibi kastım yoktu. Benim müdahale ettiğim kişinin Ali İsmail Korkmaz olduğunu kabul etmiyorum. Olayın devamında da raporluydum. Daha sonra yıllık izne çıktım. Yıllık izindeyken de tutuklandım. O yüzden görüntüleri izleme şansım olmadı. Ben tekrar etmek gerekirse uzun boylu birine müdahale etmiştim. Kesinlikle Ali İsmail Korkmaz değildi.’’


POLİSİN VURUP ÖLDÜRECEĞİNİ BİLMİYORDUM

Tutuklu sanıklardan Ebubekir Harlar’ın ifadesi sırasında sarfettiği "Polisin vurup, öldüreceğini bilmiyordum’’ sözlerinin ardından Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz bayıldı. Bu sırada, duruşma salonunda bulunan bir doktor, babaya müdahale ederek, kendine gelmesini sağladı. Tansiyonu yükselen acılı baba Şahap Korkmaz, daha sonra duruşma salonundan çıkarıldı.

Tutuklu sanık 28 yaşındaki fırın işcisi Ebubekir Harlar duruşmaya siyah takım elbiseyle çıkınca, Ali İsmail’in annesi Emel Korkmaz, "Oğlum Ali de ağabeyinin düğününde böyle bir siyah takım elbise giymişti. Sen ise, katil damgasıyla böyle siyah takım elbise giymişsin’’ diye seslendi. Genç fırın işçisi, zaman zaman gözleri dolarak, o geceyi şöyle anlattı:

"Olay günü nişanlımı eve bıraktım dönüyordum. Tanıdıklarımın olduğu bu fırına uğradım. Burada 1.5 saat kadar kaldım. O sırada olayları izliyordum. 3-4 polis koşarak birini kovalıyorlardı. Polisler bize 'Tutun' diye bağırdı. Biz de, o gencin önüne geçtik. Ayağımı kaldırdım, çelme taktım. Ama, düşmedi. O arada diğerleri de geldi ve vurmaya başladı. Polisin vurup öldüreceğini bilmiyordum. Polis Mevlüt Saldoğan ve diğer sivil sanıklar onu yere düşürdü ve en son üstündeydiler. Sonra çekildiler. O şahsın ne yaralanması ne de ölmesi için yolunu kesmedim. Ali İsmail olsun veya olmasın, kimseye bir kastım yoktu. O da bu vatanın evladı. Terörist değil.’’

İKİNCİ DURUŞMA 12 MAYIS’A ERTELENDİ


Kayseri 3'üncü Ağır Ceza Mahkeme heyeti, Eskişehir’de öldürülen Ali İsmail Korkmaz davasında, ikinci duruşmanın 12 Mayıs saat 10.00’a ertelenmesine, TUBİTAK’in olay günü kamera görüntüleriyle ilgili raporunun ikinci duruşmaya getirilmesine, Eskişehir’deki tanıkların ifadelerinin tamamlanmasına, bazı tanıkların da Kayseri’deki mahkeme tarafından yüzleştirme yapılması açısından duruşmada Kayseri’de olmalarını kararlaştırdı.


İLK DURUŞMA 14 SAAT SÜRDÜ

Eskişehir’den güvenlik gerekçesiyle Kayseri’ye alınan davanın eski adliye binasında 14 saat süren ilk duruşması sonunda halen Ali İsmail Korkmaz'ın ölümü ile ilgili olarak tutuklu sanıklar polis memuru Mevlüt Saldoğan, fırın sahibi İsmail Koyuncu, akrabaları Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatanseven ile pidecide çalışan fırın işçisi Ebubekir Harlar'ın tutukluluklarının devamına, tutuksuz yargılanan polis memurları Şaban Gökpınar, Hüseyin Engin ve Yalçın Akbulut’un da tutuksuz hallerinin devamına, karar verdi. Mahkeme heyeti, savcının tutuksuz yargılanan polis memuru Yalçın Akbulut’un tutuklanması isteğini de geri çevirdi. Ancak, tutuksuz yargılanan 3 polis memurunun tüm duruşmalarda hazır bulunmasına karar verdi. Heyet, ayrıca duruşma tutanaklarının, salondaki iki kameradaki görüntülerin de incelenmesinden sonra imzalanmasını da kararlaştırdı. Ali İsmail Korkmaz davasının ikinci duruşmasının 12 Mayıs 2014’de yine Kayseri’de görülecek. Duruşmanın ardından avukatlar, adliye binası önünde gün boyu bekleyen ve çeşitli illerden gelenlere, mahkemenin kararını açıklayan bilgilendirmede bulundu


Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.