Bergama Kozak'ta Fıstık Çamları tehlikede

Bergama Ticaret Odası Başkanı Melih Kahraman öncülüğünde bir araya gelen Bergama Kozak yöresi köy muhtarları, fıstık çamlarında meydana gelen kuruma nedeniyle topladıkları dilekçeleri ilgili yerlere gönderecekleri bildirildi. Kahraman, Oda'da düzenlediği toplantıda, Türkiye'de üretilen çam fıstığı ağacının yarısının Bergama kozak köylerinde bulunduğunu, yılda 1500 ton fıstık üretiminin yapıldığını söyledi

Bergama Kozak'ta Fıstık Çamları tehlikede
03 Nisan 2011 Pazar 21:08

Son yıllarda henüz belirlenemeyen bir nedenle ağaç dallarında kuruma meydana geldiğini ifade eden Kahraman, "Fıstık çamı ağaçlarında meydana gelen bu zararın belirlenmesi için topladığımız imzalı dilekçelerimizi, Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan başta olmak üzere Çevre Bakanı Veysel Eroğlu, orman mühendisliği bölümleri ve İzmir Valiliğine göndereceğiz" dedi.
İlgili Bakanlıklarla Başbakanlığa gönderilen yardım çağrısı ise şöyle
Bergama ilçe merkezimize 20 km uzaklıktaki Kozak Yaylamızda 10 milyon fıstık çamı mevcuttur. Fıstık çamı her yıl ürün vermektedir.
Kozak yöremizde bulunan fıstık çamı sahası, Türkiye'nin fıstık çamı alanlarının yarısını oluşturmaktadır. Türkiye'de üretilen ortalama 1500 tonluk çam fıstığının yaklaşık olarak 1000 tonu Kozak Yaylası'ndan elde edilmektedir. Kozak'ın üretim değeri İtalya ve Portekiz'in de arasında bulunduğu bir çok ülkenin üretim değerinden daha fazladır. Çünkü bu yörenin toprakları, fıstık çamının gelişmesi açısından oldukça müsait özellikler arz etmektedir.
Son yıllarda 17 köyden oluşan Kozak yöremizin en önemli geçim kaynağı olan çam fıstığı ağaçlarımız çevreden kaynaklandığını düşündüğümüz sebeplerden dolayı kararıp kurumakta ve sonrasında ölmektedirler. Kozak yöremizin tüm alanlarında kararıp kuruyarak ölen ağaçlardan ürün alınamamaktadır.Yöremizdeki özellikle Aşağıcuma, Terzihaliller, Yukarıcuma, Hacıhamzalar köylerinde ve diğer tüm köylerdeki çam fıstığı alanlarında da görülen ve artarak yayılan, kararma ile başlayıp yoğun kuruma sürecine giren ağaçlarımızdaki kayıplar yöre ekonomisini olumsuz etkilediği gibi doğanın canlı, sağlıklı görünümünü de bozmaktadır.Aynı zamanda bu bölgenin ikinci bir önemli ürünü olan üzüm bağlarında da yine çevreden kaynaklandığını düşündüğümüz nedenlerden dolayı verimsizlik ve bitki kurumaları görülmektedir. Çam fıstığı ağaçlarımızda ve üzüm bağlarımızda verim düşüklüğü ile başlayıp hiç ürün alınamaz hale gelinen, kuruyarak, ağaçlarımızı ve bağlarımızı yok olmaya kadar götüren sürecin nedenlerinin araştırılıp, bu hastalığın daha da çok alana yayılmasının engellenmesi için yardımlarınızı diliyor gereğinin yapılmasını arz ediyoruz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
aslan akat - 9 yıl önce
Olayın aslı şudur hastalık falan yok,köylüler çevrede pörtleyen altın madenlerine sessiz kalmış hatta destek çıkmıştır.En büyük destek ise bu toplantıyı düzenleyen muhtarlardan gelmiştir.Siyanürle hayatlarını sağlıklı bir şekilde yürütmeyi düşünmüş olamayacaklarına göre.Herkes bu sonu biiyordu üstelik bölgede olası bir üretim duruşunda 17 köyün tamamı işssiz kalacaktır.Ne diyelim,altın değerli bir madendir.
Avatar
emelermiş - 9 yıl önce
egeünüversitesiningeliştirdigifıstıkçamlarındagelişenzararlıkeselikurtlabiyolojikmücadeleyenedenitibaredilmiyorbütünçamlarbuzararlınıntehtidialtında