Deprem dindarlaştırıyor!

Van'daki Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Mehmet Zeki Duman, deprem ve din ilişkisi üzerine araştırma yaptı. 2 yıl süren araştırmada, depremin özellikle kadınlar üzerinde etkili olduğunu, kadınların deprem sonrası daha çok dindarlaştığını ortaya çıkardı. Depremin küsleri barıştırdığı ve aşiretçiliği de olumsuz yönde etkilediğini belirten Doç.Dr. Duman, bu araştırmasını da kitaplaştırdı

Deprem dindarlaştırıyor!
22 Mart 2016 Salı 10:11

YYÜ Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Mehmet Zeki Duman, Van'da 2011 yılında meydana gelen Richter ölçeğine gören 7.2 ve 5.6 büyüklüğündeki  depremlerin dini inanç ve davranışlara etkisiyle ilgili araştırma yaparak bunu ''Sosyolojik Açıdan Deprem ve Din' adını veriği kitapta yayınladı. 15 kişilik bir ekiple 2 yıl içerisinde 500 depremzedeyle görüşülerek yapılan araştırmada dikkat çeken sonuçlar ortaya çıktı.

Doç.Dr. Duman, yapılan araştırmada depremzedelerle 24 soruluk anket yapıldığını ve 15 soruyla da yüz yüzü görüşmeler gerçekleştirildiğini söyledi. Depremden ençok 20-40 yaş aralığının etkilendiğinin ortaya çıktığı araştırmada, insanların eğitim durumuna göre depremi farklı algıladığı belirlendi. Doç.Dr. Duman, şöyle dedi:

"Eğitim düzeyi düşük insanlar, depremi mistik boyutta algılıyor. Yani depremin bir doğal olaydan ziyade, Allah'ın ikazı, isteği, takdiri olduğunu söylüyor. Diğer taraftan eğitim durumu yüksek olanlar ise tam tersini düşünüp, depremi tamamen doğal, mekanik ve jeolojik bir olay olarak algılıyor." 

"KADINLAR DİNDARLAŞIYOR"

Araştırmada, depremin salt bir olgu olmasına rağmen insanların ruhsal dünyası, dinsel eğilimlerinde ciddi anlamda değişiklik ve kırılmalara yol açtığının ortaya çıktığına dikkat çeken Doç.Dr. Duman, "Araştırmamızın asıl amacı; depremin dinsel tutumları nasıl etkilediğini ortaya çıkarmaktı. Araştırmamız bize ilginç sonuçlar verdi. Deprem ve din arasında çok sıkı bir ilişki olduğunu gördük. Deprem kadınları daha çok etkiliyor. Kadınlar daha çok dindarlaşıyor. Kadınların özellikle dini tercih, dini pratik ve inançlarında, deprem öncesine göre daha muhafazakarlaştıkları görülüyor. Dini pratiklerini daha çok yerine getiriyor, Kuran okuyar, mezarlık ziyareti yapıyor ve televizyondan dini programlar izliyorlar" dedi.

DEPREM AŞİRETÇİLİĞİ DE YIKIYOR

Araştırmada, depremin küsleri barıştırdığını da ortaya çıkardı. Doç.Dr. Duman, yıllarca birbiriyle görüşmeyen, konuşmayan akrabaların deprem anından itibaren bir araya gelip dayanışma içine girdiğine ilişkin sonuçlar elde ettiklerini söyledi. Araştırmanın önemli sonuçlarından birinin de depremin aşiretçiliği de olumsuz etkilediği yönünde olduğunu anlatan Doç.Dr. Duman, "Feodal bir yapıya sahip aşiret içinde olan kesim, bağlı oldukları aşiretlerden deprem sonrası yeteri kadar yardım almadıkları, aşiret liderlerinin kendilerini yalnız bıraktığını ve kendilerinin aşiretten koptuğunu bize bu araştırmada söylediler" diye konuştu.


Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.