Dershane sahipleri MEB toplantısını terk etti

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 7 ilin dershane temsilcileriyle Antalya'da gerçekleştirdiği toplantı protesto edildi. Yapılanın istişare değil, dayatma toplantısı olduğunu iddia eden 200'den fazla dershaneci alkışlar eşliğinde salonu terk etti

Dershane sahipleri MEB toplantısını terk etti
25 Kasım 2013 Pazartesi 14:36

MEB, Antalya'da 'Özel Dershaneler ve Özel Etüt Eğitim Merkezleriyle İlgili İstişare ve Değerlendirme Toplantısı' düzenledi. Antalya'nın yanı sıra Adana, Mersin, Karaman, Osmaniye, Burdur ve Isparta illerinden 200'ün üzerinde dershane kurucusu ve temsilcisinin katıldığı toplantıda MEB Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, bakanlık müşavirleri Ercan Demirci ile Malik Türedi'nin yanı sıra 3 uzman yardımcısı hazır bulundu. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda (ATSO) yapılan toplantının iddia edildiği gibi 'istişare' amaçlı olmadığını belirten dershaneciler, bir dayatma ile karşı karşıya olduklarını savunarak toplantıyı terk etti. Salonu alkışlarla terk eden dershaneciler dışarıda basın açıklaması yaptı.

'BU TOPLANTI İSTİŞARE DEĞİL İKNA VE DAYATMA TOPLANTISI'


Toplantıya katılan 7 ilin dershanecileri adına açıklamayı okuyan Antalya Dershaneciler Derneği Başkanı Aydın Vural, "Bilindiği gibi son günlerde dershanelerin kapatılması ile ilgili alınan bakanlar kurul kararı uyarınca paydaşlarla istişare toplantıları yapılması gündeme gelmiştir. Fakat bu toplantıların bir istişare toplantısından ziyade bir ikna ve dayatma toplantısı olduğu kanaatine varılmıştır." dedi.

'KAPATIN EMRİNİ UYGULAMAK İÇİN YAPILAN BİR TİYATRO'

Bugün ilki gerçekleştirilen bölge toplantılarının sonuncusunun 27 Kasım 2013 günü Erzurum'da yapılarak son bulacağını ifade eden Aydın Vural, kapatmayla ilgili nihai kararın ise 2 Aralık 2013 tarihinde yapılacak bakanlık kurulunda verileceğinin bizzat Başbakan tarafından yapıldığını hatırlatarak, "Bu reformun iki iş gününde tartışılıp değerlendirilmesi, yüzlerce görüşün irdelenmesi ve toplumu bu kadar ilgilendiren bir konuda 48 saat içerisinde karar alınması gülünçtür. Bu açıdan bu bir istişare değil, bir dayatma ve ikna toplantısı olduğu açıktır. Sadece paydaşlarla görüşüldü, 'onları dinledik' demek için yapılan ve ön hazırlığı olmayan bir toplantıdır. Ayrıca biz paydaşlara her hangi bir taslak sunulmamıştır. Yazılı hiçbir belge verilmemiştir. Bu belgeleri incelemek ve görüşlerimizi sunmak için bir zaman da tanınmamıştır. Dolayısıyla dershaneler ve etüt merkezleri muhatap kabul edilmemiştir. Dershanelerimizin bu şekilde alelacele kapatılması kurumlarımız, çalışanlarımız, ailelerimiz ve her şeyden en önemlisi öğrencilerimiz için bir yıkım olacaktır. Maalesef bizi yönetenler bizleri gerçekten dinlemek, anlamak, sorunlarımıza çözüm üretmek yerine, yukarıdan aldıkları 'kapatın' emrini uygulamak için istişare adını verdikleri bir tiyatroyu bizlere reva görmektedirler. Bu oyunu bir parçası olmadığımızı, yaptığımızın işin kutsal olduğunu ve emeğimizin bir kin ve nefrete kurban edildiğini kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz." diye konuştu.

ANTALYA VE MERSİN TEMSİLCİLERİ SÖZ ALIP DAYATMAYA KARŞI OLDUKLARINI SÖYLEDİ


Aydın Vural, toplantının basına kapalı bölümünde neler yaşandığıyla ilgili soruya şu cevabı verdi: "İçeride hem Antalya hem Mersin illerinin dershane temsilcileri söz aldı. Dershanelerin dayatmayla kapatılmasına karşı olduğumuzu belirttiler. Bunun dönüşme değil, kapatma olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir tek arkadaşım da 'dönüşme istiyoruz, bizim için iyi' demedi. Şuan özel okulların kontenjanlarının yüzde 60'ı boşken tüm dershanelerin özel okula dönüşmesi, öğrenci bulabilmesi, ayakta kalabilmesi mümkün değildir. Bu bir kandırmacadır. Tüm dershaneci arkadaşlar bunun farkındadır."

Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.