'Düşünme Eğitimi' dersini felsefe grubu öğretmenleri versin

Felsefe grubu dersleri öğretmenliği yapacak öğretmen adayları Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev almak için harekete geçti. Öğretmen adayları, ortaokulda yer alan 'Düşünme Eğitimi' dersinin 6. 7. ve 8. sınıflarda zorunlu hale getirilmesi ve dersin felsefe grubu öğretmenleri tarafından verilmesini istiyor

'Düşünme Eğitimi' dersini felsefe grubu öğretmenleri versin
15 Temmuz 2016 Cuma 10:37

Eğitim-öğretimdeki gelişim ve değişimler her toplumda olduğu gibi ülkemizde de toplumun gelişimine göre sürekli bir değişim halindedir. Bu süreçte biz 'Felsefe Grubu Öğretmenleri' sadece menfaatler kapsamında değil, ülkemizin gelişen eğitim sistemine göre artık bizler de bu sereç içinde yer almalıyız diyerek yola çıkan Felsefe grubu dersleri öğretmen adayları aşındıramadık kapı bırakmadı.

Başarılı ve düşünmesini bilen bireylerin yetişmesinde etkili olacaklarını vurgulayan öğretmen adayları şunları söyledi: "Günümüzde önüne geçilmeye çalışılan 'ezberci eğitim' denilen durumun eleştirel düşünme becerisiyle yani alınan bilginin işlenmesiyle düzelebileceğinin, en farkındalığına sahip branşız. Bu durumun sadece akademik alanla sınırlandırılmasını en basit örnekle bir binanın çürük temellere inşa edilmesine benzetebiliriz. Felsefe grubu öğretmenlerini eğitimin her basamağında görmek bu durumu ortadan kaldırmak adına büyük bir adım olacaktır.

Destek istiyorlar

Öğrencilerin eleştirel düşünebilmesi, mantıksal bağlar kurabilmesini öğrenebilmesi, onların ileride de sağlam kararlar alarak daha başarılı bireylere dönüşmesine yardım edecektir" değerlendirmesinde bulunuyorlar. Mecliste düşüncelerini dile getirmek için çalmadık kapı bırakmayacaklarını belirten Aykut Tırşo, Kübra Yılmaz, Bahar Kaya hükümet üyeleriyle buldukları her yerde dertlerini dile getiriyorlar. Mecliste parti grup toplantılarında da Ağustos ayındaki atamalar için destek istiyorlar.

Kendilerine destek bulmak için sosyal medya ağlarını da kullandıklarını belirten Aykut Tırşo, halen görev yapan öğretmenlerinin de destek verdiğini vurgulayarak kendi branşlarının önemi hakkında şunları söyledi: "Felsefe Grubu dersleri (sosyoloji, psikoloji, mantık, hatta başka birçok gelişmiş ülkede demokrasi ve insan hakları için açılan dersler), ele aldıkları sorunlar ve yöntemleri gereği, eğitime tabi gençlerin hem yeteneklerinin gelişmesinde hem de yeteneklerini toplum için ürüne dönüştürme konusunda vazgeçilmez bir yere sahiptir. Bilindiği gibi, bir ülkenin gücü, kurumlarının gücünden gelir ve kurumların gücü de insanların yeteneklerinden yararlanılmasından.
 
Yeteneklerini geliştiriyoruz

Gençlerimizin potansiyel olarak hayli güçlü olan yeteneklerini tespit etmek, geliştirmek, onlara ülkemiz ve halkımız açısında üretime ve enerjiye dönüştürmek konusunda kaçınılmaz olan sosyal disiplinlerdir ve sosyal disiplinler içinde de en önemli alanlar Felsefe ve Felsefenin alt birimleridir. Zira felsefe hem Sosyal Disiplinlerin sorunlarıyla doğrudan ilgileniyor, hem de fen disiplinlerinin mantık ve yöntemlerine katkıda bulunuyor. Dolayısıyla felsefe, bugün gelişmiş bütün ülkelerde sadece sosyal bilimler açısından değil, aynı zamanda fen bilimlerinin gelişmesi açısından da eğitimin merkezine alınıyor"

Zorunlu hale gelsin

Çözüm önerileri hakkında da konuşan Tırşo, "Bizim çözüm önerilerimize göre; liselerde sadece 11. sınıfta iki saat okutulan felsefe dersi öğrencinin eleştirel bir bakış açısı kazanması; felsefe kavramlarını, felsefe dilini, tarihini, felsefi problemleri kavrayabilmesi için yeterli değildir. Bu dersin 9. sınıfta felsefi kavramlar, 10. ve 11. sınıfta felsefede problem alanları ve felsefe tarihi, 12. sınıfta felsefi metinler olarak lise ders programlarında yer alması gerekmektedir.  Ortaokulda yer alan 'Düşünme Eğitimi' dersinin 6. 7. ve 8. sınıflarda zorunlu hale getirilmesi ve dersin Felsefe Grubu Öğretmenleri tarafından verilmesi, hem dersin amacına ulaşmasına, hem de sorunun çözümüne katkıda bulunacaktır."
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
zehra aytac - 4 yıl önce
biz felsefe grubu ogretmenleri olarak desteginiz ve haberiniz icin tesekkur ediyoruz