Ergenekon davası olaylı başladı

Ergenekon Davası 21 gün süren aranın ardından başladı. Avukatlar Zeynep Küçük ve Mehmet Taşdelen, Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese ile tartıştı, avukatların mikrofonları kapatıldı. Tartışmanın ardından avukat Mehmet Taşdelen salondan çıkarıldı. Mustafa Balbay da "Burada hukuk, milli irade ayaklar altına alınmaktadır" deyince Mahkeme Başkanı Özese'nin talimatı üzerine mikrofonu kapatıldı

Ergenekon davası olaylı başladı
11 Mart 2013 Pazartesi 11:56

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'de görülen 67'si tutuklu 275 sanıklı Ergenekon Davası'nın 277. duruşması başladı. Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin içinde bulunan küçük salonda yapılan duruşmada CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, gazeteci Tuncay Özkan, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu 47 tutuklu sanık hazır bulundu.

DURUŞMAYA İLKER BAŞBUĞ KATILMADI

21 gün aradan sonra tekrar görülen davada, Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler ve emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 20 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı. Odatv Davası'ndan tutuklu bu davadan tutuksuz yargılanan Yalçın Küçük de duruşmada hazır bulundu. Öte yandan 7 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.

AYAĞINI KIRAN CHP'Lİ VEKİL DE SALONDA

Sanıklar duruşma salonuna 09.52'de alındı. 18 Şubat'ta görülen duruşmada bariyerden atlayarak ayak topuğunu kıran ve ardından ameliyat olan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da duruşma salonuna koltuk değnekleriyle geldi. Davanın tutuklu sanıkları Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal da, Mahmut Tanal'a geçmiş olsun dileklerini iletti. Davanın tutuklu sanıklarından İbrahim Özcan da Mahmut Tanal'ı izleyicilere göstererek 'Ergenekon Gazisi' diye seslendi. Mübaşir sık sık izleyicilerin yerine oturması konusunda uyarılarda bulundu.

MAHKEME BAŞKANI ÖZESE: ORTAYA KONAN DELİLLERLE İLGİLİ TARAFLARIN BEYANLARININ ALINACAK

Saat 10.14'de başlayan duruşmaya Cumhuriyet Savcıları Murat Dalkuş ve Mehmet Ali Pekgüzel de katıldı. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese bügünkü oturumda ortaya konan delillerle ilgili tarafların beyanlarının alınacağını söyledi. Yoklamanın yapılmasının ardından davaya katılan avukatlarında yoklaması yapıldı. Esas hakkındaki mütalaanın verilmesine kadar duruşmalardan men edilen tutuklu sanık Durmuş Ali Özoğlu'nun avukatı Ali Rıza Dizdar, müvekkilinin duruşmalardan yasaklı olduğu için beyanda bulunamayacağını belirtti. Mahkeme Başkanı Özese de yoklamanın yapıldığını, talebini yazılı olarak mahkemeye sunmasını isteyerek Avukat Dizdar'a söz vermedi. Avukat Dizdar'ın konuşmasına devam etmesi üzerine Mahkeme Başkanı Özese'nin talimatı üzerine mikrofonu kapatıldı.

AVUKAT ZEYNEP KÜÇÜK: FİZİKİ KOŞULLAR KORKUNÇ


Emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün kızı aynı zamanda avukatı olan Zeynep Küçük, duruşmanın küçük salonda yapılması nedeniyle yer konusunda sorun yaşandığını belirterek, "Fiziki koşullar korkunç. Üst üste burada sıkıştık" diye konuştu. Mahkeme Başkanı Özese de "Keşke büyük salonda duruşmayı yapabilseydik ancak büyük salonda KCK davası görülüyor" diye cevap verdi. Bazı avukatların ayakta kalması üzerine, müdahil avukatlar için ayrılan bölümde oturmalarına izin verildi. Öte yandan bazı avukatlar da izleyicilerin arasında duruşmayı izledi. Küçük olması nedeniyle avukatlar, sanık yakınları, milletvekilleri ve basın mensupları salona alındı. Bazı sanık yakınları da salon dışında bulunan ve ekran bulunan alanda duruşmayı takip etti.  CHP Milletvekilleri Ali İhsan Köktürk ve Ali Özgündüz de duruşmaya izleyici olarak katıldı.

HABERAL'IN AVUKATI: YAŞAR YAZCIOĞLU HAZIR, TANIK OLARAK DİNLENSİN

Mahkeme Başkanı Özese daha sonra dosyaya çeşitli kurumlardan gelen evrakları okudu. CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal'ın avukatı Dilek Helvacı da söz alarak eski Başbakanlık Müsteşarlarından Yaşar Yazıcıoğlu'nun hazır olduğunu belirterek tanık olarak duruşmada dinlenmesini talep etti.

SANIKLAR REDDİ HAKİM TALEBİNDE BULUNDU


Bu sırada sanıklardan Fikri Karadağ ve Hüseyin Buzoğlu mahkemenin tarafsızlığını yitirdiğini belirterek reddi hakim talebinde bulundu. Sanık Buzoğlu, "Siz tarafsızlığınızı yitirmenin yanı sıra 18 Şubatta verdiğiniz ara kararla kararınızı açıkladınız. Sizin artık bu heyet içinde yer almamanız gerekir" dedi.

AVUKAT İLE HAKİM TARTIŞTI

Mahkeme Başkanı Özese de "Empati yapıp bizim yerimize geçmeyin. Mahkeme öyle bir şey söylemez" dedi. Sanık Buzoğlu da "Şahsınızın yerinde olmaktansa bu davada sanık ya da avukat olmayı tercih ederim" diye konuştu. Mahkeme Başkanı Özese, "Bunlar amacını aşan söylemler. Biz Türk Milleti adına yargılama yapıyoruz" diyerek sanık Buzoğlu'nu uyardı.

AVUKAT SALONDAN ATILDI

Bu sırada duruşmada avukat Zeynep Küçük söz alarak müvekkilinin esas hakkındaki mütalaa verilene kadar duruşmalardan men edildiğini hatırlatarak, Veli Küçük'ün beyanda bulunması için salonda bulunması gerektiğini ifade etti. Zeynep Küçük'ün sesini yükselterek konuşmasına devam etmesi üzerine mikrofonu kapattıldı. Bu sırada söz almadan konuşan avukat Mehmet Taşdelen, "Niye mikrofonu kapatıyorsunuz. Konuşmamıza izin vermiyorsunuz?" diyerek tepki gösterdi. Mahkeme Başkanı Özese de "Disipline uymayan herkes dışarı çıkartılır" dedi. Avukat Taşdelen'in yüksek sesle konuşmaya devam etmesi üzerine Mahkeme Başkanı Özese avukatın Taşdelen'in dışarı çıkmasını istedi. Avukat Taşdelen de "Zaten konuşturmuyorsunuz. Buradan çıkıyorum" diyerek salondan ayrıldı.

BALBAY'IN MİKROFONU KAPATILDI


Mustafa Balbay da "Burada hukuk, milli irade ayaklar altına alınmaktadır" dediği sırada Mahkeme Başkanı Özese'nin talimatı üzerine mikrofonu kapatıldı. Taleplere ilişkin görüşü sorulan Mehmet Ali Pekgüzel, reddi hakim talebin soyut ve kişisel nedenlere dayandırıldığını, sırf yargılamayı uzatmaya yönelik olduğunu belirterek, taleplerin reddedilmesini istedi. Mahkemede talebi değerlendirmek üzere duruşmaya ara verildi.

KCK DAVASI DA GÖRÜLÜYOR

Öte yandan Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin yanında bulunan büyük salonda da salonda KCK Davası görülüyor. İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Prof. Dr. Büşra Ersanlı ile yazar Ragıp Zarakolu'nun da aralarından bulunduğu 205 sanık hakkında açılan davanın 27. duruşması başladı. Duruşma iddianamenin okunmasıyla devam ediyor.

AVUKATLARA SÖZ VERMEDİ

Ergenekon Davası'nda avukatlar, dosyada bulunan evraklara ve tanık beyanlarına ilişkin avukatlara ve sanıklara 15'er dakika süre verilmesine itiraz etti. Avukatlar söz almak istedi, Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese ise söz vermedi.

Avukat Celal Ülgen söz almak için ısrar ederek Mahkeme Başkanıyla tartıştı. Mahkeme Başkanı Özese de jandarmaya Avukat Ülgen'in dışarı çıkarılması talimatını verdi. Jandarmanın Avukat Ülgen'in yanına gelmesi üzerine, diğer avukatlarda Ülgen'in etrafında adeta etten duvar ördü. Mahkeme Başkanı Özese de duruşmaya ara verdi.

SÖZ ALMAK İÇİN ISRAR ETTİLER


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'de görülen Ergenekon Davası'nın öğleden sonraki oturumunda Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, dosyada bulunan evraklara ve tanık beyanlarına ilişkin avukatlara ve sanıklara 15'er dakika süre verildiğini açıkladı. Bu sırada konuşmak için tutuklu sanık emekli Tuğamiral Alaettin Sevim kürsüye geldi. Bu sırada Eski Genel Kurmaybaşkanı İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer'in de aralarında bulunduğu bütün avukatlar, mahkemenin dosyaya gelen bilirkişi raporuna ilişkin kendilerine süre verildiğini, tüm delillerle ilgili beyanda bulunmak için hazır olmadıklarını dile getirdi. Avukatlar Zeynep Küçük, İlkay Sezer, Vural Ergül, Bülent Hattatoğlu ve Celal Ülgen konuşmak için söz istedi. Avukat Vural Ergül, "15 dakikalık süreyi neye dayandırıyorsunuz?" diyerek bağırması üzerine Mahkeme Başkanı Özese de sanık ve avukatlara dosyadaki tüm deliller ve tanık beyanlarına ilişkin CMK 216. göre söz verildiğini belirtti. Avukatlar, Celal Ülgen, Vural Ergül, Bülent Hattatoğlu söz almak için ısrar ettiler. Mahkeme Başkan Özese de avukatlara hitap ederek, "Sıranız geldiğinde konuşacaksınız, şimdi kimseye söz vermeyeceğim" dedi.

Avukat Vural Ergül de" Zapta geçmek üzere söz istiyorum. Bunlar yasaya aykırı" diye konuştu.

MAHKEME BAŞKANI: KOMUTANLAR, AVUKATI DIŞARIYA ÇIKARIN

Avukat Celal Ülgen ile Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese arasında geçen diyolog ise şöyle:

Avukat Celal Ülgen: Söz istiyorum

Mahkeme Başkanı Özese:Kimseye söz vermiyorum

Avukat Celal Ülgen: Ben konuşmaya devam edeceğim.

Mahkeme Başkanı Özese: Söz vermiyorum, oturun.

Avukat Celal Ülgen: Konuşmaya devam edeceğim. Ben saygılıyım.

Mahkeme Başkanı Özese: Biz şahsi bir saygı istemiyoruz. Biz burada Türkiye Cumhuriyeti adına yargılama yapıyoruz. Saygınız Türk Milletinedir. Oturur musunuz lütfen? Sizi dışarı çıkarmak zorunda kalacağım.

Avukat Celal Ülgen: Ben konuşmaya devam edeceğim.

Mahkeme Başkanı Özese: Komutanlar, avukatı dışarıya çıkarın.

MESLEKTAŞLARI AVUKAT CELAL ÜLGEN'İN ETRAFINDA ETTEN DUVAR ÖRDÜ

Jandarmanın Avukat Celal Ülgen'nin yanına gelmesi üzerine avukatlar da Ülgen'in etrafında etten duvar ördü. Mahkeme Başkanı Özese de, "Komutanlar itiraz edenleri de dışarı çıkarın" diyerek duruşmaya ara verdi.

İzleyiciler, sanıklar ve basın mensuplarının çıkarıldığı salonda Avukat Celal Ülgen ve ona destek olan avukatların bekleyişi devam ediyor.


YUMRUKLAŞMA YAŞANDI


Ergenekon Davası'nda mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, duruşma salonunda görüntü aldığı iddia edilen Stajer Avukat Ece Unutmaz'ın jandarmalar tarafından salondan çıkarılmasını istedi. Ece Unutmaz'ı salondan çıkarmak isteyen jandarmalar ile avukatlar arasında yumruklaşmaya varan arbede yaşandı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'de görülen Ergenekon Davası'nın öğleden sonraki oturumunda tansiyon yükseldi. Duruşmaya verilen aranın ardından Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, tutuklu sanık emekli Albay Dursun Çiçek'in avukatı Celal Ülgen'in salondan dışarıya çıkarıldığını belirtti. Avukat Hüseyin Ersöz ve Serkan Günel, Celal Ülgen'in salondan çıkarılmadığını, rahatsızlandığını ve ambulansta tedavi gördüğünü söyledi. "Avukat Celal Ülgen şuanda salonda yok. Avukatlar bakın böyle müdahale ile bu iş yürümez. Avukatlar lütfen oturur musunuz? " diyen Mahkeme Başkanı Özese de jandarmanın tuttuğu tutanağı okudu. Mahkeme Başkanı Özese'nin, 'Stajer Avukat Ece Unutmaz'ın tablet bilgisayar ile görüntü aldığı' şeklindeki tutanağı okuması üzerine avukatlar tekrar itiraz ederek, "Duruşma arasıydı" diye cevap verdi. Mahkeme Başkanı Özese, "Lütfen sakin olur musunuz?" diyerek avukatlara bağırması üzerine ayağa kalkan tutuklu sanık emekli Albay Dursun Çiçek de "Siz sakin olun" diye bağırdı.

MAHKEME BAŞKANI ÖZESE JANDARMANIN TUTTUĞU TUTANAĞI OKUDU

Mahkeme Başkanı Özese, "Tutanağı okuyacağım. 'Saat 14.25'de duruşmaya ara verildiğinde stajer avukat Ece Unutmaz'ın elindeki tablet bilgisayar ile duruşma salonun görütüsünü aldığı, jandarmanın tablet bilgisayarı istemesi üzerine Ece Unutmaz'ın vermediği, Ece Unutmaz'ın, CHP İzmir Milletvekili Musa Çam'a tablet bilgisayarı verdiği, Çam'ın da istenen tablet bilgisayarı vermediği' şeklinde tutulan tutanağı okudu.

MAHKEME BAŞKANI ÖZESE: KOLLUK KUVVETLERİ AVUKAT ECE HANIM'I SALONDAN ÇIKARTIN

Tutulan okunmasının ardından avukatla mahkeme başkanı arasında tartışma çıktı.

Mahkeme Başkanı Özese: Ece Unutmaz salondan çıkar mısınız?

Avukat Hüseyin Ersöz: Neye göre avukatı dışarı çıkarıyorsunuz?

Mahkeme Başkanı Özese: Duruşma salonunda görüntü almak yasak. Ece Hanım dışarı çıkar mısınız? Mahkeme faşist olmaz.

Avukat Serkan Günel: Ben ne istersem onu söylerim. Kanunların uygulanmadığı her ülke faşizme kapı açmaktadır.

Mahkeme Başkanı Özese: Ece Hanım benden izin almadan avukatların bölümüne oturdunuz. Buna rağmen salonun görüntüsünü almışsınız. Kolluk kuvvetleri Ece Hanım'ı salondan çıkartın.

SALONDA YUMRUKLAŞMAYA VARAN ARBEDE


Bu sırada jandarmalar avukatların bulunduğu bölüme gelerek Ece Unutmaz'ı çıkarmak istedi. Bu sırada avukatlar ve jandarma arasında yumruklaşmaya varan arbede yaşandı. Ardından salona robocoplar olarak bilenen ve ellerinde kalkanları bulunan jandarmalar girdi ve sanıkların bulunduğu bölümü çembere aldı.

AVUKATLAR ALKIŞLARLA MAHKEMEYİ PROTESTO ETTİ

Bunun üzerine bazı avukatlar sıralara çıktı, bazı avukatlar da alkışlayarak ve sıralara vurararak mahkemeyi protesto etti. Mahkeme Başkanı Özese de "Duruşmanın düzenini kimse bozamaz. Ece Hanım salondan çıksın, başka sorun yok. Avukatlar jandarmanın görevini yapmasına engel olmayın. Salonu biz bu hale getirmiyoruz. Mukavemet ediyorsunuz" dedi. Karşılıklı bir süre süren sözlü tartışmaların ardından, Ece Unutmaz, jandarmanın kendisine dokunmaması koşuluyla salondan çıkacağını belirtti. Ece Unutmaz salondan çıkmasının ardından robocoplar salonu terk etti.

SANIK SEVİM SAVUNMA İÇİN SÜRE İSTEDİ


Duruşmada söz alan tutuklu sanıklardan Alaettin Sevim kürsüye alındı. Sanık Sevim, "Sadece Naip Hakim'in raporu üzerine savunma yapacağımı zannediyordum. Dosyadaki bütün deliller milyonlarca sayfayı oluşturuyor. Bununla ilgili savunma yapmaya hazır değilim. 15 dakikada bunun için yeterli değil. Ek süre talep ediyorum" dedi.

Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.