Hassas alan kararları mahalli idareyle ortak alınıyor

Haber sitemizde yayınlanan 'Turizmin kalbinde sessizlik istiyor' haberimize Çevre ve Orman Bakanlığ'ndan açıklama gelmiştir.

Hassas alan kararları mahalli idareyle ortak alınıyor
24 Mart 2011 Perşembe 14:47

Açıklama şöyledir: Haberinizde İzmir'de gürültü ile alakalı alınan kararların, Çevre ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından alındığı yönünde mesnetsiz ve yakışıksız ifadeler bulunmaktadır.

Söz konusu karar İl Mahalli Çevre Kurulu (MÇK) tarafından alınmıştır. Alınan kararlar yine İl Mahalli Çevre Kurulu'nda görüşülerek her zaman değerlendirilebilir. Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği ile; gürültünün önlenmesi ve kontrol altına alınması için eğlence yerleri dahil, kara yolu, demir yolu, su yolu, hava alanı, endüstri tesisleri, şantiye faaliyetleri, işyerleri, atölyeler, imalathaneler, gürültüye hassas yapıların bulunduğu alanlarda açık havada yapılan faaliyetlere esas ve kriterler getirilmiştir.

Yönetmelikte eğlence yerleri ile ilgili düzenlemede; çok hassas kullanım alanları ile bu alanları etkileyen açık ve yarı açık eğlence yerlerinin belirlenmesi için öngörülen süre 4 Aralık 2010 tarihidir. Çok hassas kullanım alanları, her ilde ilgili kurum temsilcilerinin de yer aldığı, Başkanlığını Valilik Makamının ve sekreteryasını İl Çevre ve Orman Müdürlüğünün yürüttüğü İl Mahalli Çevre Kurulu kararı ile belirlenmektedir.

Bu Mahalli Çevre Kurulu'nda ilgili belediyeler ve il müdürlükleri temsilcileri de yer almaktadır. İzmir Valiliği tarafından 25.11.2010 tarih 268/2010/11 nolu MÇK Kararı ile çok hassas kullanım alanlarının belirlenmesine yönelik karar alınmıştır. Kararın alındığı bu MÇK toplantısına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü temsilcisi (uygulamada turizm bölgeleri açısından esneklik gösterilmesi kaydı ile) katılım sağlamış ve kararı imzalamıştır.
Yukarıda belirtildiği üzere çok hassas kullanım alanlarını belirlenmesine yönelik kararlar Sayın Bakanımız veya Bakanlığımız Merkez teşkilatı tarafından alınmamakta, mahallinde alınmaktadır. Mahallinde alınan bu kararlarda da yerel durum her yönüyle değerlendirilmekte ve alınan karar bütün taraflara duyurulmaktadır.

Haberde bahsedildiği gibi alınan karar gereği turizm sektörünün olumsuz etkilendiğine dair bir şikayet Bakanlığımıza ne yazılı ne de sözlü olarak intikal etmemiştir."


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.