Kuşadası Yeni İmar Planı'na karşı eşekli eylem

Kuşadası Limanı ile ilgili Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni imar planına karşı, Kuşadası Liman Platformu tarafından ilk eylem gerçekleştirildi. Kuşadası'nda yaşayan farklı siyasi görüşlere mensup kadınların organize ettiği protesto eyleminde, limanı işleten şirketin Yahudi asıllı ortağı Sami Ofer kılığına giren bir kişinin protesto alanına eşekle gitmesi ilginç görüntüler oluşturdu.

Kuşadası Yeni İmar Planı'na karşı eşekli eylem
20 Mart 2011 Pazar 20:06

Erkeklerin de destek verdiği eylemde yapılan açıklamalarda, limandaki hukuksuzluğun sona erdirilmesi ve mahkeme kararlarının uygulanması istendi. Çeşitli siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşlarının destek verdiği kadın eylemine, Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün ile CHP eski Aydın İl Başkanı ve milletvekili aday adayı Tunç Aytur da katıldı.

Kuşadası eşeğiniz olmayacak

Eylem, Kuşadası Belediyesi önünde toplanan 500 kişinin liman bölgesine yürüyüşüyle başladı. Yürüyüş sırasında "Kuşadası limanı Kuşadalılarındır", "Kuşadası eşeğiniz olmayacak" ve "Limanda hukuksuzluğa hayır" şeklinde pankartlar taşıyan kalabalık, zaman zaman sloganlar atıp düdüklü protesto eylemi gerçekleştirdi. Kalabalık daha sonra doldurulmak istenen Balıkçı Barınağı yanındaki meydana geldi. Burada da bir süre düdüklü ve alkışlı protesto eylemi yapan Kuşadası Liman Platformu adına bir açıklama yapıldı.

Açıklamayı yapan Avukat Nilgün Öğünçlü, şirketi hukuk tanımazlıkla, Kuşadası esnafının ekmeğini küçültmekle ve kenti betonlaştırmakla suçlayarak, mücadelelerinin sonuna kadar devam edeceğini açıkladı. 2003 yılında Ege Ports şirketinin yayınladığı ilk bildiride limana alışveriş merkezi yapılmayacağı yönünde açıklama yaptığını hatırlatan Nilgün Öğünçlü şunları söyledi: "Kesinlikle limanda işyeri yapılmayacak diyen şirket ilk fırsatta 54 mağazalı alışveriş merkezi yaptı. Bugün yine bildiri yayınlayıp işyeri yapmayacağız, balıkçı barınağını doldurmayacağız diyorlar. Ama Sermaye Piyasası Kurulu'na yaptıkları başvuruda, yeni alış veriş merkezi yapacaklarını, limana otopark ilave edeceklerini söylüyorlar.
Zaten yeni imar planında 4 bin metrekarelik yeni alışveriş merkezi ve balıkçı barınağının dolgusu da açıkça görülüyor."


Liman işgaline boyun eğmeyeceğiz

Buna kanmayacaklarını anlatan Öğünçlü, sözlerine şöyle devam etti: "Liman işgaline boyun eğmeyeceğiz, balıkçı barınağımızın doldurulmasına izin vermeyeceğiz. Dün canı pahasına yurdumuza emperyalistleri sokmayan şehitlerimizi andık. Bugün emperyalizm başka kılıkta karşımıza çıkıyor. Buna suskun kalırsak yarın çocuklarımıza nasıl hesap vereceğiz." Kuşadası Liman Platformu olarak ilk kadın buluşmasını gerçekleştirdiklerini açıklayan Kuşadası Belediye Başkanvekili Leziz Uyanık da limanla ilgili artık sözün bittiği yerde olduklarını söyledi.
Mütevazi ve barışçı bir eylem yaptıklarını belirten Leziz Uyanık, eylemlere katılan hiç kimsenin ne limanı işleten firmayla ne de şirketin kiracıları ve işyerlerinde çalışan emekçilerle en küçük bir kişisel ya da ticari sorunu bulunmadığını dile getirdi.

Hukuk uygulansın

Tek amaçlarının hukukun uygulanması olduğunu vurgulayan Leziz Uyanık, şöyle konuştu: "Yegane derdimiz, mahkemelerce alınmış iki adet tarihi kararın uygulanmasıdır. Sadece hukukun gereğinin yerine getirilmesini istiyoruz. Burada toplanan kadınlar, mahkeme tarafından kira kontratı iptal edilen ve hukuken işgalci durumuna düşen işletmecinin derhal limanımızı terk etmesini istiyor. Mahkeme tarafından verilen tahliye kararı verilen bir işyerinde, kiracının bir saniye dahi geçirmesi yasa dışıdır. Kuşadalı kadınlar, mahkeme tarafından yıkımına karar verilen ve şu an ruhsatsız, yani alenen kaçak olan yapılan derhal yıkılmasını beklemektedir. Yıkım kararı olan bir işyerinden kira geliri elde etmek yasa dışıdır. Ayrıca kadınlar, balıkçılarımızı asırlık barınaklarından kovarak, barınağı doldurup otopark haline çevirmeyi ve mevcut kaçak işyerlerini yasallaştırmayı amaçlayan, üstelik mahkeme kararını hiçe sayarak hazırlanan bakanlık planının iptalini talep etmektedir. Mahkemelerin iptal ettiği eski planı
kopyalayarak çizilmiş her plan kanuna karşı hiledir."

Kuşadalı anaların, daha çok gemi gelebilmesi için otopark ihtiyacı varsa eğer, bu otoparka balıkçı barınağını doldurarak değil tam tersine mevcut kaçak işyerlerini yıkarak yer açılmasını istediğini anlatan Uyanık, sözlerini şöyle tamamladı: "Zira mahkeme kararları da bunu emretmektedir. Biz, mahkeme kararlarının derhal ve ama'sız uygulanmasını istiyoruz. En azından 14 bin 283 imza sahibinin bizimle aynı fikirde olduğunu biliyoruz. Hukukun gönüllü bekçileri olacağız ama kimsenin eşeği olmayacağız."
Daha sonra Nazım Hikmet'in "Güneşe akın" isimli şiirinin bir kadın tarafından okunmasının ardından eylemi tamamlayan kalabalık sessizce dağıldı.

Kuşadası kamuoyu kışkırtılıyor


Kuşadası'ndaki liman tartışması giderek büyüyor. Kuşadası Liman Platformu tarafından bugün gerçekleştirilen eylemin ardından, Kuşadası Limanı'nı işleten Ege Liman İşletmeleri (EGEPORTS) şirketi tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.
Kuşadası Limanı ile ilgili tüm gelişmelerin yasal süreçte devam ettiği ileri sürülen bildiride, "Bilindiği üzere son günlerde Liman Platformu'nun Kuşadası Limanı'na karşı almış olduğu eylem kararları neticesinde Kuşadası Kamuoyu, kavga ve gürültü yaratmayı kendisine meslek edinmiş kesimlerce Limana karşı kışkırtılmaya çalışılmaktadır. Bu eylemler kapsamında limana toplu yürüyüşler düzenlenmekte, protestolar yapılmakta ve limana yönelik hakaret ve iftira dolu haksız suçlamalar yöneltilmektedir.
Olayların en düşündürücü ve üzücü tarafı ise; bazı saygın sivil toplum ve meslek örgütlerinin kamuoyunda kasıtlı olarak bilgi kirliliği yaratmayı kendisine meslek edinmiş olan bu kesimlerin yanında talihsizce yer almasıdır" denildi.
Yapılan eylemlerin Kuşadası turizmi ve ekonomisine zarar verdiği ileri sürülen bildiride, şu görüşlere yer verildi: "Liman Platformu'nun çatısı altında gerçekleştirilen bu haksız eylemler artık yalnızca Kuşadası Limanı'na değil, başta Kuşadası Turizmi olmak üzere Kuşadası'nın tüm ekonomik hayatına büyük zararlar vermektedir. Nitekim, Kurvaziyer Gemi sezonunun büyük bir coşkuyla başladığı bugünlerde, Liman Platformu'nun haksız eylemleri için kasıtlı olarak - tıpkı bugün olduğu gibi - limanda gemilerin olduğu günleri seçmesi son derece vahim ve bir o kadar da kabul edilemez bir tutumdur. Sağduyudan uzak bir biçimde gerçekleştirilen bu haksız eylemler, ne yazıktır ki, haklarını savunduklarını iddia ettikleri Kuşadası Esnafının ekmeği ile oynamaktan öteye gitmemektedir. Liman Platformunun haksız eylem kararlarıyla kışkırtılan kalabalıkların liman çevresinde yarattığı bu son derece olumsuz görüntüler, Kuşadası'nda keyifli vakit geçirmek ve huzurla alışveriş yapmak için gemilerden inen yolcularda büyük bir rahatsızlık ve huzursuzluk yaratacağı her türlü şüpheden uzaktır. Bu durum, gemi yolcularının gezme, dolaşma ve alışveriş yapma isteklerini önemli ölçüde sekteye uğratacak ve Kuşadası'na ilişkin izlenimlerinde de büyük bir olumsuzluk yaratacaktır. Dolayısıyla, kaybeden tümüyle Kuşadası olacaktır. Oysa böylesi bir kayba neden olmaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Bugün, Kuşadası Limanı'na daha fazla gemi ve daha fazla yolcu gelmesini sağlayacak yatırımlara gayretle engel olmaya çalışanlar,
hatalarını anladıklarında Kuşadası için artık çok geç olacak ve çok önemli fırsatlar kaçırılmış olacaktır. Ancak, Limana karsı yürütülen tüm bu haksız kampanyalar ve engellemelere rağmen güzel şeyler de olmaktadır. Liman, Kuşadası'na daha fazla gemi ve yolcu getirmek için her türlü çabayı aralıksız olarak sarf etmektedir ve sarf etmeye de devam edecektir. Buna göre; 2011 sezonunda Kuşadası'na 620 gemi seferi ile 750 bin yolcu geleceğini ve böylelikle tüm zamanlara ait rekorların kırılacağını siz değerli Kuşadası Kamuoyu ile paylaşmaktan büyük kıvanç duymaktayız. Bu itibarla, Kuşadası Yolcu Limanı'nın hukuki ve resmi işleticisi olduğu hususunda hiçbir şüphe bulunmayan şirketimiz Ege Liman İşletmeleri A.Ş.'nin - bazı kesimlerce sürekli olarak iddia edildiği üzere - gündeminde mevcut "Balıkçı Barınağı"nın doldurulması ile ilgili bir faaliyetin kesinlikle olmadığı hususunu tüm Kuşadası Kamuoyu'yla bir kez daha paylaşmak isteriz. Ayrıca, 31.01.2011 tarihinde Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından resen onaylanarak yürürlüğe giren ve 8 Mart 2011 tarihine kadar Kuşadası Belediyesi'nde tüm kamuoyunun görmesi için askıda tutulan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı ve Plan Açıklama Notlarından da açıkça anlaşılmış olduğu üzere limanın mevcut ve ilave sahaları üzerinde ilave ticari alanlar yapılamayacağı Bakanlık tarafından konmuş kesin hükümlerle netleştirilmiştir. Ayrıca, askı süresinin sona ermesiyle birlikte 15 Mart 2011 tarihi itibariyle limandaki mevcut tesislerimizin yeniden ruhsatlandırılması için Kuşadası Belediye Başkanlığı'na gereken tüm resmi müracaatlar yapılmış bulunmaktadır. Bu vesile ile değerli Kuşadası Kamuoyundan tüm bu hususlarda yaratılmaya çalışılan kasıtlı bilgi kirliliği ve spekülasyonlara itibar edilmemesini önemle ve saygıyla istirham ederiz."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.