Libya'ya çatışmak için gitmiyoruz

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, tezkere doğrultusunda Libya'ya gönderilen Türk askerleri ile ilgili, "Burada herhangi bir işgal gücü olarak bulunmuyoruz. Biz meşru bir yapıyı desteklemek üzere oradayız, kimse ile çatışmak üzere orada değiliz" dedi.

Libya'ya çatışmak için gitmiyoruz
07 Ocak 2020 Salı 13:50

Sözcü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık ettiği MKYK ve MYK toplantıları devam ederken parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. MYK ve MKYK toplantılarının birlikte yapıldığını söyleyen Çelik, iç politika gündemindeki konuların yanı sıra, Irak'ta yaşanan son gelişmelerin ardından daha karmaşık ve uzun vadeli krizleri barındıran bir yapıya kavuşan dış politika gündemini kapsamlı biçimde değerlendirdiklerini belirtti. Çelik, toplantının başında bir şehit cenazesi ile ilgili yapılan 'Alevi askerin cenazesine devletin üst düzeyi katılmadı' şeklindeki haberi yalanlayarak, "Her şeyden önce şehadet mertebesine erişmiş kardeşlerimizi 'Alevi-Sünni' ya da herhangi bir etnik aidiyet ile mezhepsel mensubiyet ile tanımlamak şehitlik makamına bir saygısızlıktır. " ifadelerini kullandı.

Ömer Çelik, Kasım Süleymani suikastinden sonra yaşanan gelişmelere de değinerek şunları söyledi: Maalesef bu ortaya çıkan saldırıyla birlikte şiddetin daha büyük safhalarını bir tehdit olarak önümüze getiren, yeni birtakım şiddet oluşumlarını önümüze getirebilecek bir safhaya geçildiği görülmektedir. Hem Irak'ın hem bölgemizin hem dünyanın güvenliği ve istikrarı açısından son derece olumsuz sonuçlar doğuracak gelişmeler tetiklenmiştir. Karşılıklı tehdit dili her geçen gün, saat tırmanıyor. Cumhurbaşkanımızın taraflara yaptığı itidal çağrısı son derece önemlidir. Birisinin aşırı bir şekilde atacağı adım, beraberinde herkesi peşinden sürükleyecek istenmeyen gelişmelerin doğmasına yol açabilir. Şu anda Irak'ın güvenliği ve istikrarı bütün bölgenin güvenliği ve istikrarı anlamına gelmektedir. Mezhepsel düzeyde ortaya çıkan bu fay hatlarının yeniden tetiklenmesi tehlikesi söz konusu olabilecektir. Irak halkının her zaman yanındayız. Irak'ın güvenliği ve istikrarının sağlanmasından daha büyük çıkar hiç kimse için yoktur. Şiddet döngüsünü artıracak eylemlerden uzak kalmak gerekiyor."

Davet üzerine gidiyoruz

Ömer Çelik, Libya'ya asker gönderme tezkeresi ile ilgili yaptığı değerlendirmede Türkiye ile Libya'nın Akdeniz'de ortak bir kaderi paylaştığını, ortak çıkarları, tarihi ve geleceği bulunduğunu ifade etti. Çelik, "Libya'nın toprak bütünlüğünün korunması ve siyasi bütünlüğünün sağlanması Türkiye'nin milli çıkarları açısından elzemdir. Ateşkesin sağlanmasına katkıda bulunmak üzere orada olacağız. Meşru yapının gayri meşru yapılar tarafından yok edilmesini engellemek üzere tabii ki orada bulunacağız. Ateşkesin sağlanması ve istikrarın tesis edilmesine katkı sağlamak üzere hem diplomatik hem sahadaki faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Burada herhangi bir işgal gücü olarak bulunmuyoruz. Meşruiyeti olan hükümetin daveti üzerine orada bulunuyoruz. Ayrıca Türkiye'ye düşmanlık eden General Hafter'i destekleyen Fransa, Mısır, Suudi Arabistan, BAE ya da Rusya ile herhangi bir çatışmamız söz konusu değil. Biz meşru bir yapıyı desteklemek üzere oradayız, kimse ile çatışmak üzere orada değiliz" diye konuştu. Çelik, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'yi ziyaretinde de Libya konusunun gündeme geleceğini sözlerine ekledi.

Bilgi vereceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Libya'da muharip güç sıfatıyla farklı ekiplerin olacağına ilişkin sözleri ile ilgili soruya da Çelik, "Biliyorsunuz o bölge pek çok kabileden oluşan bir coğrafyadır. Orada Saraç hükümetine destek vermek isteyen pek çok unsur bulunmaktadır. Tabii ki bunlar TSK'nın bu davet çerçevesinde ihtiyaç duyulduğu takdirde eğiteceği unsurlar olarak orada bulunacaklardır. Libya'da cihatçı denilebilecek tek yapı Hafter, tutup ona seküler diyorlar. Orada korgeneral başkanlığında bulunacak heyet Saraç hükümetine bağlı olan güçlerin eğitim ihtiyacını karşılamak üzere, bu eğitim talep edildiğinde tabii ki meşru yapıyı korumak isteyen unsurlara, hukuk içerisinde hareket etmek isteyen unsurlara TSK tarafından bu eğitim verilecektir" diye değerlendirmesinde bulundu.

Tezkereden sonra Libya'ya gönderilen Türk askerlerinin Libya topraklarına ayak basıp basmadığına ilişkin soru üzerine Çelik, şöyle konuştu: Şu aşamada hangi konumdalar sayıları nedir gibi ayrıntılar vermek doğru olmaz. Orada vakti zamanı geldiğinde gerekli bilgileri paylaşıyoruz. Dün itibariyle Sayın Cumhurbaşkanımız bir korgeneralimizin başkanlığında bu koordinasyonun sağlanacağını, gidişlerin başladığını, peyder pey yerleşeceğimizi söyledi. Hem askerimizin güvenliği açısından hem de orada yapacağımız işlerin selameti açısından bu noktada durmayı tercih ediyoruz. Önümüzdeki günlerde başka aşamalara başka safhalara geçtiğimizde onunla ilgili bilgi vereceğiz size. Navigasyon bilgisi sormayın demek istiyorum. Denizde olabiliriz karada olabiliriz. Oradaki yapımızı kurduktan sonra gereken şeyleri sizle paylaşacağız."
 


Kaynak: DHA

Etiketler; #Libya Tezkeresi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.