Öğrenciler başka okula gidince Kaya Köyü okulsuz kaldı

Türkiye'de ve dünyada "Dostluk ve Barış Köyü" olarak tanınan Fethiye'nin Kaya Köyü sakinleri öğrenci sayısı 10'un altına düşen köy ilkokulunun kapanmaması için çalışma başlattılar.

Öğrenciler başka okula gidince Kaya Köyü okulsuz kaldı
16 Ocak 2011 Pazar 21:31

Fethiye'nin Kaya Köyü 1924 yılında yaşadığı "mübadele" sıkıntısından 85 yıl sonra bu kez bir eğitim sıkıntısı yaşıyor. Milli Eğitim Bakanlığınca yürütülen "Taşımalı İlköğretim Yönetmeliği"nin gereği olarak, 1.,2. ve 3. sınıflarındaki öğrenci sayısı 10'un altına düştüğü için Kaya Köyü'nün tek öğretim kurumu; Kaya Köyü İlköğretim Okulu 2010 - 2011 öğretim yılının sonunda kapatılacak. Yaşanan sıkıntının nedeni; son yıllarda fiziksel yıpranma gösteren okul binası ve eğitim donanımının özendiriciliğini yitirmesi, öğrenci velilerinin çocuklarını Fethiye'deki başka okullara nakletmeleri olarak görülüyor. Yaklaşık 35 öğrencinin kayıtlarını başka okullara almalarından sonra, geriye kalan 2. ve 3. sınıflardaki mevcut 9 öğrenci, okulun açık kalması için Taşımalı İlköğretim Yönetmeliği'nin 9. maddesinin C bendinde belirtilen en az 10 öğrenci koşulunu sağlayamıyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kaya Köyü İlköğretim Okulu kurtarma grubu sözcüsü Naci Dinçer "Kaya Köyü, yüzyıllar boyunca farklı kültürlerden insanların bir arada kardeşçe, dostluk, barış ve dayanışma içinde ortak bir yaşam kültürü yaratma başarısını göstermiş olan örnek bir yerleşim yeri. Kızlı erkekli Türk ve Rum öğrencilerini yaşama hazırlayan 3 okulu ile geçen yüzyılın sonlarına kadar Fethiye bölgesindeki tek eğitim – öğretim merkezi olarak biliniyor. Bölgenin en eski gazetesi bile burada hazırlanıp, basılmış. Ne yazık ki, ilgisizlik ve bakımsızlık nedeniyle bugün yalnızca elindeki tek okulunu değil, edindiği bu güzel imajları da kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya. Kaya Köyü İlköğretim Okulu'nun kapatılmaması ve fiziksel koşulların iyileştirilip eğitim kalitesinin yükseltilmesi için Ölüdeniz Rotary Kulübü girişimde bulundu. Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kaymakamlığa başvurarak gerekli izinleri aldı. Okul yönetimi, Kaya Köyü Muhtarlığı ve Kaya Köyü ile Fethiye de yaşayan duyarlı kişi ve kuruluşlarla ortak bir proje başlattık. Projeye göre, bir yandan okul binası, kütüphanesi, bahçesi ve donanımı yenilenecek, bir yandan da okul öğrencilerine İngilizce, resim drama, bilgisayar, müzik ve spor gibi eğitim kalitesine katkı verecek ücretsiz ek kurslar verilecek. Öğretmenlik yapacak yerli ve yabancı gönüllü öğretmenler bu kursları ders saatleri dışında yetişkinler için de hazırlayarak, okulun herkes için bir kültür merkezi işlevi kazanmasını sağlanacak. Eğer fiziksel değişim ve eğitim kalitesinin yükseltilmesine rağmen, okulda öngörülen öğrenci seviyesine ulaşılamaz ve yine de öğretime kapatılırsa, harcanan emekler boşa gitmeyecek. Proje yönetiminin önerisi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün onayı ile bu yapı Kaya Köyünün Halk Eğitim Merkezi Binası olarak kullanılacak. Gönüllüler bugün Kaya Köyü İlköğretim okulunda temizlik çalışmalarına başladılar" dedi. Yapılacak temizlik ve bakım çalışmasının ardından okulun eski kalabalık günlerine dönmesi bekleniyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.