Öğrenciler ürettikçe kazanıyor

Yeni fikirleri, yaratıcı projeleri hayata geçirmeyi hedefleyen kurum ve kuruluşlar, son yıllarda gençlere yö­nelik düzenledikleri yarışmalara hız ver­diler.

 Öğrenciler ürettikçe kazanıyor
20 Ocak 2013 Pazar 19:26

Özellikle tasarım alanındaki yarış­malarla genç beyinleri kazanmaya çalışan kurumlar, verdikleri ödüllerle adeta bir­birleriyle de yarışıyorlar. Kimi toplamda 300 bin TL'ye varan para ödülü veriyor, ki­mi yurtdışı eğitim, kimi öğrencilerin ha­yalini süsleyen kurumlarda staj olanağı, ki­mi de gençlere, merak ettikleri ülkelere se­yahat etme fırsatı sunuyor. Şirketlerin yanı sıra üniversiteler, bakanlıklar, meslek birlikleri gibi kurumlar da gençlerin ufkunu açmak, onlara ilgi duydukları alanlarda proje üretmeye teşvik etmek amacıyla fark­lı alanlarda yarışmalar gerçekleştiriyor.
Hem öğrenci olan hem de yeni mezun olup profesyonel hayata atılmaya hazır­lanan gençlere yönelik düzenlenen yarış­maları sizler için derledik:

Toplam ödül 293 bin TL

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracat­çıları Birliği (OİB), Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) des­teğiyle "Türkiye Otomotiv Sektöründe Ar-Ge Proje Pazan ve Tasanm Yarışması" dü­zenliyor. Toplamda 293 bin TL'lik para ödülü ve yurtdışı eğitim imkanı sunulan ve iki kısımdan oluşan yarışmada Otomotiv Tasanm Yanşması'na üniversite öğren­cileri başta olmak üzere yeni fikirle­ri olan herkes katıla­biliyor. Ar-Ge Proje Pazarı'na ise akademik ve bilimsel araş­tırma faaliyeti yürü­ten üniversiteler, araş­tırma merkezi ve firmalar, sanayiciler ve profesyonel olarak bu işle ilgilenenlerin baş­vurusu kabul ediliyor.
Her iki yarışma da Ergonomi, Yenilene­bilir Enerji-Çevre, Em­niyet, Mekanik Fonksiyonellik olmak üzere 4 kategoride ka­tılıma açık. Profesyoneller ve üniversite­ler için ayrı değerlendirme yapılacak Oto­motiv Yarışması'nda her kategoriden bi­rinci olanlara 10 bin TL, ikincilere 6 bin TL, üçüncülere ise 3 bin TL ödül verile­cek. Ar-Ge Proje Pazarı'nda ise her ka­tegoriden birinci olanların ödülü 50 bin TL iken ikinciler 30 bin TL, üçüncüler ise 20 bin TL kazanma şansı elde edecekler. Ayrıca Otomotiv Tasanm Yarışması'nda dereceye giren 2 tasarımcı, Ekonomi Ba-kanlığı'nın desteğiyle 2 yıllık yurtdışı eği­tim olanağı elde edecek. 

Filmini çek, ingiltere'de oku

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), liselerarası Kısa Film Yanşması'nın 7'incisini düzenliyor. Genç yönetmenleri ve si­nema tutkunlarını buluşturarak, hayalle­rini gerçekleştirmelerine fırsat tanıyan yarışma, verdiği ödüllerle de onların eğim­lerine destek sağlıyor.
Başvurulan 8 Nisan'a kadar süren yarışmada birinci olanlar üniversitenin İngiltere Canterbury Kampüsü'nde 1 yıl­lık yüzde 100 İngilizce Hazırlık Eğitim Bur­su, ikinci olanlar yüzde 50, üçüncü olan­lar da yüzde 25 Hazırlık Eğitim Bursu al­ma şansı elde edecekler. Dereceye giren yarışmacılardan eğitim bursa almak iste­meyenlere Canon Fotoğraf Makinesi ve ekipmanları ödül olarak verilecek.

Yaratıcı fikirler bekleniyor

Lojistik grubu DHL, düzenlediği 2013 DHL bıovasyon Ödülleri kapsamında, lo­jistik alanında geliştirilecek en yaratıa pro­jeleri arıyor. Birincinin 10 bin Euro ile ödül­lendirileceği yarışmanın son başvuru tarihi 31 Ocak 2013. Yarışmaya üniversite ve yüksek lisans öğrencileriyle araştırma gö­revlileri katılabilecek.

Tasarım öğrencilerine özel

İstanbul Maden ve Metaller İhracat­çı Birlikleri, ev, otel ve restoran kullanımına yönelik Endüstriyel Tasanm Yarışması dü­zenliyor. Metal Mamul ürünler, Plastikten Mamul Ürünler, Elektrikli Küçük Aletler ve Hediyelik Eşya Tasarımı olmak üzere 4 ayrı kategori bulunan yarışmada, en­gelliler, yaşlılar ve çocuklara yönelik ürün tasarımlan bekleniyor.
Proje teslim tarihi 5 Nisan olan yanşmada, profesyonel ka­tegorisine üniversitelerin endüs­triyel tasarım, güzel sanatlar, mi­marlık bölümü lisans mezunlarıyla bu bölümlere ilişkin lisansüstü öğ­rencileri veya mezunlan katıla­biliyor. Öğrenci kategorisine ise görsel iletişim tasarımı bölümü dahil, yine aynı bölümlerde oku­yan lisans öğrencileri kabul edi­liyor. Yarışmanın öğrenci kategorisinde birinci 7 bin TL, ikin­ci 5 bin TL, üçüncü 3 bin TL, mansiyon 2 bin TL ödül alacak.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.