PKK çekilme tarihini açıkladı

PKK'nın üst düzey yöneticisi Murat Karayılan, Öcalan'ın 'çekilin' çağrısı ardından beklenen açıklamayı yaptı

PKK çekilme tarihini açıkladı
25 Nisan 2013 Perşembe 16:05

PKK yöneticilerinden Murat Karayılan Kandil Dağı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de örgüt üyelerinin 8 Mayıs'tan itibaren ülke dışına çekileceğini açıkladı. Karayılan, "Sürecin kesintiye uğramaması için silahlı güçlerimizi kademeli olarak 8 Mayıs'tan itibaren geri çekme kararı aldık. Geri çekilmeyi en kısa sürede tamamlamayı hedefliyoruz. Geri çekilenler, Irak Kürdistanı'na geleceklerdir. Irak Kürdistan yönetiminden ve taraflardan bunların resmi varlığına anlayış gösterilmesini istiyoruz. Geri çekilen birliklerimiz hangi yollarla Türkiye'ye girmişlerse, yine aynı şekilde kademeli olarak geri çekileceklerdir" dedi.

PKK, çözüm süreci ve Türkiye'deki örgüt üyelerinin Kuzey Irak'a çekilmesiyle ilgili bugün Kuzey Irak'ın İran sınırına yakın bölgede bulunan Kandil Dağı'nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıyı izlemek üzere Erbil'e giden yaklaşık 100 gazeteci, bu sabah saatlerinden itibaren kendi imkanlarıyla yaklaşık 3 saatlik bir yolculuğun ardından Kandil Dağı eteklerinde bulunan Kandil Beldesi'ne gitti. Belde yakınlarında gazeteciler sık sık PKK'nın kontrol noktalarından geçti. PKK'nın denetimindeki Kandil Belediyesi'nde gazetecilere yemek verilirken, Kandil üzerinde İnsansız Hava Araçları'nın uçuş yaptığı belirtilerek, gazeteciler bekletildi.

Saat 13.30 sıralarında gazeteciler PKK'ya ait araçlarla belediye binasından alınarak, 30 dakika süren yolculuğun ardından kırsal bir alana götürüldü. Alanda PKK'lıların sıkı güvenlik önlemleri aldıkları görülürken, gazetecileri üzerleri tek tek aranıp cep telefonları alındı.

Toplantının yapılacağı alana bir süre sonra PKK yöneticilerinden Murat Karayılan, KCK Yürütme Konseyi Başkanı olarak katıldı. Toplantıda ayrıca konsey üyesi Zeki Şengali ile PKK/KONGRA-GEL adına Hacer Zagros da bulundu. Murat Karayılan, güvenlikle ilgili sorun nedeniyle toplantı yerinin iki kez değiştirildiğini ve bu yüzden geç başladığını söyledi.

Türkçe ve Kürtçe açıklama yapan Karayılan, bugün aldıkları önemli kararları basın mensuplarıyla paylaşacaklarını belirterek, şöyle dedi:

"İmralı'da Öcalan'la Türkiye arasında görüşmeler ve müzakere süreci var. Bu süreç önemli bir düzeye ulaşmıştır. Öcalan'ın 21 Mart nevruzundaki manifestosuyla yeni bir süreç başlattık. Bu süreç sadece Türkiye'ye değil bütün Ortadoğu'yu etkiliyor. Özellikle sistemin dışladığı bütün kesimleri bir araya getiren, bir çağrıydı bu. Artık silah değil, siyaset konuşsun diyerek yeni bir sürecin başladığını ilan etti. Yeni süreçte halkın etkin bir şekilde yer alması için yeni bir çerçeve sundu. İnkar siyaseti, baskı, şiddet ve asimilasyon ile Kürt halkı, buna boyun eğmeyeceğini açığa çıkarmıştır. Kürt halkı kimlik ve kişilik kazanmıştır. Artık demokratik haklarının teslim edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Kürt halkı özgürlük mücadelesiyle önemli bir düzeyi kazanmıştır. Kürt halkı, Türkiye'de kimliksiz ve statüsüz yaşayamayacak bir noktaya gelmiştir. Eğer bu değerlendirilmezse, derin kavga ve çatışmalar gündeme gelecektir. Öcalan 14 Nisan mektubu ile bizlere silahla güçleri Türkiye dışına çekilme çağrısı yaptı. Çağrıyı tartışıp değerlendirdik. Sonuçta süreci Öcalan geliştirdiği için çağrısı bizim esas alınması gereken perspektif ve talimattır. 23 Mart'tan bu yana ateşkes ilan ettik. Demokratik çözümün gelişmesi Türkiye'nin demokratikleşmesi ve diyalog ile sorunun çözümü önemlidir."

"8 MAYIS'TA ÇEKİLİYORUZ"

Murat Karayılan, Türkiye sınırları içindeki PKK'lıların 8 Mayıs'ta kademeli olarak çekilmeye başlayacaklarını belirterek, şöyle dedi:

"Sürecin kesintiye uğramaması için silahlı güçlerimizi kademeli olarak 8 Mayıs'tan itibaren geri çekme kararı aldık. Geri çekilmeyi en kısa sürede tamamlamayı hedefliyoruz. Geri çekilenler, Irak Kürdistanı’na geleceklerdir. Irak Kürdistan yönetiminden ve taraflardan bunların resmi varlığına anlayış gösterilmesini istiyoruz. Geri çekilen birliklerimiz hangi yollarla Türkiye'ye girmişlerse yeni aynı şekilde kademeli olarak geri çekileceklerdir. Türk devletinden de geri çekilme sırasında aynı duyarlılığı ve hassasiyeti göstermesini bekliyoruz. Geri çekilenlere saldırı olursa, geri çekilme durdurulur ve misillime hakkı kullanılır. Geri çekilme sürecinin izlenmesi için bağımsız heyetlerin süreci izlemesi sağlıklı olacaktır. Kürt sorununun çözümü üç aşamadan oluşuyor. Geri çekilme ile ikinci aşama başlamış olacaktır. Daha sonra hükümetin yükümlülüklerini yerine getirmesiyle ilgili aşama var. Anayasa reform sürecinin gündeme getirilmesi gerekmektedir. Savaşı gündemden çıkarmak gerekir. Tüm kesimlerin bu konuda destek vermesi lazım. Bunlar biterse üçüncü aşama başlamış olacak. Bu da normalleşme aşamasıdır. Bununla birlikte toplumsal uzlaşı sürecinin gelişmesi ve özgürlük sürecidir. Önder Apo dahil olmak üzere herkesin özgürlüğüne kavuşması ile birlikte silahların devre dışı bırakılması ve silahsızlanma gündeme gelmesi beklenmektedir."

ULUSLARARASI GÜÇLER DESTEKLEMELİ

Murat Karayılan, "Bu sürecin uzun süreye yayılmaması için her iki taraf üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir" diyerek,sözlerini şöyle sürdürdü:

"Süreç sadece Kürt sorunu ile bağlantılı değil, Ortadoğu'daki demokratikleşmeyi etkileyecek bir süreçtir. Ortadoğu halkı çatışa çatışa yorgun hale gelmiştir. Uluslararası güçler bu sürece destek sunmalıdır. Başta AB, ABD ve Rusya Federasyonu destek sunmalıdır. Bu süreçle birlikte Erbil, Diyarbakır ve Avrupa'da dört ulusal konferansın yapılması için çağrı yapılmalıdır. Başkan Apo, tarihsel süreçte yapması gerekeni yaptı, şimdi sıra hükümette ve bize kalmıştır. Yeni siyasi mücadele dönemi geliştiriyoruz. Biz halkımıza ve halkımızın gücüne inanıyoruz."

Gazetecilerin, geril çekilme ile TBMM'de yasal bir düzenleme yapılmadığı yönündeki sorusu üzerine Karayılan, "Biz Meclis'te komisyon kurulmasını istedik. Akil İnsanlar Komisyonu istedik ve Meclis'in karar almasını istedik. Meclis'in karar alma işini hükümet kendi üzerine aldı. Akil İnsanlar Heyeti ve çözüm komisyonu da kurulunca, Öcalan'ın çağrısıyla geri çekilme kararını aldık. Barış ve sürecin başarısı için bu kararı aldık. Bu süreçten kim geri dönerse zarar eder. Umarım bu süreçten geri dönüş olmaz" dedi.

Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.