Profesyonel Temizlik Şirketleri

Profesyonellik kriterinin temizlik şirketlerinde nasıl olması gerektiği konusunda bilgiler vermek amacı ile bu yazıyı yazmaktayım

Profesyonel Temizlik Şirketleri
18 Kasım 2015 Çarşamba 15:32

Profesyonellik kriterinin temizlik şirketlerinde nasıl olması gerektiği konusunda bilgiler vermek amacı ile bu yazıyı yazmaktayım. Temizlik Şirketleri sayısının binleri bulduğu ülkemizde bu sektörün gelişmesini ve büyümesini sağlamak adına kendi sistemini geliştiren şirket sayısı oldukça azdır. Genel mantık olarak sadece ticari kar amacı ile açılan temizlik şirketleri, sektörü geliştirmek yerine geriye götürmektedir. Bu nedenle artık temizlik şirketi aramak yerine profesyonel ve kurumsal temizlik şirketleri aramak daha çok revaçtadır. Temizlik Şirketleri konusunda en çok sayıya sahip olan İstanbul ilimizi baz alarak çeşitli konularda bilgi vererek profesyonel temizlik şirketi tanımını yapmayı hedeflemekteyim. İstanbul Temizlik Şirketleri genel olarak tüm ilçe ve semtlere dağılmış durumdadır. İstanbul'un günlük olarak talep ettiği temizlik hizmeti sayısı çok fazladır. Bu nedenle her  ilçede bir çok temizlik şirketi açılmıştır ve açılmaya devam etmektedir.  Peki bu temizlik şirketi açmak bu kadar kolay bir iş midir ki  kısa süre içerisinde hızlıca açılıyor ve faaliyete başlanıyor. Bu soruların cevabı yaptığımız araştırmalar sonucu evet olarak belirledik. Yani bir temizlik şirketini özellikle İstanbul açmak oldukça basit görünüyor. Tabi bu açılan temizlik şirketi yasal olmayan merdiven altı olarak tabir ettiğimiz türden bir şirkettir. Araştırmalar sonucu gördük ki irili ufaklık temizlik şirketlerinin %70'e yakını vergi levhası olmayan, resmiyeti olmayan şirketlerden oluşmaktadır.  Temizlik sektörünün büyük bir sorunu olarak bu problem başı çekmektedir. Bunla birlikte çalışan personellerin sgk'nın olmaması, iş kazalarına karşı gerekli önlemlerin alınmaması gibi sorunlar sektörün kirli yüzünü ortaya koymaktadır.  Bunların yanında gerçek anlamda kaliteli hizmet veren İstanbul Temizlik Şirketleri  sektörde lider konumdadırlar. Profesyonel Temizlik Şirketi Olmanın Şartları Nelerdir? Yaptığımız araştırmalar sonrasında profesyonel bir temizlik şirketi için olmazsa olmaz özellikleri belirledik. Bu özelikleri maddeler halinde sunmak gerekirse.
  1. Resmi bir şirket olmalıdır. Şahıs yada limited şirket olup olmadığı incelenmelidir.
  2. Sabit bir ofis adresi ve sabit telefon bilgisi olmalıdır.
  3. Personellerine sigorta yapmalıdır. Bunla ilgili bilgileri talep edildiğinde vere bilmelidir.
  4. Web sitesi üzerinden referanslarını yayınlamalıdır. Veya referansları ile iletişim kurula bilinecek bir seçenek olmalıdır.
  5. Personellerine hizmet içi eğitimler vermelidir ve bu hizmet içi eğitimleri talep ettiğimizde belgelendire bilmelidir.
  6. Müşteri takip sistemi olmalı ve gerekirse müşterilerini bir kod yöntemi ile sabitlemesi profesyonellik için önemli göstergeler arasındadır.
  7. Temizlik Şirketleri gerektiğinde müşterilerini ofislerinde ağırlamalıdır.
  8. Gerekli olan tüm araç ve gereçler şirket bünyesinde yer almalıdır. Özelikle buharlı makine, özel koltuk yıkama makinesi, kaliteli vakumlu süpürge vb.
  9. Kaliteli temizlik kimyasalları kullanmalıdır. Aspirin türü kimyasallar yerine sağlıga zarar vermeyecek organik şampuanlar kullanmalıdır.
Yukarıda belirtmiş olduğumuz özellikler profesyonel bir temizlik şirketin de beklenen  özelliklerdir. Temizlik Şirketleri ev, ofis, inşaat sonrası, dış cephe, okul, cami, depo, hastane, avm gibi bir çok alana hizmet vermektedir. Profesyonel ve büyük temizlik şirketleri bu hizmetlerin tamamına çözüm sunmalıdır ve sunacak alt yapıya sahip olmalıdır. İstanbul Temizlik Şirketi arayanlar için yukarıdaki kriterleri inceleyerek doğru temizlik şirketini bulmaya çalışmalarını önermekteyiz. Bu tür incelemeler yapmadan bir temizlik şirketi ile anlaşırsanız karşınıza bir çok problem çıkabilir ve bu problemler nedeni ile talep ettiğiniz hizmeti tam olarak almamış olursunuz.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.