TOKİ'nin Çeşme'ye yapacağı evler tartışma konusu oldu

Çeşme Belediye Başkanı CHP'li Faik Tütüncüoğlu, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Reisdere Mahallesi'nde yapılmak istenen toplu konut projesine itirazları olduğunu söyledi

 TOKİ'nin Çeşme'ye yapacağı  evler tartışma konusu oldu
08 Mart 2013 Cuma 18:23

İzmir'in Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, düzenlediği basın toplantısında, hazineye ait 40 dönümlük arazide TOKİ tarafından 500 metrekare parsel üzerine dört katlı binaların yapılacağı bilgisinin kendilerine ulaştığını belirtti. Tütüncüoğlu, şunları söyledi: "Bu plana baktığımız zaman amacın Çeşme'yi betonlaştırmak olduğunu görüyoruz. Yatay yapılaşmayı dikey yapılaştırmaya dönüştürüyorlar. Oysa Bayındırlık ve İskan Bakanlığı onaylı bizim planlarımızda parsel büyüklüğü bin metre, parsel yoğunluğu 0,25 kat iken yükseklik en fazla 6.5 metre. TOKİ bize hiç sormadan bir plan yapıyor ve Ankara'da ilan ediyor. Parsel büyüklüğünü 500 metreye indirmiş, parsel yoğunluğunu da 1.20 olarak belirlemiş. Yasal olarak belirtilenin ve yasaların müsaade ettiğinin tam beş katı. Çeşme'nin imarını bozup, burasını Kuşadası ve daha birçok yerdeki gibi betonlaştırmaya çalışıyorlar. İlk delik de TOKİ üzerinden burada açılmaya çalışılıyor. Hem kat adedi 2'den 4'e hem de emsal 0.25'ten 1.20'ye çıkarılıyor ki çok büyük bir yoğunluk artışı olacak. Çeşme'nin bugüne kadar doğaya verdiği önem ve betonlaşma olmaması prensipleri açık olarak bozuluyor. Böylelikle klimayı da bozuyorlar. Aynı Alsancak ve Mithatpaşa'daki sistemi uygulamak istiyorlar. Bu Çeşme için verilmiş çok ağır bir karar. Hem Bayındırlık ve İmar Bakanlığı, hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hem de İzmir İl Özel İdare'nin karar ve planlarına aykırı."

Vahim bir gelişme

Çeşme'de yapılmak istenen projede hem yeşil alan, hem sosyal donatıya yer ayrılmamasının, hem de bakanlıkların ve özel idarenin kararlarının tersine dört kat veren bir yoğunluk planlanmasının vahim bir gelişme olduğunu ifade eden Tütüncüoğlu, "Bu tam bir padişahlık örneği. TOKİ bütün kanunlar ve yönetmelikleri hiçe sayıyor. Kendisine göre 'Ben kralım. Ne kanun ne yönetmelik dinlerim' diyor. Çeşme'nin mevcut planlarını bozarak betonlaştırmaya gitmek için ilk adım atılıyor. Belediye olarak elimizden gelen her şeyi yapacağız. İtirazları hazırladık, akabinde de mahkemeye başvuracağız. İtirazlar yasal süre içerisinde cevaplanmazsa, yürütmeyi durdurma ve iptal davası açılacağını belirttik. Elimizden gelen her türlü mücadeleyi yapıp Çeşme'yi bozdurmayacağız. Proje 7 Şubat 2013'de onaylanmış, bize de dün geldi. 30 gün bekleme süresi var ama biz hemen itiraz edeceğiz" dedi.

Zenginlerin mi yaşam hakkı var

AK Parti Çeşme İlçe Başkanı Fatma Özen ise yaptığı açıklamada, Çeşme'de yıllardır özlemle beklenen, işçi, memur, esnaf ve emeklinin en büyük sıkıntısı olan konut sorununa merhem olacak birinci etap TOKİ projesine tam destek verdiklerini söyledi. Özen, şöşye konuştu: "Reisdere mahallemizin bitişiğindeki toplu konut projesi, kentsel gelişim amaçlı çevre düzeni plan değişikliği ile askı ve uygulama aşamasına geldi. Belediye Başkanı Tütüncüoğlu'nun 'Ben yapamadım, siz de yapmayın' mantığı ile sergilediği tutum ibret vericidir. Madem ki Çeşme ve görünüşünü bu kadar çok önemsiyordu, alım şekli, inşaatı çeşitli dedikodulara sebebiyet veren ve Çeşme'nin ender örneklerinden olan kendi dört katlı evini niye yaptırdı. Çeşme merkezdeki kendi binası emsal teşkil etti ve yanına aynı şekilde dört katlı iki bina daha yapıldı. Kot farkı gerekçesiyle de olsa kendisi dört katlı bina diken bir belediye başkanının, TOKİ konutlarının dört katlı olacağına itiraz etme hakkı olabilir mi? İtiraz etse de inandırıcı olabilir mi? Çeşme halkını saf mı zannediyor? Söz konusu kendisi olunca dört katlı bina dikeceksin, iş dar gelirliye, orta halli Çeşmeliler'e çok uygun fiyatla konut yapmaya gelince, 'Dört katlı yapacaklar, Çeşme'nin siluetini bozuyorlar' diye itiraz edeceksin. Hem Çeşme sadece zenginlere özel bir yer mi? Esnaf, memur, işçi ve emeklinin yaşama hakkı yok mu? Böyle sosyal belediyecilik olur mu? Bu aşamaya gelmiş projeye çeşitli varsayımlarla itiraz eden bir belediye başkanını ne tarih, ne de Çeşme affeder. Ne engeller yaratılırsa yaratılsın TOKİ toplu konutları bölge bölge Çeşmeye kazandırılacaktır." 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.