Türkiye, bilimde dünyanın en iyi 40 ülke arasında

Scientific American Dergisi'nin sıraladığı, Bilimde Dünyanın En İyi 40 Ülkesi arasında Türkiye de yer aldı. Dergi, bu sıralamayı ülkelerin en saygın bilimsel dergilerde yaptığı yayın sayısı, patent sayısı, milli gelirden Ar-Ge'ye ayrılan pay ve temel bilim ve teknoloji alanında verilen doktora sayısına göre yaptı.

 Türkiye, bilimde dünyanın  en iyi 40 ülke arasında
13 Aralık 2012 Perşembe 19:27

Derginin 1 Ekim 2012'de hazırladığı sıralama, OECD raporları ile Digital Science tarafından derlenen saygın dergilerdeki yayın sayıları kullanılarak yapıldı. Türkiye en iyi sonucu, temel bilim ve mühendislik alanında verilen doktora sayısının toplam doktora sayısı içindeki yüzdesi ile aldı. Bu kritere göre Türkiye dünyanın en iyi 15. ülkesi oldu. Türkiye, milli gelirden Ar-Ge'ye ayrılan pay kriterine göre dünyanın en iyi 16. ülkesi. Digital Science'ın listesindeki dünyanın en saygın dergilerindeki yayın sayısı kriterine göre ise ülkemiz 36. sırada kaldı. Türkiye patent sayısına göre yapılan sıralamada ise 36. sıraya yerleşti. OECD raporunda, Türkiye'de temel bilim ve mühendislik alanındaki doktoraların yüzde 41'ini kadınların aldığına yer verilmesi üniversitelerimiz için gurur kaynağı oldu.
Scientific American Dergisi, ülkelerin temel bilim ve teknoloji alanındaki başarısını ölçmek için en uygun kriterleri kullandıklarını açıkladı. Açıklamada, bilimsel yayın sayısının temel araştırmalar açısından önemli olduğu ancak bu araştırmaların hangi ölçüde topluma yararlı olduğunun da ölçülmesi gerektiği vurgulandı. Ülkelerin bilimsel buluşlarının ticarileşme ölçütü olan patent sayısının bu amaçla sıralamada kullanıldığı belirtildi. Açıklamada, Ar-Ge için milli gelirden ayrılan payın üniversiteler, devlet kurumları ve sanayicilerin araştırmaya verdiği önemi belirleyen iyi bir ölçüt olduğuna yer verildi. Son olarak, ülkelerin temel bilim ve mühendislik alanında eğittiği öğrenci sayısının çok önemli bir ölçüt olduğu ancak bu konuda bazı ülkelerin verilerine ulaşılamadığı açıklandı.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.