Van'da işyeri kapatmak yasaklandı!

Van'a ilginç bir yasak geldi. Valilik, kentteki iş yerlerinin toplu olarak kapatılmasını yasakladı

Van'da işyeri kapatmak yasaklandı!
05 Kasım 2016 Cumartesi 16:40

HDP'lilerin tutuklanması sonrası Van'da toplu iş yeri kapatmaları yaşandı. Bunun üzerine valilik toplu olarak işyerlerini kapatmayı yasakladığını açıkladı. Yapılan açıklamada, işyerlerinin toplu olarak kapatılmasının halkın günlük yaşamını sürdürmesini zorlaştırdığı belirtilerek, kişilerin günlük ihtiyaçlarını karşılamalarının zaafiyete uğradığı açıklandı.

Valilik şu açıklamayı yayınladı: "İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufu müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi Valinin ödev ve görevlerindendir. Bunları sağlamak için vali gereken karar ve tedbirleri alır. Bu hususta alınan ve ilan olunan karar ve tedbirlere uymayanlar hakkında 66'ncı madde hükmü uygulanır. İlgili kanunun 66'ncı maddesinde, il genel kurulu veya idare kurulları, yahut en büyük mülkiye amirleri tarafından kanunların verdiği yetkiye istinaden ittihaz ve usulen tebliğ veya ilan olunan karar ve tedbirlerin tatbik ve icrasına muhalefet eden veya müşkülat gösterenler veya riayet etmeyenler, mahalli mülki amir tarafından 'Kabahatler Kanunun 32. Maddesi' hükmü uyarınca cezalandırılır. Ancak, kamu düzenini ve güvenliğini veya kişilerin can ve mal emniyetinin tehlikeye düşürecek toplumsal olayların baş göstermesi halinde Vali tarafından kamu düzenini sağlamak amacıyla alınan ve usulüne göre ilan olunan karar ve tedbirlere aykırı davrananlar, 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 'Emre aykırı davranış' başlıklı 32'nci maddesinde, bir yetkili makamlar tarafından adli işlemler nedeniyle ya da kamu güvenliği, kamu düzeni veya genel sağlığın korunması amacıyla, hukuka uygun olarak verilen emre aykırı hareket eden kişiye idari para cezası verilir. Bu cezaya emri veren makam tarafından karar verilir' hükmü bulunmaktadır. Bu itibarla, kamu düzeninin korunması için yukarıda belirtilen mevzuat hükümleriyle 5 bin 326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32'nci Maddesi hükmü gereğince ilimiz sınırları içinde bulunan iş yerlerinin toplu olarak kapatılması yasaklanmıştır."


 


Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.