Yapımı 20 yıl süren bir proje varken, kirlilik cezası kesilebilir mi?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Büyük Kanal'daki bir arıza yüzünden, körfeze Kordon'dan akan pis sular nedeniyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından belediyeye 40 bin TL ceza kesilmesine tepki gösterdi. Kocaoğlu "Bürokratlar, birilerinin bürokratı olmak için çaba gösterirse, o bürokrat devlet bürokratı değildir" sözleriyle İl Müdürünü eleştirdi

 Yapımı 20 yıl süren bir  proje varken, kirlilik cezası kesilebilir mi?
08 Mart 2013 Cuma 20:42

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Büyük Kanal Projesi'nin Basmane kolektörü ve Hilal İstasyonu arasındaki boru hattında meydana gelen bir tıkanıklık nedeniyle, kanalizasyonun zaman zaman geri basması sonucu Kordon'dan denize akan kirli sular nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne 40 bin TL çevreyi kirletme cezası kesti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ceza kesilmesine tepki gösterdi. Sorunun çözülmesi için çalışmaların yapıldığını belirten, belediyenin Körfez'in temizlenmesi konusundaki yıllardır yaptığı çalışmalara dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Bürokrasi herkese aynı pencereden bakarsa ülkemiz kalkınır. Bürokratlar, birilerinin bürokratı olmak için çaba gösterirse, o bürokrat devlet bürokratı değildir. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ı İzmir'deki teşkilatın ne yaptığını sorgulamaya davet ediyorum" dedi.

'Bu sorun her zaman var'

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Büyük Kanal Projesi'nin yapımının 20 yıl, projelendirilmesinin 10 yıl sürdüğünü belirterek şöyle konuştu:
"Ana hat 65 kilometre olarak belirlendi. Bunlara bağlı 4 bin 150 kilometrelik kanalizasyon hattı var. 2010- 2011 yıllarında belirli problemler yaşadık. Hilal istasyonunun oradan su fabrikasının oraya kadar temizlik yaptık. Basmane kolektörü ile Hilal istasyonu arasında bir tıkanıklık var. Bu kadar büyük bir şebekede zaman zaman bu tıkanıkların olması doğal. Biz zaten fark ettik ve gerekli temizliği yapıyoruz. Bu sorun benden önce de oluyordu. Bizden sonra da olacak. Böyle büyük bir sistemde zaman zaman tıkanıklık yaşanacak ve bunlar aşılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'de çevre konusunda 1 numaradır."

'Sayın bakanı göreve çağırıyorum'

Kocaoğlu, çevreyle ilgili büyük yatırımlar yapan belediyelerinin, daha hiçbir devlet kurumundan teşekkür almadığını söyledi. Torbalı'da sanayi kanalizasyonunun Büyükşehir Belediyesi şebekesine bağlandığında da 92 bin TL ceza kesildiğini belirten Kocaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ödemiş'te de 'peynir suları şebekeye karışıyor' diye Ödemiş Belediyesi'ne ceza kesildi. Şimdi de bu şebekeye ceza kesildi. Ben buradan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ı bu üç konuyu araştırmaya, bizim çevre konusunda ne yaptığımızı ve buradaki teşkilatın ne yaptığını sorgulamaya davet ediyorum. Kentin seçilmiş bir belediye başkanı olarak isteğimdir. Bunu irdelemesi gerekir. Ben İl Müdürünü ne bu ne de diğer konularda kesinlikle muhatap almıyorum. Bu cezayı, kendi kafalarında değerlendirip yazmışlardır. Körfez Projesi, Shangay Expo'sunda ödül kazandı. Uluslararası çevre örgütleri bizim projemizi örnek alıyor. Biz yolumuza devam ediyoruz. Bürokrasi, devletin bürokratı olursa, bürokrasi herkese aynı pencereden bakarsa ülkemiz kalkınır. Bürokratlar, birilerinin bürokratı olmak için çaba gösterirse, o bürokrat devlet bürokratı değildir. O bürokrat birilerinin işini yapar. Bunlar boş işlerdir. Bir bürokratın bu noktaya inmesi onun kendi problemidir. Sayın bakanımızı göreve çağırıyorum."
Kocaoğlu'nun adını vermeden eleştirdiği Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ata Erpolat ise cezayla ilgili yorum yapmadı. Sadece, basında yer alan ceza haberini doğruladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU Genel Müdürlüğü ise henüz kendilerine bir tebligat yapılmadığını açıkladı. Ceza kesildiğinin, İl Müdürlüğü'nden bunu öğrenen bazı Ak Partililer tarafından basına sızdırıldığı öne sürüldü.

Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.