Yargıda büyük deprem

HSYK, 20 savcının görev yerini değiştirdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı Bölge Adliye Başsavcılığı'na, İstanbul Başsavcıvekillerinden Fikret Seçen Gebze'ye, Cihan Kansız Sakarya'ya, Ercan Şafak Kocaeli'ne, Ali Güngör Anadolu yakasına, Savcı Muammer Akkaş da Tekirdağ'a atandı

Yargıda büyük deprem
16 Ocak 2014 Perşembe 16:39

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilleri Fikret Seçen, Cihan Kansız, Ercan Şafak ve Savcı Ali Güngör'ün görev yerleri değiştirildi. Seçen, Kansız ve Şafak, Ergenekon soruşturmalarını yürütmüştü. Fikret Seçen Gebze’ye, Cihan Kansız Sakarya, Ercan Şafak Kocaeli ve Ali Güngör ise Anadolu yakasına tayin edildi. Ayrıca, Başsavcıvekilleri Seçen, Kansız ve Şafak’ın düz savcı olarak atandığı öğrenildi. Bu arada Savcı Ali Güngör, Zekeriya Öz ile birlikte Dubai'ye gittiği yönünde haberler yer almıştı.

HSYK 'nın internet sitesinde de yer alan tam liste şöyle:

Adı-Soyadı Görevi Yeni görevi

1 - Turan ÇOLAKKADI - İstanbul C.Başsavcısı - İstanbul Bölge Adliye Mah. C.Başsavcılığı

2 -Hadi SALİHOĞLU Bakırköy C.Başsavcısı İstanbul C.Başsavcılığı

3- Abdülkadir GÜNDEM - Malatya C.Savcısı - Malatya C.Başsavcı Vekilliği

4- Hikmet GÜLAY Büyükçekmece C.Başsavcı Vekili - Büyükçekmece C.Başsavcılığı

5- Oktay ERDOĞAN İstanbul C.Başsavcı Vekili - Bakırköy C.Başsavcı Vekilliği

6- Selami HATİPOĞLU Büyükçekmece C.Başsavcısı - Bakırköy C.Başsavcılığı

7- Orhan USTA Sakarya C.Başsavcısı - Kayseri C.Başsavcılığı

8- Ercan ŞAFAK İstanbul C.Başsavcı Vekili - Kocaeli C.Savcılığı

9- Ali GÜNGÖR İstanbul C.Başsavcı Vekili - İstanbul Anadolu C.Savcılığı

10- Bülent BİNGÖL Kayseri C.Başsavcısı - Sakarya C.Başsavcılığı

11- Cihan KANSIZ İstanbul C.Başsavcı Vekili - Sakarya C.Savcılığı

12- Ali HAYDAR İzmir C.Başsavcı Vekili - Karşıyaka C.Savcılığı

13- Savaş KIRBAŞ İstanbul Anadolu C.Başsavcı Vekili - Gaziosmanpaşa C.Savcılığı

14- Fikret SEÇEN İstanbul C.Başsavcı Vekili - Gebze C.Savcılığı

15- Adnan ÇİMEN İstanbul C.Savcısı - Büyükçekmece C.Savcılığı

16- Akif ÖZGÜN İstanbul Anadolu C.Başsavcı - Vekili Adalar C.Savcılığı

17- Özcan ŞİŞMAN Adana C.Savcısı - Mersin C.Savcılığı

18- Hatıran ALPER Van Hâkimi - Malatya Hâkimliği

19- Mustafa ALPER Van Bölge Adliye Mah. C.Başsavcısı - Malatya C.Başsavcılığı

20- Muammer AKKAŞ İstanbul C.Savcısı - Tekirdağ C.Savcılığı

ÜÇ SAVCI İNCELENECEK

Bu arada Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) inceleme kararı verdiği cumhuriyet savcıları Zekeriya Öz, Muammer Akkaş ve Celal Kara hakkında inceleme için izin verdi. HSYK 3. Dairesi, aralarında İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, savcılar Zekeriya Öz, Muammer Akkaş, Celal Kara ve İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok hakkındaki ihbar ve şikayetler nedeniyle inceleme yapılmasına karar vermişti. İnceleme yapılmasına ilişkin karar, ilgili mevzuat gereği izin için Adalet Bakanlığına gönderilmişti. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, cumhuriyet savcıları Zekeriya Öz, Muammer Akkaş ve Celal Kara hakkında inceleme için izin verdi.

GÖREV SIRASINDA SUÇ İŞLEDİ Mİ?

Üçüncü Daire, hakim ve savcıların görevlerinden dolayı veya görevleri sırasında suç işleyip işlemediklerini, hal ve eylemlerinin sıfat ve görevleri icaplarına uyup uymadığını Kurul müfettişleri veya müfettiş yetkisine haiz kıdemli hakim veya savcı eliyle araştırma ve gerektiğinde haklarında inceleme ve soruşturma işlemleri için teklifte bulunuyor.

Hakim ve savcıların görevlerinden dolayı veya görevleri sırasındaki suç soruşturması ile disiplin soruşturma ve kovuşturması sonucu hakkında karar vermek, disiplin veya suç soruşturma ve kovuşturması nedeniyle geçici yetkiyle yer değiştirmesine veya görevden uzaklaştırılmasına karar vermek, meslekte kalmaları uygun görülmeyenler hakkında karar vermek ise HSYK İkinci Dairenin görevleri arasında yer alıyor.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.