Haberiniz var mı?


Nurşen HACIEYÜPOĞLU

Nurşen HACIEYÜPOĞLU

13 Aralık 2018, 09:07

Çok önemsediğim için doğrudan konuya gireyim:

Kitab-ı Cihannüma, Turkish Cultural Foundation ve Chester Beatty Library tarafından restore edildi.
Osmanlı İmparatorluğu'nda basılan ilk kitaplar arasında yer alan Kitab-ı Cihannüma eseri konservasyona tabi tutulup sergilenmeye başlandı.
Osmanlı İmparatorluğu'nun en ünlü tarihçi ve coğrafya bilimcileri arasında yer alan Katip Çelebi tarafından yazılmış olan Cihannüma, 1732 yılında Osmanlı'nın ilk matbaasını kuran İbrahim Müteferrika tarafından basılmıştı.
Irlanda'nın başkenti Dublin'deki Chester Beatty Kütüphanesi koleksiyonunda bulunan ve Chester Beatty koleksiyonundaki Cihannüma, sınırlı sayıda basılan eserin orijinalinde bulunan 13 astronomik ve 26 coğrafi haritası ile nadide tamam nüshalarından biri.
Dr. Yalçın Ayaslı ve Dr. Serpil Ayaslı tarafından kurulmuş olan Turkish Cultural Foundation-TCF desteğiyle Müze, en değerli eserleri arasında kabul ettiği kitabın konservasyonu için geliştirdiği projenin finansmanı için Turkish Cultural Foundation'dan 2017 yılında destek almıştı.

Türk kültür mirası

Bir yıl süren projenin tamamlanması ve eserin sergiye alınması sebebiyle bir açıklama yapan Chester Beatty Kütüphanesi Direktörü Fionnuala Croke, 'Turkish Cultural Foundation ile bu projede işbirliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.
Koleksiyonumuzdaki en eski ve etkileyici baskı eserler arasında yer alan kitabın TCF desteğiyle konservasyona tabi tutulması Cihannüma'yı sergilememize imkân sağladı.
Bu eserin sergilenmesi Türk kültür mirasının İrlanda'da daha iyi anlaşılmasında ve değerinin bilinmesinde önemli bir rol oynayacaktır' dedi.

Bilgi sahibi olacaklar

Avrupa'nın önde gelen müze ve kütüphaneleri arasında yer alan Chester Beatty'ye gelen ziyaretçiler kitabın sergilenebilecek duruma gelmesi sayesinde bu önemli eserle Osmanlı ve Türk sanat ve bilim dünyası hakkında bilgi alabilecekler.
Bunun ötesinde, konservasyon projesi sayesinde araştırmacılar da, kitaba zarar vermeden, eseri inceleme imkânı bulacaklar.
Turkish Cultural Foundation (TCF), 2000 yılında Türk kültürünü ve kültürel mirasını korumak, yaşatmak ve tanıtmak amacıyla Dr. Yalçın & Dr. Serpil Ayaslı tarafından kuruldu.
Boston, Washington, D.C. ve İstanbul'da ofisleri bulunan TCF, ABD yasalarına göre, toplum yararına çalışan, kâr amacı gütmeyen, başta Ayaslı Ailesi'nin kuruluş fonu tarafından, tümüyle özel bağışlarla desteklenen bir kuruluş.
TCF ile UNESCO arasında 2014 yılında resmi ilişki tesis edildi.
Çalışmaları hakkında her ay en azından bir kere doküman göndererek, bizi de bilgilendiriyorlar.

Onlar için en zor zaman

Türkiye'yi etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışı sokaklarda kalan hayvanlar için ölümcül olabiliyor. Onlar için yapabileceğiniz küçük ama hayat kurtarıcı pek çok şey yapabilmeniz mümkün.
İşte sokak hayvanlarına yardım etmek için yapılabilecekler listesi:
- Arabanızı çalıştırmadan önce tekerlekte ya da motorda bir kedi olup olmadığını mutlaka kontrol edin.
- İçine girebilecekleri minik bir baraka ya da soğuktan koruyacak karton sığınaklar yapın.
- Sokak hayvanları için dışarıya koyulan suların içine 1 damla zeytinyağı damlatmak soğuğa karşı dirençlendirir.
- Mahallenizde öncü olun herkesin evinde pişen yemeklerinden artıklarını toplayarak birkaç kaba ayırarak parklara kuytu köşelere koyun veya en azından kendi evinizdeki artıkları sokak hayvanları için ayırın.
- Yaralı ve hasta olduğunu düşündüğünüz bir hayvan görürseniz en yakın belediyeye haber verin.
- Sokak hayvanları için koyduğunuz su donduysa değiştirmelisiniz. Metal ya da çelik su kapları suyu çabuk dondurur kış aylarında kullanmamaya dikkat etmek gerekir.
- Kuşlar için pencerenizin önünü temizleyip pencere kenarına ekmek kırıntıları bulgur serpebilir ya da bahçenizdeki ağaçlara ekmekler asabilirsiniz.
- Düşük bir ücret karşılığında kasabınızdan 3-4 kg sakatat alıp yardıma muhtaç hayvanlar için yol kenarlarına koyabilirsiniz. Bunları ücretsiz sağlayan kasaplarda var.
- Apartmanınızın kazan dairesine apartmanın sakinlerinin de onayını alarak soğuktan ve yağıştan ıslanmış kedileri alıp bakabilirsiniz.
- Aşırı olarak titreyen bir kedi ya da köpek görürseniz bu hipotermi belirtisi olabilir. Böyle bir durumda onu eve alarak yavaş bir şekilde ısıtmalısınız.

***

GÜNÜN HABERİ

Bugün yapılacak

Zaman zaman kısa adı 'TAİDER' olan, Aile İşletmeleri Derneği'nden söz ediyorum.
TAİDER, şimdi de, 'Aile İçi İletişim ve İlişki Yönetimi' eğitimi düzenliyor.
TAİDER Akademi, aile işletmelerine aile içi ilişkilerin yönetiminde ve olası sorunların çözümünde yenilikçi yaklaşımlar geliştirmelerine katkı sağlayacak 'Aile İçi İletişim ve İlişki Yönetimi' eğitimini bugün gerçekleştirecek.
Aile İşletmeleri Derneği, Türkiye'deki aile işletmelerinin sürdürülebilirliğini desteklemek ve nesiller boyu gelişerek daha sağlıklı ve kalıcı büyümelerine destek olmak amacını güdüyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.