Hayali olmalı insanın


Ahmet ÖZSOY

Ahmet ÖZSOY

12 Şubat 2021, 08:52

Martin Luther King Ağustos 1963 de Lincoln Anıtında yüz bini aşkın siyah derili Amerikalıya hitap ederken: ”Bugün size diyorum ki, dostlarım, şu ânın getirdiği güçlüklere ve engellemelere rağmen bir rüyam var benim…Gün gelecek, eski kölelerin evlâtlarıyla eski köle sahiplerinin evlâtları, Georgia'nın kızıl tepelerinde kardeşlik sofrasına birlikte oturacaklar” diyordu.

Ve…yıllar sonra ABD’nin başına siyah derili bir başkan geliyor, Luther King’in hayalleri gerçek oluyordu.
Yıl 1961..
Devrin Cumhurbaşkanı  Cemal Gürsel yerli bir araba yapma talimatı veriyor. Araba yapmak için verilen süre de 129 gün. Ülkemizin güzide basını başta olmak üzere, aşağılık duygusu altında ezilen bir yığın ’elitimiz’ in alaycı konuşmaları ve aşağılamaları altında araba kullanmamış, araç motorunu dahi görmemiş bir grup mühendis yan yana geliyor Eskişehir Demiryolu fabrikasında.
129 gün sonra iki araba imal ediyorlar.

O araçları yapan genç mühendislerden Kemalettin Vardar 2016 yılında kendisi ile yapılan bir röportajda şöyle diyordu: “Esas katkıda bulunması gerekenlerin hiçbiri bu projeye destek vermedi. Olmaması gereken herkes de burnunu soktu. Makine Mühendisleri Odası olması gerekiyordu. Ama M. M. O tam tersi karşı görüş alarak, bu projeye karşı durdu… Bununla ilgili zabıtlar incelendiğinde o kesim otomobil üretimine karşıydı. Destek olmadı hatta bir miktar da köstek oldu… Genç insanların böyle bir üretime girmesi cesaret etmesi onu tamamlaması ve bitirmesi aslında bir mucizedir. Ama rezil olduk. Gün sonunda 1 milyon 400 bin lirayı ziyan etmiş vatan hainleri olduk.”

Yıllar sonra 2003 yılında Baykar firması ülkemizde hiç düşünülmeyen bir konuya el atarak İHA çalışmalarına başlıyor. Bu arada ABD de bu konuda eğitim yapan ve çeşitli üniversitelerden teklif alan Selçuk Bayraktar teklifleri ardında bırakarak 2007 yılında ülkemize dönüyor. Yıllarca karlı dağların tepelerinde Mehmetçiklerimizle omuz omuza çalışmalar yapıyor sonunda ilk İHA mız ortaya çıkıyor.
Devrim arabaları ile alay eden  ezik kitle’nin takipçileri ‘Damat’ın İHA’sı’ diye alaya başlıyor. Bir yığın iftira ve kara çalmalara karşın ülkemiz “Bayraktar” ve “ANKA”  İHA’ları ile dünya sahnesine çıkıyor.
CHP’li Sezgin Tanrıkulu: "Eskiden JİTEM vardı, şimdi aynı görevi SİHA'lar yapıyor. Böyle yöntem hukuk devletinde olmaz ancak savaşta olur" diyor.
Direk karşı çıkamadıkları İHA’ları suçsuz adamları öldürdü diyerek aşağılamaya çalışıyorlar.
Suriye, Irak, Libya ve Azerbaycan’da bu İHA’larla dünya silah ticaretinin efendilerinden biri olan Rus hava savunma araçlarını yerle bir ediliyor. Şu anda bu teknoloji harikalarımız ile dünya da birçok ülke ilgileniyor. (Gelişmiş ülkeler dahil) Bunun için biraz uluslararası dergileri karıştırmak yeterli.
TUA yani Türkiye Uzay Ajansı 13 Aralık 2018 yılında kuruldu. Ağustos 2019 da başkan ve üyeleri atandı. Kurumun yaptıkları ve yapacaklarını internet üzerinde kısa bir araştırma ile bulabiliriz.
Cumhurbaşkanı Erdoğan iki gün önce TUA tarafından hazırlanan Milli Uzay programımızı açıkladı. Amaç ve hedefler açık olarak ortaya kondu.
Sen misin bu açıklamaları yapan.

Aynı koro Devrim arabasına, İHA’lara yaptıkları gibi saldırıya geçti. Bu kez pandemi nedeni ile yaşadığımız zorluklar öne çıkarılıyordu. Sanki dünyada tek biz yaşarmışık gibi bu zorlukları. Veya diğer ülkeler bu zorlukları yaşarken araştırma geliştirme çabalarını bir yana koyuyorlarmış gibi.
IYI Partili Bahadır Erdem: “Ayranı yok içmeye tahtırevanla gider…..derler ya büyükler…”
Y. Özdil: “Ay’a gidiyoruz….Aktronot oluyoruz”. Aslı Aydıntaşbaş: “Bir uzay yolculuğumuz eksikti.” Faik Öztrak: “Erdoğan 2023’te ayla ilk temas müjdesini bu gece verdi. Ay yolunu açtı. Uçtu, uçtu artık aya uçtu. "
Örnekler çok ama sayfayı daha fazla kirletmek istemem bu sözlerle.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Gökyüzüne bak Ay’ı gör’ sloganı ile hedeflerini açıklarken, bazı kişiler Ay deyince Bolu’nun ‘Boz Ayı’ heykelini anladıkları çok açık.

Ama şunu da söylemek isterim: Uzay programını sadece ay a gitmek olarak anlayanlar, amaç ve hedeflerimizi biraz daha okuyup düşünürlerse bu hazımsızlıklarına en azından doğal bir maden suyu ile çözüm bulabilirler.
Ne diyor program?
- Ülkemizde uzay teknolojileri alanındaki ihtiyaçlar ve yetenekler çerçevesinde öne çıkacak teknolojilerin ve altyapıların geliştirilmesi,
- Uzay teknolojilerinin ülkemizin kalkınmasında bir araç olarak kullanımı için planlanması…
Türkiye 10 Ağustos 1994 de Türksat 1 B uydusu ile uzaydaki yerini aldı. Yerli ve Milli haberleşme uydumuzu da  ürettik. (Türksat 6 A). Şu an uzayda yedi uydumuz var.
 Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan Elon Musk ile niye görüştü dersiniz?
Elbette hayallerle bitmiyor her şey, Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Ayağımız dünyada, gözümüz uzayda olacak. Kökümüz dünyada, dallarımız göklerde olacak..’ derken Atatürk’ün ‘İstikbal Göklerdedir’ sözlerine atıf yapmış olmuyor mu?
Ya siz ne yapıyorsunuz?

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.