İş işten geçti!


Gülseren E. YENİÇAY

Gülseren E. YENİÇAY

12 Haziran 2019, 09:19

Karşıyaka Yalı Mahallesi'nden A. Buğra Tokmakoğlu, 'Sivrisineklerden uyuyamadık. Bu yıl hiç ilaçlama yapılmadı, galiba?' diyor. Bir zamanlar İzmir'de sivrisinek sürüler halinde dolaşırdı. Yani bunlarla mücadele imkânsız gibiydi. Çünkü; Menemen'den geliyorlardı. Belki şu anda genç Menemenliler bile bilmiyor ya da hatırlamıyorlardır. Çünkü bu sivrisinek filoları, Menemen'deki çeltik tarlalarından geliyordu. Çeltik ekimi, haşhaş ekimi, tütün ekimi gibi yasaklandı...

Böylece sivrisinekler kendi başlarına yaşamaya başladılar. Bunlarla mücadele, yollara sulu mazot püskürtme ile olmaz. Bunlarla mücadele ancak ve ancak dut ağaçları yapraklarla süslenmeden önce yapılmalıdır. Yani artık iş işten geçti. Bundan sonraki boş ve masraf yapmaktan, israftan, gösterişten başkası değil...

Belediyelerde, resmi kurumlarda bu kadar çok sözde uzman var, bu basit kaideyi bilmiyorlar mı?

Bilmiyorlar, çünkü okullarımızda, buna üniversitelerimiz de dahil sıradan bir eğitim ve öğretim bile verilemiyor. Bunu görmeyen mi var, bilmeyen mi?
Televizyonlarda bir reklam gördüm...

Bir sigorta şirketinin sanıyorum; para toplama yolunu böylece bulmuşlar. Öğrencinin ailesinden lise bitirmeye kadar nasıl para toplayacakları ailelere ballandırarak anlatıyorlar. Daha sonra, daha da ekstra para öderseniz üniversite dönemini de içine alıyorsunuz. Anne görünümündeki kadın sevinç, daha 'anne- baba' demesini bilmeyen bebeği için sevinçle haykırıyor: 'Aaa, daha okula gitmeden, çocuğum üniversiteyi bitirdi' diye...

Aslında, böyle mezunlarımız da var. Bunların çoğu fakülteye gidiyor ama öylesine. Diplomaları da öylesine. Bunları eğitmenler açık ve net belirtiyor, meslek örgütlerinin yöneticileri gibi...
Çok bize duvar okul değil, kaliteli okul lazım...

Büyük firmalar. Holdingler bile neden sadece iki üç belli üniversite mezunlarını tercih ediyor, yüzlerce diğer üniversite mezunlarına kapılarını kapatıyor?
Neden binlerce üniversite mezunu yıllarca iş bulamıyor ve sonunda sıradan eğitim gerektirmeyen bir işi yapmak zorunda kalıyor, ekmeğini kazanmak için?
Özetle; Buğra Tokmakoğlu gibi bu yıl ferden sivrisinek ve diğer zararlılarla mücadele yöntemini kendimiz yaratmamız gerekiyor. Mücadele olmadı!

Çünkü bu yıl seçimler vardı da ondan...

Harcamalar başka yerlere gitti, şu anda irili ufaklı tüm belediyeler borç içinde yüzüyor bunu da herkes biliyor...
İstanbul'da seçimleri 23 Haziran'da tekrar kazanacak olan İstanbul'un adayı CHP'li Ekrem İmamoğlu bu 'israf düzeni'ni ortaya çıkardığı ve hak yerini bulması için 'her şey güzel olacak!' diyerek çalışmasını yapmıyor mu?

Her defasında şaşırıyorum

Bu face beni çok şaşırtıyor!
Bir bakıyorsunuz, arkadaşlık isteği gönderenlerin yüzde 90'ı, hatta 99'u herkese olduğu gibi size de ilgisiz görülüyor. Ya da bir bakıyorsunuz; adam, bir yerlerden arakladığı 'felsefi' sözleri, ya da 'mantıklı' ama olanaksız hikayeleri toplamış, paylaşmış. Yani birçok portalda verilen 'ilginç' sözler...
Yan yana getirmiş. O da ne, aklı başında sandığınız kişiler bile, 'Harika', 'kalemine sağlık' gibi övücü yorumlar...
Hani 'yaş 70 iş bitmiş' derler ya, böyleleri nedense, zamanında yaptıkları yatırımların karşılığını bu şekilde alıyor olmalılar. Bence bu hareketlerin araştırılması lazım. Nasıl, geçsen de geçmesen de ödeme yaptığın köprülerin hayranı işsiz kimseler gibi...

KURDELA

Geçenlerde yazmıştım

Bir süre önce, 'Bu bir fırsat olabilir!' başlığıyla yazmıştım. Birkaç okuyucum aradı, görüşümü sordu, 'İyi olur!' dedim. Gözden kaçıranlar için tekrarlıyorum: Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi tarafından Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikalı 'İlk Yardım Kursu' verilecek.
EÜ Hemşirelik Fakültesi İlk Yardım Eğitim Merkezinde düzenlenecek kurslar, 19-20 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek. Kursa, temel ilk yardım eğitimi almak isteyen, 18 yaş üzeri ve en az ilkokul mezunu olan herkes katılabilecek. Eğitim süresini eksiksiz tamamlayan kursiyerlere İzmir İl Sağlık Müdürlüğünce yapılan teorik ve uygulamalı sınavların ardından başarılı olmaları durumunda Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı "İlk Yardımcı Belgesi' ve 'İlk Yardımcı Kimlik Kartı' verilecek.
Son başvuru tarihinin 12 Haziran olduğu kurs, toplamda 16 saat sürecek. 20 kişilik kontenjanın bulunduğu kursun başvuruları için EÜ Hemşirelik Fakültesi ile iletişime geçilmesi gerekiyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.