10 yılda 11 bin işçi öldü

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko ve DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası şube başkanları, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin’i ziyaret etti. Türkiye’nin taşeron cumhuriyetine döndüğünü söyleyen Beko, "Taşeronlaşmanın önünü açan 4857 sayılı yasanın çıkarıldığı 2003 yılından bu yana 11 bin işçi hayatını kaybetmiştir" dedi

10 yılda 11 bin işçi öldü
21 Mayıs 2013 Salı 15:56

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası şube başkanlarını CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin’i makamında ziyaret etti. DİSK Başkanı Genel Başkanı Kani Beko 4857 sayılı yasanın çıkarıldığı günden bu yana Türkiye’nin taşeron cumhuriyetine döndüğünü söyledi. Taşeronlarda çalışan kişilerin sendikal haklarının ve iş güvenliğinin olmadığını belirten Beko, şunları söyledi:

"1 Mayıs’ta ana temamızı bu ülkede kurulan ve yaratılan devletin politikasına haline getirilen taşeronu yıkmak olarak belirledik. Taşeronlaşmanın önünü açan 4857 sayılı yasanın çıkarıldığı günden bu yana 11 bin işçi hayatını kaybetmiştir. 10 yılda 11 bin arkadaşımız iş kazaları yüzünden hayatını kaybetti. Eğer 11 bin daha işçi arkadaşımızı kaybetmek istemiyorsak taşeronlaşmanın yasaklanması gerekiyor. Taşeron yasaklanmadıktan sonra işçi arkadaşlarımızın geleceği AK Parti hükümetinin ipoteği altında olacaktır. Bu yüzden bu konuda ciddi çalışmalar yapacağız. Mecliste grubu olan partileri tek tek ziyaret ederek işçi ölümleriyle ilgili dosya sunacağız."

'BİZ DE BARIŞI İSTİYORUZ'


Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın akil insanlar heyeti için kendisini aradığını söyleyen Beko, "Akil insanlarda bizim de yer almamız gerektiği söylendi. Ama biz AKP hükümetine güvenmediğimizi söyledik. Başbakan Erdoğan’ın söylemleri barış özlemini yansıtmamaktadır. Eğer gerçekten barış istiyorlarsa mecliste grubu olan tüm partilerin bulunduğu komisyon kurmaları gerekiyor. Bu barış süreci içerisinde biz de barıştan uzak kalamayız. Çok sayıda insanımızı kaybettik. Artık bu kayıpların olmasını istemiyoruz. Barışı istiyoruz. Bu taşın altına elimizi koyacağız ama bunun hangi taş olduğunu bilmemiz gerekiyor" diye konuştu.

'1 MİLYON ÇOCUK İŞÇİ VAR'

Beko, AK Parti’nin toplu iş yasasını çıkarmasının ardından 6 milyon taşeron işçinin sendikalı bile olsa toplu iş sözleşmesi yapacak sendika bulamayacağını söyledi. AK Parti’nin örgütsüz bir toplum yaratmak istediğini söyleyen Beko, "Önümüzdeki dönemde sendikalar yasasını değiştiremezsek 2018 yılında 6 milyon arkadaşlarımız da asgari ücretle çalışanlar ordusuna katılacaktır" dedi.

IMF’ye olan borçların bittiği yönünde yapılan açıklamalara dikkat çeken Beko, "IMF’ye borcumuz bittiği söyledi. Hatta IMF’ye borç verecekmişiz. Bu ülkede çok sayıda işsiz ve asgari ücretle çalışan kişi var. 1 milyona yakın çocuğumuz sitelerde çok tehlikeli işlerde çalıştırılıyor. Bizim asıl görevimiz işçilerin sosyal haklarını korumaktır ama bu konularda duyarsız kalamayız. Bu konuyla da ilgili araştırma ve çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

TAŞERONA DUYARSIZ


CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, DİSK’in CHP’li belediyelerde çalışan işçileri örgütlediğini söyledi. Sendikalar, partilerin ve tüm örgütlerin taşeronlaşmaya karşı çıkması gerektiğini söyleyen Engin, "Taşeronlaşma AKP’nin bir icatı. Daha önceki hükümetler döneminde böyle icatlar yoktu. İnsanları tamamen çaresiz bırakan bir yöntemdir. Taşeron firmalar daha çok CHP’li belediyelerin ihalelerine giriyor. İktidar baskısı yüzünde AKP’li belediyelerin ihalelerine giremiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 657 işçinin yaşadığı sorunda bağımsız yargı kararını verdi. İhale işçiler lehine sonuçlandı. Bu sebeple çok mutlu olduk. DİSK yöneticilerinden sendikalaşma konusunda çalışmaların devam ettirmesini diliyorum" diye konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun konuşmalarının açık mikrofona yansımasını ile ilgiyi soruyu cevaplayan Engin, "AKP'nin yönetim anlayışının örneğidir. Kendilerinden olmayanlara nasıl davrandıklarını gösteren en iyi örnektir. Her şey gözünüzün önünde cereyan etti. 'Alalım satalım araziyi ellerinden alalım' diyorlar. Bunları AKP hükümeti her alanda sergiliyor. Başbakan Erdoğan artık Putin'i bile aratacak noktaya geldi" dedi.

Kaynak: DHA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.